بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ اَللّهُمَّ اِنّا نَرْغَبُ اِلَیْکَ فى دَوْلَهٍ کَریمَهٍ تُعِزُّ بِهَا الاْسْلامَ وَاَهْلَهُ وَتُذِلُّ بِهَا النِّفاقَ وَاَهْلَهُ وَتَجْعَلُنا فیها مِنَالدُّعاهِ اِلى طاعَتِکَ وَالْقادَهِ اِلى سَبیلِکَ وَتَرْزُقُنا بِها کَرامَهَ الدُّنْیا وَالاْخِرَهِ اَللّهُمَّ ماعَرَّفْتَنا مِنَ الْحَقِّ فَحَمِّلْناهُ وَما قَصُرْنا عَنْهُ فَبَلِّغْناهُ اَللّهُمَّ الْمُمْ بِهِ شَعَثَنا وَاشْعَبْ بِهِ صَدْعَنا وَارْتُقْ بِهِ فَتْقَنا وَکَثِّرْ بِهِ قِلَّتَنا وَاَعْزِزْ بِهِ ذِلَّتَنا وَاَغْنِ بِهِ عآئِلَنا وَاقْضِ بِهِ عَنْ مَغْرَمِنا وَاجْبُرْبِهِ فَقْرَنا وَسُدَّ بِهِ خَلَّتَنا وَیَسِّرْ بِهِ عُسْرَنا وَبَیِّضْ بِهِ وُجُوهَنا وَفُکَّ بِهِ اَسْرَنا وَاَنْجِحْ بِهِ طَلِبَتَنا وَاَنْجِزْ بِهِ مَواعیدَنا وَاسْتَجِبْ بِهِ دَعْوَتَنا وَاَعْطِنا بِهِ سُؤْلَناوَ بَلِّغْنا بِهِ مِنَ الدُّنْیا وَالاْخِرَهِ آمالَنا وَاَعْطِنا بِهِ فُوْقَ رَغْبَتِنا یا خَیْرَالْمَسْئُولینَ وَاَوْسَعَ الْمُعْطینَ اِشْفِ بِهِ صُدُورَنا وَاَذْهِبْ بِهِ غَیْظَ قُلُوبِنا وَاهْدِنا بِهِ لِمَا اخْتُلِفَ فیهِ مِنَ الْحَقِّ بِاِذْنِکَ اِنَّکَ تَهْدى مَنْ تَشآءُ اِلى صِراطٍ مُسْتَقیمٍ وَانْصُرْنا بِهِ عَلى عَدُوِّکَ وَعَدُوِّنآ اِلهَ الْحَقِّ آمینَ اَللّهُمَّ اِنّا نَشْکوُ اِلَیْکَ فَقْدَ نَبِیِّنا صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَالِهِ وَغَیْبَهَ وَلِیِّنا وَکَثْرَهَ عَدُوِّنا وَقِلَّهَ عَدَدِنا وَشِدّهَ الْفِتَنِ بِنا وَتَظاهُرَ الزَّمانِ عَلَیْنا فَصَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَالِهِ وَاَعِنّا عَلى ذلِکَ بِفَتْحٍ مِنْکَ تُعَجِّلُهُ وَبِضُرٍّ تَکْشِفُهُ وَنَصْرٍ تُعِزُّهُ وَسُلْطانِ حَقٍّ تُظْهِرُهُ وَرَحْمَهٍ مِنْکَ تَجَلِّلُناها وَعافِیَهٍ مِنْکَ تُلْبِسُناها بِرَحْمَتِکَ یا اَرْحَمَ الرّاحِمینَ
کلیپ انقلاب اسلامی ایران زمینه ساز ظهور انقلاب امام زمان(عج)
کلیپ های منتخب
خبرها
جستجودر وبلاگ امام و انقلاب
وضعیت آب و هوا


اوقات شرعی

لحظه شمار غیبت
حدیث موضوعی
راهکارهایی برای تحقق اقتصاد مقاومتی و نقش قابل تأمل بانوان در آن
راهکارهای نقش زنان در تحقق اقتصاد مقاومتی

