اضطرار به امام زمان(عج)

photo_2016-05-10_21-49-43.jpg

ادامه...

گروه: در محضر دوست

تاریخ: 1395/2/21

 

روى این حرف فکر کن!

???-???-???-???-??.gif

ادامه...

گروه: در محضر دوست

تاریخ: 1395/2/20

 

استغفار رسول (ص) برای رفع هر گونه گره ، مسأله و مشکلی

استغفار رسول (ص) برای رفع هر گونه گره مسأله مشکلی

اگر استغفار رسول (ص) به نحو شاسیته انجام شود ظرف مدت کوتاه (۲ ساعت تا نصف روز) جواب گرفته می شود و این بسیار تجربه شده است.

از تمام برادران و خواهران مومن و مسلمان و بخصوص شیعیان و مستضعفان و چشم انتظاران حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) می خواهیم که بیایید این استغفار فوق العاده ارزشمند را برای تعجیل در فرج حضرتش و از همین امروز که شنبه و متعلق به حضرت رسول (ص) می باشد و تا ۴۰ روز انجام دهیم ، باشد که چشمان گناهکار ما بزودی به دیدارش منور شود و به درک و بهره مندی از وجود نازنین و مبارکش و زندگی پر از خوشبختی و نعمت در سایه حکومتش و در کنارش نایل شویم.

خدایا تمام دنیا و نعمتهایش را بدون حجتت ، امام عصر(عجل الله تعالی فرجه الشریف) نمی خواهم. فرجش و فرج ما را نزدیک بگردان. آمین . الّلهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّد وَآلِ مُحَمَّد وَعَجِّل فَرَجَهُم .

انجام عمل استغفار رسول (ص) :
...

ادامه...

گروه: در محضر دوست

تاریخ: 1395/2/18

 

چرا باید انقلابی بمانیم؟ امام، روحانیت، نفوذ و دیگر هیچ!

امام، روحانیت، نفوذ و دیگر هیچ!+عکس

نفوذ مهمان ناخوانده‌ی امروز نخبگان، روحانیون، دانشگاهیان و مسئولان کشور است که در مراکز تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری نظام حضور فعال دارند....

ادامه...

گروه: انقلاب ایران وانقلاب امام زمان

تاریخ: 1395/2/17

 

باز هم مقصر احمدی نژاد است؟!

پس از اینکه 2 میلیارد از اموال بلوکه شده کشورمان در آمریکا توسط دادگاهی در آن کشور به سرقت رفت و دولت ناتوان و منفعل اعتدال تحت فشار افکار عمومی قرار گرفت، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور به صحنه آمده و اعلام کرد که مقصر اصلی این سرقت، دولت قبل است.

مردانگی را باید از اعتدالیون و اصلاح طلبان آموخت!!! گویند؛ زنی بدحجاب وارد اتحادیه عرب شد‌، به او گفتند: خجالت نمی کشی جلوی مردها بی حجاب آمده ایی؟ زن در پاسخشان گفت: مگر سیدحسن نصرالله اینجاست؟.

گفتند: نه ... زن گفت: پس خفه شوید! من مرد دیگری را در بین شما نمی بینم!!

ادامه...

گروه: انقلاب ایران وانقلاب امام زمان

تاریخ: 1395/2/17

 

کی بود! کی بود! من نبودم!

جناب روحانی که در رابطه با برجام و اعتماد به کدخدا(آمریکا) مبلغی حدود 35 میلیارد دلار به تأسیسات هسته ای کشورمان آنهم تنها با اعتماد به قول و قرار آمریکا، خسارت وارد کرده و مراکز هسته ای کشورمان را به نابودی کشانده است....ادامه...

گروه: انقلاب ایران وانقلاب امام زمان

تاریخ: 1395/2/17

 

بلایی که غرب بر سر اقتصاد مقاومتی آورد/ انگلیسی ها صنعت نساجی هندوستان را چگونه نابود کردند؟

در دورانی که کشور هند مستعمره انگلستان بود، سربازان انگلیسی دست هزاران نفر پارچه باف هندویی را بریدند تا اینکه آنها قادر به دوختن و تولید نباشند و پارچه موجود در هندوستان به انگلستان فرستاده می شد تا جوابگوی مواد اولیه مورد نیاز برای دستگاه های خیاطی آنها باشد و صنعت نساجی هندوستان به کلی نابود شد...

ادامه...

گروه: انقلاب ایران وانقلاب امام زمان

تاریخ: 1395/2/15

 

علی علیه السلام یعنی محبت

photo_2016-04-16_22-18-09.jpg

ادامه...

گروه: در محضر دوست

تاریخ: 1395/2/13

 

معلمی که با ده عضو خانواده اش شهید شد/روایت”خانواده قزوینی”خانواده ای پرورش یافته برای شهادت،ساکنان محله«نظام آباد»تهران

معلمی که با ده عضو خانواده اش شهید شد

حول و حوش ساعت یک بعداز ظهر، حلیمه خانم خود را برای اقامه نماز ظهر آماده می کرد که ناگهان وضعیت قرمز شد. منزل آنها در مجیدیه شمالی بود و سطح بلند تپه های عباس آباد به آنها اجازه اشراف به منطقه را می داد، نه تنها صدای انفجار نزدیک بود که حتی از پنجره می شد تشخیص داد دود و آتش از محل خانه پدری بلند شده است.

صبح بیست و ششمین روز از اسفند ماه سال ۱۳۶۶ مصادف با عید مبعث پیامبر(ص) حلیمه خانم خود را برای میزبانی از مادربزرگ، پدر و مادر و خانواده خواهرانش آماده می کرد.

از صبح دلشوره عجیبی، ذهنش را مشغول کرده بود. حول و حوش ساعت یازده با زنگ تلفن، صدای پدرش «ماشاء الله قزوینی» در گوشی پیچید که برای ناهار منتظر ما نباش، بعضی از بچه ها روزه هستند و برای شام خانه شما می آییم.

ماشاءالله قزوینی”، مردی انقلابی، با ایمان و هنرمند بود که با هنرگج کاری، هفت دختر را تربیت کرده و شش تای آنها به خانه بخت  فرستاده بود. او در دوران ملی شدن صنعت نفت از طرفداران «آیت الله کاشانی» بود و بعد از رحلت آیت الله اراکی با شناخت و آگاهی، امام خمینی(ره) را به عنوان مرجع تقلید برای خود و خانواده اش برگزیده بود.....

ادامه...

گروه: انقلاب ایران وانقلاب امام زمان

تاریخ: 1395/2/13

 

دختری که هر روز با "نردبان" به مدرسه می رود!

دختر فلسطینی که برای رفتن به مدرسه باید نردبانش را با خودش ببرد تا بتواند از دیواری که اسرائیلی ها ساخته اند عبور کند.

ادامه...

گروه: انقلاب ایران وانقلاب امام زمان

تاریخ: 1395/2/10

 

ضمانت اجرایی خطرناک ظریف در اجرای برجام

ضمانت اجرایی خطرناک ظریف در اجرای برجام

آن چیزی که ظریف، آمریکایی ها را با ایمیل، تلفن و حضور، مدام تحت فشار قرار میدهد کدام است؟! چه عاملی است که در متن برجام نیامده است اما آمریکایی ها با آن تحت فشار قرار میگیرند؟!

ادامه...

گروه: انقلاب ایران وانقلاب امام زمان

تاریخ: 1395/2/8

 

حسین زرقانیان چه بلایی سر ماهواره آورد؟جمع آوری ۱۷۷ دستگاه ماهواره توسط جوان گچ کار قمی

جوان گچ کار قمی ، جمع آوری ماهواره

گچکار جوان قمی آنگاه که دریافت ماهواره با بنیان خانواده و جامعه چه می کند، خودجوش دست به کار شد و بی هیچ ادعایی، عامل جمع آوری ۱۷۷ دستگاه ماهواره در یکی از مناطق محروم شهر قم شد....