دکتر فاطمه محمد بیگی  با اشاره به جمله امام راحل(ره) که فرمودند : «ما نان و پنیر خود را می خوریم و روی پای خود می ایستیم» گفت : همانگونه که یک نهال در ابتدا نحیف و شکننده است و سالها طول می کشد تا آن نهال قدرتمند شود ، شرکتهایی که کالای داخلی تولید می کنند در ابتدا ضعیف اند و به مرور قدرت پیدا می کنند .می بایست اعتماد کنیم تا به نهال صنعت کشور، اجازه رشد و تنومند شدن را با مصرف کالای داخلی بدهیم.

دکتر فاطمه محمدبیگی

مسئول کارگروه تخصصی زن و خانواده بسیج جامعه زنان و دبیر انجمن اسلامی پزشکان استان قزوین ادامه داد: در سالی که از ابتدا تا انتها به نام دردانه عالم حضرت فاطمه زهرا(س) مزین است چه خوبست ما بانوان از شیوه زندگی حضرت در اقتصاد مقاومتی الگو گرفته و با این الگو گیری از حضرت فاطمه زهرا (س) و سیره زندگی ائمه(ص) اقداماتمان را عملی نماییم. در سیره آن حضرت خوانده ایم که ایشان بسیار پر کار و پر تلاش بودند و کارهای سخت و سنگین خانه را انجام می دادند، من فکر میکنم در اقتصاد مقاومتی مهمترین نکته پر کار و پر تلاش بودن و امید داشتن است. با امید است که بزرگترین کارها را می توان انجام داد و با از دست دادن آن بزرگترین موفقیت ها برای انسان به شکست تبدیل می شود پس رمز پیروزی در اقتصاد مقامتی تلاشگری ، زندگی جهادی و سپس امیدواری و تکیه بر توان خود است.ما هر وقت اعتماد به نفس داریم و به خود تکیه میکنیم می توانیم بزرگترین کارها را انجام دهیم  و تجربه نشان داده از تکیه بر اقتصادهای برون مرزی چیزی حاصل ما نخواهد شد.
این کارشناس امور زنان گفت: خصوصا من این را به خانمهای خانه عرض می کنم ما زنها با توجه به مدیریت خانه و مسئولیت تربیت فرزند می توانیم در اقتصاد بیشترین قدمها را برداریم و اقتصاد مقاومتی در خانواده ها است که کلید می خورد.

دکتر محمد بیگی اظهار داشت: به عنوان مثال اولین قدم اینکه فرهنگ تلاش و کار را در خانه جا بیندازیم امروزه ما دچار تنبلی ناشی از درگیری با سیستمهای جدید ارتباطی و اطلاعاتی شده ایم که صرف وقت در آن مانع تلاش می شود و باعث شده از کار و تلاش فاصله بگیریم پس ما به عنوان بانوی خانه می بایست مدیریت زمان را برعهده بگیریم و برای کار و تلاش تمام اعضای خانه از پدر تا فرزندان برنامه ریزی انجام دهیم.

وی ادامه داد: نکته دوم توسعه فرهنگ مصرف بهینه مانند صرفه جویی در مصرف آب در انجام کارهای خانه حتی در وضو …، اینکه در مصرف کالاها سعی کنیم با مراقبت کامل از فرهنگ قناعت استفاده کنیم .