ادامه...

گروه: وظایف منتظران

تاریخ: 1395/2/5

 

رضایت صد در صدی آمریکا از برجام!

دیوان عالی آمریکا پرداخت حدود ۲ میلیارد دلار به خانواده‌های قربانیان بمب‌گذاری سال ۱۹۸۳ از محل دارایی‌های مصادره شده ایران را تایید کرد

325acadc-2c73-4876-a5a2-9f8adced76d2.jpg

همزمان با ملاقات وزیر خارجه کشورمان با جان کری، دیوان عالی آمریکا پرداخت حدود ۲ میلیارد دلار به خانواده‌های قربانیان بمب‌گذاری سال ۱۹۸۳ از محل دارایی‌های مصادره شده ایران را تایید کرد

این طرح در حالی مطرح شده که پیش از این یک‌بار بانک مرکزی با استناد به قراردادی بین ایران و آمریکا در سال ۱۹۵۵ که به موجب آن واشنگتن از برداشت از این حساب منع شده، درخواست تجدید نظر در حکم صادر شده را کرده بود.

هرچند کشور ما بارها هرگونه دخالت در ماجرای انفجار مقر نظامیان آمریکا در بیروت را رد کرده و خواستار استیفای حقوق ایران و جبران هرگونه خسارت وارده به کشورمان شده اما آمریکایی‌ها همچنان با مسئول دانستن کشور ما خانواده‌های سربازان آمریکایی کشته شده در انفجار ۱۹۸۳ بیروت را صاحب ۲ میلیارد دلار پول متعلق به بانک مرکزی ایران که در سیتی بانک آمریکا نگهداری می‌شود ‌می‌دانند.

ادامه...

گروه: انقلاب ایران وانقلاب امام زمان

تاریخ: 1395/2/4

 

استقبال نمایندگان کنگره از حکم دیوان عالی برای برداشت پول از دارایی‌های ایران

برداشت 2 میلیارد دلار از دارایی‌های ایران

نمایندگان کنگره آمریکا بعد از اعلام خبر برداشت حدود ۲ میلیارد دلار از دارایی‌های مصادر‌شده ایران جهت پرداخت به خانواده‌های قربانیان بمب‌گذاری سال ۱۹۸۳ از آن استقبال کردند. دیوان عالی آمریکا روز چهارشنبه این حکم را اعلام کرد.

سناتور مارک کرک و پیتر روسکام، نماینده‌های ایالت ایلینوی، ایلینا روس – لتینن، نماینده ایالت فلوریدا، پاتریک میهان، نماینده پنسیلوانیا در مصاحبه با پایگاه واشنگتن‌فری‌بیکن تصمیم دادگاه عالی را مورد ستایش قرار داده‌اند....

ادامه...

گروه: انقلاب ایران وانقلاب امام زمان

تاریخ: 1395/2/2

 

کشف یک اشتباه در قرآن یا یک اعجاب !

تعدادی از دانشمندان با تحقیق در متن قرآن ؛ درصدد برامدند تا خطا و اشتباهی در آن بیابند و به این ترتیب قرآن را رد کنند!!!!

لذا بسیار در متن قرآن و کلمات آن دقت کردند.

در این آیه  که در مورد داستان حضرت سلیمان است که وقتی مورچه ای لشکر حضرت سلیمان را میبیند به سایر مورچه ها میگوید :پناه بگیرید تا لشکر سلیمان شما را خرد نکنند (لایحطمنکم)
در حالی که:
این کلمه در زبان عربی فقط در مورد خرد شدن شیشه به کار میرود اما مورچه ها آن را درباره ی خود بکار برده اند.!!!
پس این اشکالی است که میتوان به متن قرآن گرفت !!!!

ولی یک دانشمند استرالیایی در تحقیقات علمی خود کشف کرد که:

بیش از ۷۵ درصد از غشای خارجی بدن مورچه ها را شیشه تشکیل میدهد

و با کشف این معجزه قرآن بلافاصله به اسلام ایمان آورد و مسلمان شدنش را اعلام نمود

همچنین محمد بابو، دانشمندی از میسور هند، عکس های زیبایی از مورچه های شفاف درحال خوردن شکر مایع رنگی گرفته است. حتی وقتی این مورچه بین دو مایع مختلف حرکت می کنند باعث ایجاد ترکیب رنگی جدیدی در معده آنها می شود که از بیرون مشخص است.
20160413182314cb-1

 

20160413182315cb-2

 

20160413182315cb-3

ادامه...

گروه: در محضر دوست

تاریخ: 1395/1/31

 

راهکارهایی برای تحقق اقتصاد مقاومتی و نقش قابل تأمل بانوان در آن

راهکارهای نقش زنان در تحقق اقتصاد مقاومتی

دکتر فاطمه محمد بیگی مسئول کارگروه تخصصی زن و خانواده بسیج جامعه زنان و دبیر انجمن اسلامی پزشکان استان قزوین با اشاره به جمله امام راحل(ره) که فرمودند : «ما نان و پنیر خود را می خوریم و روی پای خود می ایستیم» گفت : همانگونه که یک نهال در ابتدا نحیف و شکننده است و سالها طول می کشد تا آن نهال قدرتمند شود ، شرکتهایی که کالای داخلی تولید می کنند در ابتدا ضعیف اند و به مرور قدرت پیدا می کنند .می بایست اعتماد کنیم تا به نهال صنعت کشور، اجازه رشد و تنومند شدن را با مصرف کالای داخلی بدهیم.

دکتر فاطمه محمدبیگی
این کارشناس امور زنان تصریح کرد:
مصرف کالاهای داخلی را ما زنها کلید می زنیم مادامیکه خانمها عزم خودشان را برای مصرف کالای داخلی جذم نکنند در کشور تولید ملی و استفاده از تولیدات داخلی به معنای واقعی رغم نخواهد خورد.ما عملا باید این را اثبات کنیم...

ادامه...

گروه: انقلاب ایران وانقلاب امام زمان

تاریخ: 1395/1/28

 

کسب روزی فراوان

کسب روزی فراوان

ادامه...

گروه: در محضر دوست

تاریخ: 1395/1/28

 

در گفت‌وگو با تلویزیون بلومبرگ/سیف: «تقریباً هیچ‌ چیز» از برجام عاید ایران نشده است

تلویزیون بلومبرگ ، سیف ،هیچ‌ چیز از برجام عاید ایران نشده است

رئیس کل بانک مرکزی در مصاحبه با تلویزیون بلومبرگ تصریح کرد برجام تاکنون «تقریباً هیچ» دستاورد اقتصادی برای ایران نداشته است.

 ولی‌الله سیف، رئیس بانک مرکزی ایران در مصاحبه‌ای با تلویزیون بلومبرگ گفته توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ موسوم به برجام، تا کنون «تقریباً هیچ» دستاورد اقتصادی برای تهران در بر نداشته است.

به نوشته پایگاه اینترنتی بلومبرگ، آقای سیف گفته ایران سه ماه بعد از اجرای شدن برجام، توان دست‌یابی به ۱۰۰ میلیارد دلار دارایی ضبط‌شده‌اش در خارج از کشور را نداشته و برای پرداخت صورت‌حساب‌هایش در مبادلات خارجی به دنبال راهی برای استفاده از دلار است....

ادامه...

گروه: انقلاب ایران وانقلاب امام زمان

تاریخ: 1395/1/28

 

از خدا آرزوی انبیاء و اولیاء را بخواهیم

لیلة الرغائب به معنی شب آرزوهاست و مؤمنین در این شب حاجات خود را از ذات باریتعالی مسئلت می کنند اما اگر بخواهیم به معنی واقعی این اصطلاح پی ببریم شاید بهترین تعبیر آن باشد که این شب شبی برای طلب بهترین نیتها و بهترین رغبتها از خداوند و چه نیتی بهتر از اینکه از خداوند بالاترین آرزوی انبیاء و اولیاء را که ظهور آخرین حجت خدا و بقیة الله حضرت مهدی(عج) است را درخواست کنیم.

من وتو دراین شب بزرگ دست به دعابرای رهایی مسلمانان سوریه، فلسطین،عراق،افغانستان،‌بحرین و..ازظلم استکبار،صهیونیزم و وهابیت بلندخواهیم کرد.
photo_2016-04-12_20-33-43

ادامه...

گروه: در محضر دوست

تاریخ: 1395/1/26

 

اعمال لیله الرغائب

لیله الرغائب

ادامه...

گروه: در محضر دوست

تاریخ: 1395/1/26

 

مادران کلید راز ظهورند

photo_2016-04-06_19-07-29.jpg

ادامه...

گروه: در محضر دوست

تاریخ: 1395/1/20

 

جدال موشکی اسلام ناب و اسلام آمریکایی

جدال موشکی اسلام ناب و اسلام آمریکایی

پیروزی انقلاب اسلامی در بهمن ۱۳۵۷؛ سرآغاز تشکیل نظام اسلامی و نخستین حاکمیت «اسلام ناب» پس از صدر اسلام بود. این مسئله اصلی‌ترین خواستگاه اندیشه امام خمینی(ره) را تشکیل می‌داد و ایشان تا آخرین نفس، پاسدار این رکن رکین انقلاب اسلامی بودند و حتی ماه‌های پایانی عمر شریفشان را با بسامدی بالا، صرف بازتعریف دو قطبی اسلام ناب – اسلام آمریکایی و تبیین خطر انحراف انقلاب از اسلام ناب نمودند.

???-???-???-????-??-???-?????.gif

فراوانی کاربرد این دوگانه، در طی زعامت رهبر معظم انقلاب اسلامی خصوصاً در این پیچ تاریخی حساس، حکایت از عزم ایشان در بسط و احیای این منطق فکری، اما مهجور امام خمینی رحمه الله علیه دارد. ایشان در تبیین این مسئله می‌فرمایند:« اولین و اصلی‌ترین نقطه در مبانی امام و نظرات امام، مسئله اسلام ناب محمدی است» و با بیان دیگری می‌افزایند:«راه امام زنده است… اگر ما بخواهیم این درس را برای مسلمانان عالم خلاصه کنیم، این خلاصه عبارت است از بازگشت به اسلام ناب»...

ادامه...

گروه: انقلاب ایران وانقلاب امام زمان

تاریخ: 1395/1/18

 

وبگاه آمریکایی:آیت الله خامنه‌ای اوباما را مغلوب کرد

آیت الله خامنه‌ای اوباما را مغلوب کرد
یک وبگاه آمریکایی در یادداشتی تاکید نمود که آمریکا تا مدت‌ها بهای سنگین حماقت‌های خود در قبال ایران را پرداخت خواهد کرد.

خاخام «آبراهام کوپر» معاون سازمان صهیونیستی «سایمون ویزنثال» که شعباتی در آمریکا و سرزمین‌های اشغالی دارد، در یادداشتی که در وبگاه آمریکایی «تامپا تریبیون» منتشر شده است، نوشت: دستگاه قضایی آمریکا اخیرا علیه هفت هکر ایرانی که با دو شرکت این کشور به وبگاه‌هایی در آمریکا و یک سد در نیویورک حمله کرده بودند، کیفرخواست صادر کرد. کیفر خواستی که بر اساس آن این حملات نظام‌مند، بالقوه ویرانگر و گسترده توصیف شدند...

ادامه...

گروه: انقلاب ایران وانقلاب امام زمان

تاریخ: 1395/1/17

 

نوستراداموس جدیدی پیدا شده که ادعا می‌کند جنگ‌جهانی سوم در ۳ ماه آینده در راه است

نوستراداموس , جنگ‌جهانی سوم در 3 ماه آینده

طبق نظر آقای پاستور سالازار، چین و روسیه آغاز کنندۀ این جنگ علیه آمریکا هستند. این جنگ ۳ ماه پس از بستن مرزهای اروپایی خواهد افتاد چرا که مهاجران باعث مشکلات زیادی در اروپا شده‌اند. البته تمام این‌ها نظر آقای سالازار است.

ایشان همچنین مدعی شدند که شهاب‌‌سنگ بزرگی به زمین برخورد خواهد کرد و باعث ایجاد زلزله‌ای در سراسر کرۀ زمین خواهد شد. در این حادثه هم ۱٫۵ میلیارد نفر کشته خواهند شد.

او چنان به گفته‌های خود مطمئن است که برای وقوع این حوادث جدول زمان‌بندی‌ای طراحی کرده است. او حتی پیش بینی کرده که در سال ۲۰۲۳ حضرت مسیح باز خواهد گشت.

آقای پاستور سالازاردر ویدیویی از مردم خواسته تا آنجا که می‌‌توانند آب و غذا تهیه کنند، چرا که سال ۲۰۱۶ سال پر از جنگ و خشونت خواهد بود و آنها برای حداقل ۱ سال به مواد غذایی نیاز خواهند داشت.

به ادعای او دونفر از دو سال پیش با او ارتباط برقرار کرده و رابط او خدا هستند و آن‌ها این اطلاعات در اختیارش قرار داده‌اند....

ادامه...

گروه: انقلاب ایران وانقلاب امام زمان

تاریخ: 1395/1/8

 

آقای روحانی!مراقب باشید شما را به دادگاه آمریکا نکشانند!

679690
قاضی یکی از دادگاه های آمریکا با صدور حکمی ، ایران را محکوم به پرداخت ده و نیم میلیارد دلار بابت ماجرای یازده سپتامبر سال ۲۰۰۱ کرد که براساس آن، ایران باید به خانواده های قربانیان انفجار مرکز تجارت جهانی و پنتاگون در حوادث یازده سپتامبر غرامت بپردازد.

در پسابرجام دایره اتهامات آمریکا علیه ایران وسعت بیشتری یافته است. چندی پیش ایران را متهم کردند که در انفجار سال ۱۹۸۳ پایگاه نیروی دریایی آمریکا در بیروت و همچنین انفجار در عربستان ضد نیروهای آمریکایی دخالت داشته و خواستار مصادره دو میلیارد دلار از دارایی های مسدود شده بانک مرکزی ایران برای پرداخت به آمریکایی هایی که آنها را قربانیان حوادث تروریستی می نامند شدند....

ادامه...

گروه: انقلاب ایران وانقلاب امام زمان

تاریخ: 1395/1/8

 

دولت در سال ۹۴ چقدر به بانک مرکزی بدهکار تر شد؟

دولت در سال 94 چقدر به بانک مرکزی بدهکار تر شد؟

 رئیس جمهور روحانی در اولین سخنان سال ۹۵ خود در قالب پیام نوروزی مدعی شد در طول تمام سال دستش به سمت بانک مرکزی دراز نشده است.

این در حالی است که نمودار موجود نشان می دهد دولت روحانی نه تنها در طول بیش از دو سال و نیم گذشته بارها از بانک مرکزی قرض گرفته است بلکه در طول سال ۹۴ این مبالغ چند برابر شده است.

حیدر مستخدمین مشاور وزیر اقتصاد در این باره می گوید: دولت هر ۱۶۰ روز یک بار از بانک مرکزی استقراض داشته و در ۹۵۰ روز گذشته پایه پولی ۴۱ هزار میلیارد تومان افزایش داشته است.