و نکته بعدی از تجمل گرایی و اشرافی گری که در حال حاضر به شکل سونامی در حال پیشرفت است پرهیز کنیم. اولین آفت در اقتصاد مقاومتی فرهنگ مصرف گرایی است.هر وقت ما فرهنگ قناعت را با مصرف گرایی جابجا کردیم ضرر کردیم و هرگاه به فرهنگ اصیل قناعت و مشی اقتصادی برگشتیم در عرصه های علمی اقتصادی و فرهنگی موفق بودیم و توانستیم آنها را فتح نماییم.
همچنین نقش مهم خانمها تربیت فرزندان در فضای ساده زیستی است یادمان باشد از کودکی بچه ها هر چیز خواسته شد لزومی برای تهیه آنها نیست و شاید خیلی از لوازمی تهیه میکنیم اصلا نیاز نیست. بهتر است با فرزندان بنشینیم و برای ضرورت تهیه گفتگو کرده وسپس اقدام به تهیه نماییم.
بچه ها باید از کودکی یاد بگیرند مشی اقتصادی و پس از انداز داشته باشند این را می توان از کودکی به بچه ها یاد داد ،اگر بچه ها در کودکی فرهنگ مصرف را یاد نگیرند در بزرگسالی هم نمی توانند افراد مقتصدی شوند، پس باید از کودکی این کار را انجام داد. البته مشی اقتصادی به معنای ریاضت و سختی نیست در عین رفاه می توان مشی اقتصادی و میانه روی را داشته باشیم. هدف ما افراط یا بخل و خساست نیست و نباید اشتباه گرفته شود.
این کارشناس امور زنان تصریح کرد: مصرف کالاهای داخلی را ما زنها کلید می زنیم مادامیکه خانمها عزم خودشان را برای مصرف کالای داخلی جذم نکنند در کشور تولید ملی و استفاده از تولیدات داخلی به معنای واقعی رغم نخواهد خورد.ما عملا باید این را اثبات کنیم.
همچنانکه در اقتصاد کشورهای دیگر هم می بینیم سالها و سالها از جنس بد کارخانه های خودی استفاده کردند تا کیفیت آنها به سطح بالا،مطلوب و شکوفایی رسید.
وی خاطرنشان کرد: چند سال است که شعار سال اقتصادی بوده ولی امسال رهبر معظم انقلاب از اقدام و عمل نام برده یعنی اینکه ما شعار ندهیم و آن را در خانواده ، جامعه و محل کار به طور واقعی عملی نماییم.
وی ادامه داد: از راهکارهای دیگر استفاده از روشهای خلاقانه و مبتکرانه برای مصرف کالاهای مختلف است. اینکه بتوانیم با تعمیر وسایل آنها را دور نینداخته یا با تغییر کاربری وسایل قدیمی که خصوصا تبدیل یک شی به شی دیگر برای بچه ها به عنوان بازی تلقی شده و بسیار جذاب است. می توانیم از جذاببیتهای اختراع و ابتکار به عنوان مثال برای تغییر دکوراسیون هم استفاده ببریم.

همچنین می توان وسایلی مانند کالسکه و اسباب بازی و سایر لوازم بچه ها و… را برای افراد مختلف به اشتراک گذاشت و نیازی به تهیه جداگانه برای هر فرد نیست ، متاسفانه این فرهنگ مصرف زدگی است و فرهنگ مصرف زدگی اقتصاد را فلج می کند .ما باید یاد بگیریم روحیه تعاون و همکاری را بین فامیل افزایش دهیم.
راهکار بعدی ایجاد صندوق وامهای قرض الحسنه خانوادگی بدون بهره است که علاوه بر کمک به اعضای کم درآمد فامیل به همراه صله رحم ،کمک در تهیه جهیزیه و کمک به تهیه لوازم مورد نیاز دوستان گامهایی خوبی برای اقتصاد مقاومتی است.
مسئول کارگروه زن و خانواده افزود : همه اراده کنیم در سال ۹۵ کالای خارجی نخریم اینکه می گویم من خود نیز عمل میکنم بیایید فقط از کالای ایرانی استفاده کنیم و در آخر از شرکت های تولید کننده ایرانی می خواهیم که با کمک دولت سعی در ارتقا کیفیت نهایی کالاها را داشته باشند که مردم با طیب خاطر از آنها استفاده نمایند.
در آیه شریفه ” اِنّ مَعَ العُسْرِ یسْراً ” (پس از هر سختی آسانی است) خداوند وعده کرده به کسانیکه سختیها را تحمل کنند آینده خوبی در انتظارآنهاست ، پس نیاز است ما سختیها را تحمل کرده و روی پای خود بیاستیم.

وی افزود: نکته آخر اینکه توکل به خدا و توسعه فرهنگ کار و تلاش و مجاهدت خالصانه در یکایک اعضای خانواده بهترین راه حل تحقق اقتصاد مقاومتی است . من به این جمله امام راحل(ره) اشاره میکنم که فرمودند : «ما نان و پنیر خود را می خوریم و روی پای خود می ایستیم».
همانگونه که یک نهال در ابتدا نحیف و شکننده است و سالها طول می کشد تا آن نهال قدرتمند شود ،شرکتهایی که کالای داخلی تولید می کنند در ابتدا ضعیف اند و کم کم قدرت پیدا می کنند .می بایست اعتماد کنیم تا به نهال صنعت کشور، با مصرف کالای داخلی اجازه رشد و تنومند شدن را بدهیم.
منبع :  پایگاه اطلاع رسانی بانوی امروز


تاریخ انتشار: 1395/01/28 || بازدیدها: 0
نظرات

پست نظرات
نام:


ایمیل:


عنوان:


نام سایت:


نظرات:

كد:انقلاب اسلامی ایران زمینه ساز ظهور انقلاب امام زمان(عج)
با سلام به وبلاگ انقلاب اسلامی ایران زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) خوش آمدید.مطالب آورده شده در این وبلاگ در بخش پرسش و پاسخ از منبع سخنرانیهای حضرت حجت الاسلام و المسلمین آقای مسعود عالی پیرامون وظایف منتظران در زمان غیبت، علائم ظهور و وظیفه منتظران ، بررسي ويژگي‌هاي خاص امام عصر(عج) و بحث عدالت،نقش امام عصر در تقدير انسانها و... که فایلهای صوتی ومتنی آن در سایت برنامه تلویزیونی سمت خدا به آدرسhttp://samtekhoda.tv3.ir موجود است می باشد . سعی شده از این سخنرانیها در قالب پرسش و پاسخ ،مطالب مورد نیاز همگانی و مسائل مورد سوال به خصوص برای جوانان و نوجوانان مطرح شود .

باشد که مورد توجه و استفاده همه مومنین و منتظران و وجود مبارک حضرتش قرار گیرد و گامی هر چند کوچک در راستای ظهور امام زمان (عج) داشته باشد. کپی برداری و استفاده و انتشار مطالب این وبلاگ کاملا آزاد بوده و اکیدا به خصوص برای سرگروههای حلقه های صالحین و نشست منتظران موعود توصیه می گردد.

از آیت الله بهجت (ره) سؤال شد: « بهترین شیوه ی ارتباط با امام زمان (عج) در این عصر چیه؟ » ایشان فرمودند: «به دستور امام زمان (عج) عمل کردن... اطاعت او کردن... کأنه می بینه... [سپس بعد از اندک تأملی فرمودند:] *کأنه نداره یقینا میبینه...* »

خدایا ببخش... « یقینا میبینه » پس یعنی همه ی آن روز ها که گناه می کردیم رو دیدن و چقدر با دیدن گناه کردن ما ناراحت شدند...

اَللَّهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّد و اَلِ مُحَمَّد و عَجِّل فَرَجَهُمْ

آمار سایت

» بازدید امروز : 20
» بازدید دیروز : 1
» بازدید هفتگی : 20
» بازدید ماهیانه : 26
» بازدید سالانه : 14602
» کل بازدیدها : 90628

پروفایل مدیر وبلاگ
نام : زهرا باباخانیا
تحصیلات : کارشناسی نرم افزار
استان : قزوین
شهر : قزوین
email : babakhaniaz@shmail.ir
پانل کاربران
فراموشی کلمه عبور
عضویت
نظرسنجی
اگه همین جمعه قرار باشه آقا بیان، تو به عنوان یه شیعه آماده ای؟
کاملا آماده ام.
نمی دونم! واقعا هیچ........
دارم خودم رو آماده می کنم.
ذکر روزهای هفته