 

حسن روحانی همچنین با ادعای مفید بودن برجام یک برای کشور مدعی شد که سال ۹۵ برجام دو را اجرایی می کند!

منبع :  شبکه اطلاع رسانی مرصاد

ادامه...

گروه: انقلاب ایران وانقلاب امام زمان

تاریخ: 1395/1/7

 

تعمقی در خیمه شب بازی آمریکا در شورای امنیت

خیمه شب بازی آمریکا در شورای امنیت

آمریکا در آستانه انتخابات ریاست جمهوری است و یکی از انتقادات اصلی جمهوری خواهان در مقابل اوباما این است که با ایران مماشات میکند! لذا بنظر میرسد این موضع آمریکا در محکوم کردن آزمایش موشکی ایران مصرف داخلی داشته و تا حدودی برای جلب افکار عمومی مردم آمریکا بر ضد ایران اتخاذ شده باشد...

ادامه...

گروه: انقلاب ایران وانقلاب امام زمان

تاریخ: 1395/1/4

 

توهین مهرنامه به شعور سیاسی مردم مشهد؛ وقتی موبایل سرنوشت مردم را تعیین می‌کند

مهرنامه، نشریه‌ای روشنفکرنما و غرب‌زده است که در مقدمه تمام شمارگان آن می‌گویند، از هیچ ایدئولوژی سیاسی و اجتماعی جانبداری نمی‌کند و طرفدار هیچ جناح سیاسی یا فکری نیست و البته که این پارادوکس و دوگانگی در محتواهای این نشریه به وضوح دیده می‌شود و مهر ابطالی بر ادعای بی‌طرفی آن می‌زند.

686896

نشریه مهرنامه در ویژه‌نامه نوروزی خود در مطلبی با عنوان «مشارکت سیاسی با حضور تهی‌دستان» نتیجه انتخابات مجلس در مشهد و پیروزی قاطع و معنی‌دار اصولگراها و متدینین را به سخره کشید. نگارنده می‌گوید، «ضریب نفوذ تلفن همراه در مشهد 58 درصد است، بر همین اساس، حتی در صورتی که طیف اصلاح‌طلبان قصد استفاده از ابزار تلفن همراه برای تبلیغات را داشته باشند با زعم امکان فراگیری این ابزار در مشهد به اندازه نصف شهر است» همچنین می‌افزاید، «پایگاه‌های نیروهای اصولگرا در نهادهای خدماتی شهر مانند شهرداری به‌سادگی اجازه نداد تا فضای رقابتی شکل بگیرد.» در جای دیگر می‌گوید، «نرخ مشارکت سیاسی جمعیت حاشیه نشین مشهد بیش از مرکز نشینان است و الگوی انتخاب افراد در مشهد نیز همچنان بر مبنای حضور چهره‌های تندرو صورت می‌گیرد و خراسان رضوی با حضور حاشیه‌نشینان بیشترین تنش‌های انتخاباتی را داشته و در ادامه مشهد را جزو جرم‌خیزترین شهرهای ایران دانسته است.....

ادامه...

گروه: انقلاب ایران وانقلاب امام زمان

تاریخ: 1395/1/2

 

رضا كيانيان: جهادگران بسيجي دقيقا همان بچه هاي نسل جنگ هستند، بايد دستشان را بوسيد

رضا كيانيان اعتقادات ديني و عرق ملي را مهمترين انگيزه جهادگران بسيجي براي برگزاري اردوي جهادي عنوان كرد و گفت: جهادگران بسيجي دقيقا همان بچه هاي نسل جنگ و دفاع مقدس هستند. آن روز جنگ ما نظامي بود و امروز نبرد ما در خدمت رساني و حضور در مناطق محروم معنا مي يابد. بايد به اين جهادگران خداقوت گفت و دست آنها را بوسيد...

رضا كيانيان جهادگران بسيجي دقيقا همان بچه هاي نسل جنگ هستند

ادامه...

گروه: انقلاب ایران وانقلاب امام زمان

تاریخ: 1395/1/2

 

استغاثه برای ظهور و ترک گناه

photo_2016-03-14_20-50-21.jpg
photo_2016-03-14_20-53-52.jpg

photo_2016-03-16_08-53-03.jpg

photo_2016-01-31_20-12-36.jpg

ادامه...

گروه: در محضر دوست

تاریخ: 1394/12/26

 

طرح استغاثه به امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف)

طرح استغاثه به امام زمان(عج)

طرح استغاثه به امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) که نمونه آن در تاریخ غیبت امام زمان(ارواحنا لتراب مقدمه فداه) نبوده است.

توضیح طرح استغاثه به امام زمان(عج) : http://www.esteghase.ir/

دانلود فایل

نماز استغاثه به امام زمان(عج) در آخرین جمعه سال 

با توجه به گرفتاری‌ها و فتنه‌های فراوان جهان اسلام، به خصوص گرفتاری‌هایی که جامعه شیعیان متحمل آن شده‌اند، جمعی از مردم عزیز با محوریت علمای ربانی، انقلابی و ولایی با همکاری کمیته های مردمی در نظر دارند به صورت جمعی و همگانی اقدام به دعا و نماز استغاثه به امام زمان(ارواحنافداه) به نیت تعجیل در امر فرج مولای منتظرمان نمایند. و این طرح با نام «استغاثه رمز نزدیکی ظهور» انجام می‌گیرد.
این نماز را شیخ عباس قمی(ره) در مفاتیح‌الجنان به نقل از «کلم الطیب» آورده‌ است.

این نماز باید فرادا خواند شود .با توجه به مشورت‌های انجام شده، این طرح با نظر حضرت آیت‌الله سید محمدکاظم مدرسی در جمعه آخر سال (۲۸ اسفند) اجرا می‌گردد. محل تجمع منتظران ظهور،‌ آستان مقدس امامزاده ها در ساعت ۶:۳۰ صبح همراه با قرائت دعای پرفیض ندبه خواهد بود.

سخنرانی، زیارت آل‌یاسین، مناجات و زمزمه همگانی دعای فرج از برنامه‌های دیگر این طرح می‌باشد. در خصوص این برنامه از مراجع عظام تقلید (آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای، صافی، شبیری زنجانی، علوی گرگانی و مکارم شیرازی) استفتاء شده است. 
محمدعلی کریمی،مسئول ستاد مردمی استغاثه در پاسخ به این سؤال که آیا مشابه این برنامه در کشور وجود دارد گفت: این برنامه توسط معاونت فرهنگی مسجد مقدس جمکران، بنیاد مهدی موعود قم، بنیاد مهدی موعود مشهد، قرارگاه خاتم‌الاصیاء فرهنگستان علوم قم، مؤسسه مصاف تهران (استاد رائفی‌پور)، مؤسسه فرهنگی هنری منتظران منجی تهران (دکتر شجاعی) دانشگاه‌های مشهد و…. در حال پیگیری و برنامه‌ریزی است. 
مسئول اجتماعات مهدوی در باب اهمیت و ضرورت این کار اظهار داشت: نياز به همدلي اجتماعی براي تعجيل در ظهور امام زمان(عج) و وجود خلاء حركت‌هاي اجتماعي صحيح مهدوي و جولان منحرفين در مسئله مهدويت (‌جريان شيعه انگليسي و…)‌ از جمله موارد ضرورت انجام این طرح است. وی افزود:‌ این برنامه اهداف زیادی دارد که عبارتند از: ۱- ايجاد جريان توجه به مسئله تعجيل فرج حضرت صاحب الزمان(عج) با آمادگي عمومي براي آن. ۲- تقويت و ايجاد حركت‌هاي مردمي جديد با هسته‌هاي مركزي سالم در بسترهاي مختلف اجتماعي براي پر نمودن خلاء موجود. ۳- بسترسازي براي ورود دقيق و سازماندهي شده به سمت ايجاد بدنه اجتماعي مهدوي همراه با معارف و شور مناسب. اجتماع ايماني مردم.
وی این نکته را نیز خاطرنشان کرد که‌ براي اينكه انقلابي بودن اين حركت نشان داده شود نياز نيست اعلام عمومي شود، بلكه استفاده از عناصر شاخص انقلابي در اين برنامه جريان انقلابي بودن آن را نشان خواهد داد. این فقط یک دعای همگانی نیست، بلکه آرزومندیم مقدمه‌ای باشد بر اجتماع قلوب سراسری در وفای به عهد با امام زمان(عج).

به اطلاع میرساند تجمع مردمی استغاثه تاکنون در شهر های مشهد،قم،تهران،یزد،کرمان،ارزوئیه کرمان،کهگیلویه – شهرستان سوق،هرمزگان- خمینی شهر،یادمان شهدای طلائیه،یادمان شهدای اروند،بروجن،تبریزو کشورهای عراق (نجف،کربلا)،لبنان(بیروت)سوریه(دمشق)آمریکا(ایالت تئودا)برگزار میگردد

شما منتظر گرامی هم میتوانید با مراجعه به نزدیکترین شهر در این حرکت مردمی شرکت نمایید ویا همزمان باسایر منتظران در آخرین جمعه سال نماز استغاثه را شخصا اقامه فرمایید.

همچنین از شما تقاضا داریم سایر منتظران حضرت حجت عجل الله فرجه را با این طرح مردمی همدل و همراه فرمایید.

التماس دعای فرج

ادامه...

گروه: وظایف منتظران

تاریخ: 1394/12/24

 

قطعه زیبای «تنها مانده»با صدای علی فانی و محمد فصولی

قطعه زیبای «تنها مانده» در ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) با صدای علی فانی و محمد فصولی

قطعه زیبای «تنها مانده» در ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) با صدای علی فانی و محمد فصولی تقدیم می شود.

دانلود فایل

ادامه...

گروه: در محضر دوست

تاریخ: 1394/12/23

 

عکسی که دل آدم را کباب می کند!

 پرویز پرستویی بازیگر سینما و تلویزیون در پست اینستاگرامی با انتشار عکسی حکایت جالبی را تعریف کرد.

 

پرویز پرستویی بازیگر سینما و تلویزیون در پست اینستاگرامی

هوا بدجورى توفانى بود و آن پسر و دختر كوچولو حسابى مچاله شده بودند.
هر دو لباس‌هاى كهنه و گشادى به تن داشتند و پشت در خانه می‌لرزیدند.

پسرك پرسید: ..

ادامه...

گروه: در محضر دوست

تاریخ: 1394/12/23

 

«مرور سریع» بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبری

پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR به منظور آگاهی سریع و صحیح کاربران خود از «موضوعات اصلی» مطرح شده در بیانات و پیام‌های رهبر معظم انقلاب اسلامی «مرور سریع» این بیانات و پیام‌ها را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد.

دانلود «مرور سریع» در قالب‌ pdf (از اینجا)

مرور سریع بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبری

ادامه...

گروه: در محضر دوست

تاریخ: 1394/12/23

 

نفوذ به شبکه دوم تلویزیون رژیم صهیونیستی و پخش تصاویر انتفاضه قدس

نفوذ به شبکه دوم تلویزیون رژیم صهیونیستی و پخش تصاویر انتفاضه قدس

افراد ناشناس جمعه شب با نفوذ به شبکه دوم تلویزیون رژیم اسرائیل، تصاویر انتفاضه ملت فلسطین را از آن پخش کردند. شبکه تلویزیونی المنار اعلام کرد، افراد ناشناس جمعه شب چند دقیقه به شبکه دوم تلویزیون اسرائیل نفوذ کردند و تصاویری از “انتفاضه قدس” را پخش کردند که باعث شوکه شدن بینندگان شد.

نفوذکنندگان محتوای تبلیغاتی از “انتفاضه” همراه با سرودی در ستایش از شهدایی که از آغاز انتفاضه اخیر شهر قدس تاکنون جان خود را از دست داده اند، پخش کردند...

ادامه...

گروه: انقلاب ایران وانقلاب امام زمان

تاریخ: 1394/12/23

 

شهید مدافع حرم، “مهدی ثامنی راد” که پیکر مطهرش در دست داعش اسیر است.

شهید مدافع حرم،

پیام زینب گونه خواهر شهید ثامنی راد
ما چشم انتظاری را به جان میخریم .گمنامی عزیزمان را به جان میخریم .دلشوره و دودو زدن چشم مادر مریضمان را به جان میخریم اما:

ادامه...

گروه: وظایف منتظران

تاریخ: 1394/12/21

 

روحانی:مسئله سوئیفت حل شده است/ علاء میرمحمد صادقی: سوئیفت و ال‌سی کامل باز نشده/ عسگراولادی: لغو تحریم سوئیفت دروغ است

سوئیفت و ال‌سی

بازگشایی سوئیفت از جمله مسائلی بود که با شروع مذاکرات هسته‌ای بین کشورمان و گروه ۱+۵ زمزمه‌های آن به گوش می‌رسید.وعده‌ای که در صورت عملی شدن، می‌توانست راه‌گشای بسیاری از مشکلات اقتصادی کشور باشد. اما بازگشایی، عدم بازگشایی و نیمه‌کاره ماندن بازگشایی سوئیفت از جمله مسائلی است که مسئولان صحبت‌های ضدونقیضی را در خصوص آن ارائه می‌دهند....

ادامه...

گروه: انقلاب ایران وانقلاب امام زمان

تاریخ: 1394/12/21

 

بی بی سی از «نفوذ ریشه ای» تا «نفوذ شاخه ای»

بی بی سی از «نفوذ ریشه ای» تا «نفوذ شاخه ای»
بی حیثیتی بی بی سی در نزد مردم ایران باعث شد تا آنها از “نفوذ ریشه ای” که مشخصه اش دیده نشدن و تاثیرگذاری بر کل مجموعه است دست برداشته و به “نفود شاخه ای” که مشخصه اش دیده شدن اما فلج کردن موضعی ست بپردازند
 بنگاه سخن پراکنی انگلیس خبیث، سابقه ای دیرینه در توطئه آفرینی و شیطنت در امور دیگر کشورها دارد. رادیو بی بی سی در ۸دی ۱۳۱۹ و وبسایت بی بی سی در سال ۱۳۷۹ و تلویزیون بی بی سی فارسی در ۲۵دی ۱۳۸۷ تاسیس گردیده است. از این رو با توجه به سابقه فعالیت طولانی مدت آن، می توان به تلاشش برای تاثیرگذاری در جنگ جهانی دوم، کودتای۲۸ مرداد، انقلاب اسلامی ایران، ۸سال جنگ تحمیلی، تحولات دولت اصلاحات، فتنه ۸۸، تحولات دولت یازدهم و در آخر انتخابات مجلس شورای اسلامی و انتخابات خبرگان پی برد...

ادامه...

گروه: انقلاب ایران وانقلاب امام زمان

تاریخ: 1394/12/21

 

خانم مولاوردی از نماینده قزوین چه می‌خواهد/ سکوت خانم زرآبادی در قبال توهین نژادپرستانه کواکبیان

خانم مولاوردی از نماینده قزوین چه می‌خواهد/ سکوت خانم زرآبادی در قبال توهین نژادپرستانه کواکبیان

مولاوردی بیش تر شخصیتی ضد مرد و سیاست باز است تا شخصیتی که حامی حقوق زنان باشد. حقوقی که همه ما گذشته از هر حزب و جناحی معتقد هستیم باید محقق شود اما این حقوق باید بیرون از ایجاد جوهای کاذب و شومنی، در فضایی آرام و متناسب با فرهنگ و سنت ایرانی محقق شود...

ادامه...

گروه: انقلاب ایران وانقلاب امام زمان

تاریخ: 1394/12/17

 

یاران مهدی(عج)

قرآن در خصوص اصحاب حضرت ولی عصر (عج)می فرماید:

“الذین ان مكناهم فی الارض اقاموا الصلاه و آتوا الزكاه و آمرو بالمعروف و نَهوا عن المنكر “(حج/۴۱)

كسانی كه اگر در زمین به آنان توانایی دهیم، نماز را به پا داشته و زكات را [به مستحق] می‏بخشند و به معروف امر نموده و از منكر نهی می‏كنند.

امام باقر(ع) در تفسیر این آیه شریفه می‏فرماید: «این آیه برای آل محمد و مهدی(ع) و اصحاب او است».(تفسیر نورالثقلین جلد ۳ص ۵۰۶)

لذا اگرکسی بخواهد از یاران آن حضرت باشد،باید به این امور اهتمام داشته باشد:

۱⃣ تقویت ارتباط معنوی با خدای متعال

۲⃣ اهتمام داشتن به نماز اول وقت و حتی المقدور به جماعت

۳⃣ اجتناب معاصی

۴⃣داشتن اهتمام به فریضه امر به معروف و نهی از منكر

۵⃣تلاش برای پرداخت زکات(نه فقط زکات دارایی بلکه زکات دانش و… )

 

photo_2016-02-29_17-12-28

ادامه...

گروه: انقلاب ایران وانقلاب امام زمان

تاریخ: 1394/12/10

 

چرا اصولگرایان در تهران رای نیاوردند؟!

چرا اصولگرایان در تهران رای نیاوردند
انتخابات ۹۴ آزمون خوبی برای اصولگرایان بود و می تواند سنگ محکی برای سنجیدن عیار این جریان باشد. آن چه از پیش مورد تاکید رهبری بود یعنی مشارکت گسترده مردم به شکل بی سابقه یا کم سابقه ای رقم خورده است و شاهد یکی از بیشترین مشارکت های مردمی در انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری بوده ایم.
نتیجه انتخابات در تهران نشان داد که تحلیل گران اصولگرایی و کسانی که نقش خط دهی فکری و روانی به این جریان دارند، فهم درست و مناسبی از مردم جامعه نداشته و از جریان رقیب خود و حتی از جریان اصولگرایی نیز شناخت درستی ندارند. تمرکز بر تهران و نگاه مرکز گرا ضربه سختی به اصولگرایان وارد کرد. هر چند در کل کشور اصولگرایان بیشتر رای آورده اند اما نتایج انتخابات در تهران به نفع این جریان نبود. به نظر می رسد که اصولگرایان در دام عملیات روانی اصلاح طلبان گرفتار شده‌اند و اگر هر چه سریعتر از این شرایط بیرون نیایند و اوضاع را مدیریت نکنند در مجلس پیش رو آرای استان ها نیز بی نتیجه خواهد ماند....

ادامه...

گروه: انقلاب ایران وانقلاب امام زمان

تاریخ: 1394/12/10

 

چامسکی: آیت‌الله خامنه‌ای کاری کرد که دشمنانش هم برای حضور مردم پای صندوق‌های رای تبلیغ کنند

● نوام چامسکی مشهورترین تئوریسین و تحلیلگر غرب: آیت الله خامنه‌ای زیرک‌ترین و سیاست‌مردترین فرد جهان است، کاری کرده که حتی دشمنان بزرگ ملتش هم برای حضور مردمش در صحنه‌ی انتخابات تبلیغ میکنند.

● سیاستمداران پر مُدعای غرب، برای فیلم او نقش بازی میکنند.
●وقتی مشارکت زیاد شود، پیروز واقعی دنیا آیت‌الله خامنه ایست نه غربی‌ها.
●امروز سیاست‌مداران دنیا با تایید دموکراسی واقعی در ایران، حقارت خود را در برابر آیت‌الله به تصویر کشیدند.

برنده واقعی نظام مقدس جمهوری اسلامی و رهبری معظم انقلاب و امت بصیر ایران اسلامی

چامسکی-آیت‌الله خامنه‌ای- انتخابات

ادامه...

گروه: انقلاب ایران وانقلاب امام زمان

تاریخ: 1394/12/10

 

فقط یه سوال کوچیک

photo_2016-02-25_21-56-02

photo_2016-02-25_21-55-42

ادامه...

گروه: انقلاب ایران وانقلاب امام زمان

تاریخ: 1394/12/6

 

گرایش های تخصصی لیست های انتخاباتی تهران چگونه است؟

احزاب و جریانات سیاسی در آستانه انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی فعال شده اند. امسال تمایل احزاب به سمت بستن لیست های ائتلافی بوده و در قالب لیست، افراد را معرفی می کنند. در تهران این موضوع پررنگ تر است و بعد از کش و قوس های فراوان نهایتاً سه لیست اصلی برای انتخابات از سوی احزاب و جریانهای سیاسی مختلف ارائه شده است.

گرایش های تخصصی لیست های انتخاباتی تهران چگونه است؟

ادامه...

گروه: انقلاب ایران وانقلاب امام زمان

تاریخ: 1394/12/3

 

تشریح ۳ جریان حاضر در انتخابات آینده در گفت و گو با رضا سراج

تشریح 3 جریان حاضر در انتخابات آینده در گفت و گو با رضا سراج

برنامه اصولگرایان حل مسائل اقتصادی، اعتدالی ها حمایت از دولت و اصلاح طلبان مسائل سیاسی است/کرباسچی؛ حامی و پشتیبان لیست اصلاح طلبان/در لیست اصلاح طلبان متخصصان اقتصاد جایی ندارند،این لیست همانطور که عارف در برخی از سخنرانی های خود اعلام کرده است، رویکرد اصلی خود را رفع حصر سران فتنه قرار داده است.

رضا سراج، کارشناس و تحلیلگر مسائل سیاسی در گفت و گو با خبرنگار سیاسی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ در تحلیل جریان های حاضر در انتخابات و لیست های انتخاباتی اظهار داشت: انتخابات این دوره از مجلس شورای اسلامی به جای اینکه سیاسی باشد، در ابعاد بیشتر از سیاست خود را بروز داده است....

ادامه...

گروه: انقلاب ایران وانقلاب امام زمان

تاریخ: 1394/12/3

 

حذف بسیج از برنامه ششم توسعه مصداق نفوذ است/خودداری بنی صدر از تجهیز و توسعه بسیج/ حذف بسیج، حذف مردم است

حذف بسیج از برنامه ششم توسعه مصداق نفوذ استخودداری بنی صدر از تجهیز و توسعه بسیج حذف بسیج، حذف مردم است
عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس و نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: آن نفوذی که رهبری هشدار داده بودند همین ها است، یعنی عدم توجه به نیروهای انقلابی، مردمی و افرادی که می خواهند برای سربلندی انقلاب و نظام افتخار آفرینی کنند.

محمد اسماعیل کوثری نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرگزاری بسیج، با اشاره به تاریخچه تشکیل نیروی مردمی بسیج، اظهار داشت: بسیج سال ۵۸ با فرمان رهبر کبیر انقلاب با عنوان ارتش ۲۰ میلیونی مردمی، ۱۰ ماه پیش از آغاز جنگ تحمیلی، تشکیل شد...

ادامه...

گروه: انقلاب ایران وانقلاب امام زمان

تاریخ: 1394/12/3

 

استفتاء از رهبر انقلاب درباره حكم رأی دادن سفید و بی نام

استفتاء از رهبر انقلاب درباره حكم رأی دادن سفید و بی نام

رهبرانقلاب:

درهرصورت اگر رأی سفید دادن موجب تضعیف نظام اسلامی باشد،حرام است.

به نقل از KHAMENEI.IR، در آستانه انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری در هفتم اسفند ماه جاری، دفتر استفتائات مقام معظم رهبری به برخی استفتائات پیرامون انتخابات، مطابق با فتاوای حضرت‌ آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای پاسخ داده است...

ادامه...

گروه: در محضر دوست

تاریخ: 1394/11/29

 

مستند مرد هزارچهره ، غلامحسین کرباسچی

در آستانه انتخابات دوباره فعال شده؛ نه تنها خودش بلکه حزبی که سال‌ها از تاسیسش می‌گذشت را هم برای رسیدن به کرسی‌های سبز بهارستان به خط کرده است.
حضور وی و هم حزبی‌هایش این روزها در کنار اصلاح طلبان مخالفان زیادی داشت، به خصوص کسانی که با منش و شیوه کاری او در عالم سیاست آشنا هستند خوب می‌دانند که غلامحسین کرباسچی و کارگزارانی‌ها چندان قابل اعتماد نیستند.

مستند مرد هزارچهره ، غلامحسین کرباسچی

دریافت فایل مستند مرد هزارچهره ، غلامحسین کرباسچی

چهره پنهان اختلاف میان اصلاح طلبان!
در ماه‌های اخیر که موضوع تشکیل شورای عالی سیاستگذاری انتخاباتی اصلاح طلبان مطرح شد، کرباسچی تلاش کرد که حتما نمایندگانی در این شورا داشته باشد.
کرباسچی با تلاش برای حضور اعضای حزب متبوعش در شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح طلبان نشان داد که نمی‌خواهد در عرصه مهم و سرنوشت ساز انتخابات مجلس دهم نقش موثری ایفا نکند؛ آنهم کسی که در سال‌های اخیر با استراتژی تغییر چهره در موقعیت‌های مختلف به «مرد هزار چهره» عالم سیاست تبدیل شده است.
اما حضور چهره‌های نزدیک به کرباسچی در جمع اصلاح طلبان چندان بی‌حاشیه نبود و بر اساس اخباری که کم و بیش از جلسات شورای عالی اصلاح طلبان بیرون می‌آمد، می‌شد بروز اختلاف‌های جدی میان طیف کرباسچی با اصلاح طلبان را تائید می‌کرد.
سرلیستی عارف یکی از مواردی بود که از همان روزهای اول مسئله اختلافی کرباسچی و اصلاح طلبان بود؛ برخی معتقد بودند که دبیرکل حزب کارگزاران اصلا علاقه‌ای به ایجاد یک رقیب برای خود در عرصه مدیریت و جهت دهی به تصمیمات اصلاح طلبان ندارد و بیشتر قائل به نقش نمایشی برای عارف در جایگاه ریاست شورای عالی اصلاح طلبان است.
کرباسچی حتی به توصیه پدر معنوی حزب کارگزاران سازندگی یعنی هاشمی رفسنجانی برای کنار آمدن با عارف درباره لیست تهران اصلاح طلبان، توجهی چندانی نکرد و همین اختلافات باعث به تاخیر افتادن انتشار لیست اصلاح طلبان برای تهران شد.
نقطه اوج نقش آفرینی کرباسچی برای کنار زدن عارف و قرار گرفتن در جایگاه مدیریت اصلاح طلبان، تهدید رئیس شورای عالی اصلاح طلبان به افشاگری بود.
برخی معتقدند که «رهبری جریان اصلاحات در انتخابات» همان چیزی است که کرباسچی نمی خواهد به محمد رضا عارف رئیس شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان برسد؛ اعتقادی که قبلا نشانه هایی از آن در نوشتار محمد قوچانی عضو حزب کارگزاران در نشریه صدا و تاکید بر انحلال شورای عالی پس از انتخابات، به خوبی نمود دارد.
رونمایی صدا از «مرد هزار چهره» کارگزاران
برگزاری کنگره سراسری حزب کارگزاران پس از ۲۰ سال از تاسیس این حزب آنهم در آستانه انتخابات مجلس دهم، پیام‌های فراوانی دارد؛ آنهم درست در زمانی که اختلافات میان کرباسچی و عارف و کارگزاران و اصلاح طلبان به بالاترین حد خود رسیده است.
نشریه صدا که این روزها به ارگان تبلیغاتی کارگزاران تبدیل شده است در جدیدترین شماره خود به بهانه اظهارات کرباسچی دبیرکل حزب کارگزاران در اولین کنگره این حزب، تصویری تمام صفحه از وی را منتشر کرده است.
پوشش کامل سخنرانی غلامحسین کرباسچی غلامحسین کرباسچی در این کنگره و اظهارات و انتقادات وی از دوران اصلاحات، نشان از جدی بودن شکاف میان طیف فکری اطراف کرباسچی با اصلاح طلبان دارد.
دبیرکل کارگزاران با انتقاد از دوران اصلاحات گفت: متاسفانه عدم رعایت قوانین رقابت سیاسی حتی در دوره اصلاحات، وضعیت حزب را در دومین دوره فعالیت به جایی رساند که در چهار سال دوم دولت اصلاحات ترجیح دادیم فیتیله فعالیت مان را پائین بکشیم.
وی در بخش دیگری از سخنرانی خود درباره وضعیت کارگزاران در دوران اصلاحات نکته قابل تاملی را طرح می‌کند که دلایل اختلاف عمیق کارگزاران و کرباسچی با اصلاح طلبان را نمایان‌تر می‌کند: «حزب کارگزاران اینبار [در دوره اصلاحات] با تهاجم جریان های رقیب اصلاح طلب مواجه شده و به این نتیجه رسید که برای کمک به دولت و آرام شدن جو جامعه بهتر است تلاش حزب را برای ساماندهی وضعیت سیاسی نیروها نه متوقف بلکه کُند، کند.»
این اظهارات کرباسچی نشان می‌دهد که وی هنوز فشارهای وارد شده در دوران اصلاحات از سوی جریان‌های اصلاح طلب را بر حزب متبوعش و پدر معنوی آن، فراموش کند؛ رویدادی که دبیرکل کارگزاران با تکیه بر آن، می‌خواهد جایگاه هدایت اصلاح طلبان را از دست افرادی نظیر عارف خارج و در اختیار خود بگیرد.
شاید رپرتاژ نشریه صدا برای غلامحسین کرباسچی در آستانه انتخابات مجلس دهم و انتشار سخنرانی و حاشیه نگرانی قابل تامل از اظهارات آقای دبیرکل، نقطه شروع آخرین قسمت از پروژه «رونمایی از مرد هزار چهره کارگزاران» برای اثرگذاری در ائتلاف اصلاح طلبان برای مجلس دهم باشد.

ادامه...

گروه: انقلاب ایران وانقلاب امام زمان

تاریخ: 1394/11/29

 

پول های کثیف دولت سازندگی در کیسه اصلاحات

photo_2016-02-14_21-34-54
از سال ۷۹ تا ۸۳، ۲۸۰ واحد تولیدی گرفتار بحران مالی شدند. این اتفاق به دلیل واگذاری ۲۵۰ واحد تولیدی بدون درنظر گرفتن صلاحیت های لازم و تنها با سیاسی کاری مسئولان در دوره های سازندگی و اصلاحات به جمعی از مدیران آن دوره ها بوده است، در صورتی که این واگذاری ها می‌بایست با تعیین شرایط خاص واگذاری ها مطابق اصل ۴۴ قانون اساسی صورت می‌گرفت.

یکی از مهمترین این واگذاری ها به واگذاری کارخانه “رشت الکتریک” به همسر کرباسچی شهردار اسبق تهران مربوط است.

این کارخانه که تولید کننده کلید و پریز برق بوده و ۴ کارخانه در رشت، شهرک صنعتی، جاده سنگر و کنف باف داشته است، پس از واگذاری به بخش خصوصی در سال ۸۲، تعطیل شده است.

کارخانه الکتریک ایران در رشت متعلق به سازمان بازنشستگی کشوری بود که توسط سازمان صنایع ملی ایران به وکالت از آن سازمان در ۷ مهر ماه ۱۳۸۲ به ۴ خانم به نام‌های «ج» فرزند غلامحسین، «ع» فرزند غلامعلی، «ش» فرزند هادی و «ص» فرزند مهدی به مبلغ ۱۸٫۶ میلیارد ریال با اقساط ۵ ساله و با احتساب سود آن ۲۱ میلیارد و ۵۰۱ میلیون و ۶۰۰ هزار ریال فروخته شد.

این ۴ خانم، همسران خانه دار سران و اعضای ارشد حزب کارگزاران سازندگی و از وابستگان مسئولان دولتی در دولتهای گذشته بودند که این موضوع برای نخستین بار از سوی دکتر احمدی نژاد در مناظره تاریخی ۱۳ خرداد ۸۸ با میرحسین موسوی افشا شد.

 photo_2016-02-14_21-35-08
پول-کثیف-مفسد-اقتصادی-که-می-خواهد-در-انتخابات-تأثیر-گذار-شود

photo_2016-02-14_21-11-48

ادامه...

گروه: انقلاب ایران وانقلاب امام زمان

تاریخ: 1394/11/26

 

وزیران دولت رفسنجانی رانت رافساد نمیدانستند

الیاس نادران نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دولتی که با شعار شفافیت آمد قرارداد محرمانه می‌بندد گفت: به انحصار گرفتن دولت توسط مجلس خلاف دموکراسی است.وی در ادامه با تشریح ریشه‌های فساد در کشور خاطرنشان کرد:در مبارزه با فساد ریشه های فساد در کشور بعد از انقلاب یکی در بحث اقتصادی و در زمان جنگ بود که به افراد مختلف ارزهای ۷ تومانی داده شد و ایجاد رانت کرد.

photo_2016-02-14_21-35-21

وی افزود: مدیران آقای هاشمی رانت‌های اطلاعاتی، سیاسی، قدرت و اقتصادی را فساد نمی‌دانستند.

وی افزود: در بحث خصوصی‌سازی هم فروشنده و خریدار یک نفر بود و یک نفر به عنوان وزیر و هم زمان خریدار قراردادها را امضا می‌کرد.

الیاس نادران در همین راستا خاطرنشان کرد: تا قبل از پرونده رحیمی و هاشمی، پرونده‌ای را در حوزه فساد اقتصادی نمی‌بینید که افرادی در دولت در ان نقش داشته باشند و محاکمه شوند.

وی با بیان اینکه نگرانی‌های اقتصادی نیز امروز در مسئله فسادهای اقتصادی وجود دارد اظهار داشت: در مورد پرونده بابک زنجانی مجلس فعلی جانانه وارد عمل شد که نمونه آن نامه‌ای خطاب به قوه قضائیه در مورد فرار خاوری بود. ما در مبارزه با فساد با احدی حتی اصولگرایان مماشاتی نداریم.

نادران اظهار داشت: در تعریف مدیران ارشد دولت فعلی نیز رانت فساد تلقی نمی‌شود و به همین دلیل برخی جاها کوتاهی‌هایی شده است.

 وزیران دولت رفسنجانی رانت رافساد نمیدانستند

ادامه...

گروه: انقلاب ایران وانقلاب امام زمان

تاریخ: 1394/11/26

 

پول کثیف مفسد اقتصادی که می خواهد در انتخابات تأثیر گذار شود

اصلاح طلبان نباید از افراد بدنام و دارای سابقه فساد اقتصادی استفاده کنند

اصلاح طلبان که با حمایت مالی مفسد اقتصادی می خواهند در انتخابات پیروز شوند، چگونه می توانند برای مردم خدمت کنند؟

انتخابات پیش رو عرصه ای است که دشمن برای نفوذ خود استفاده کرده است، دولت آمریکا برای تأثیرگذاری در انتخابات ایران بودجه معین نموده و چه بسیارند سرمایه داران مفسدی که در جریانهای سیاسی می خواهند بر روند انتخابات تأثیرگذار شوند و با پولهای کثیف که در رابطه قدرت، ثروت و فساد اداری به دست آورده اند سرنوشت انتخابات را تغییر دهند، افرادی را لیست نمایند و آنها را برای حضور در کرسی نمایندگی مجلس حمایت کند، در ادامه به جای خدمت به مردم منافع خویش را دنبال نمایند.

چگونه اصلاح‌طلبان حاضر به حمایت از فساد مالی شهردار تهران غلامحسین کرباسچی شدند؟ امروز جواب آن کاملا روشن شده است، پیوندی که برملا شده، او می خواهد اصلاح طلبان را با پول کثیف خود به قدرت برساند و رابطه قدرت و ثروت را تکمیل کند، باید پرسید اصلاح طلبان که با حمایت مالی مفسد اقتصادی می خواهند در انتخابات پیروز شوند، چگونه می خواهند برای مردم خدمت کنند؟...

متن کامل حکم محکومیت غلامحسین کرباسچی/پرونده مفتوح مفسد اقتصادی همچنان در دستور کار دستگاه قضا...ادامه...

گروه: انقلاب ایران وانقلاب امام زمان

تاریخ: 1394/11/26

 

امام روح الله/ صلح با آمریکا معنا ندارد!

حاج حسین یکتا به نقل از رهبر انقلاب: عده‌ای آمده‌اند اسلام و انقلاب را از ما بگیرند،هر کسی هر کاری که می‌تواندانجام دهد.

photo_2016-02-12_10-07-20

سالروز پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی بر ملت شریف ایران مبارک باد

جای شهداخالی...

سردارشهیدمدافع حرم حسین همدانی ازراهپیمایی22بهمن سال93تا94

photo_2016-02-12_20-16-01

ادامه...

گروه: در محضر دوست

تاریخ: 1394/11/23

 

شکنجه گاه دیروز؛ عبرتکده امروز

شکنجه گاه دیروز؛ عبرتکده امروز
در این زندان همه چیز در عین سکون، جاری است!، در این زندان همه سکوت، پر از هیاهوست!، در این زندان انگشت اشاره برای نشان دادن یا گزیده شدن بلاتکلیف است! در این زندان مخوف چشم‌ها برای زندانیان بندها ستاره می‌ریزند و نگاه ها دریا دریا خشم تثار دژخیم می‌کنند...

ادامه...

گروه: انقلاب ایران وانقلاب امام زمان

تاریخ: 1394/11/23

 

حجت الاسلام پناهیان: مشکل ما در کشور مرعوب غرب شدن انقلابیون است

حجت الاسلام پناهیان: مشکل ما در کشور مرعوب غرب شدن انقلابیون است

علیرضا پناهیان گفت: در کشور دو دسته غرب زده و مرعوب غرب داریم. غرب زدگان افراطی و غرب زدگان اعتدالی و میانه رو ،البته این دو نوع جریان در تفکر و باور به غرب در یک سطح هستند اما در شیوه عمل متفاوت. افراطی ها علناً گفته اند و می گویند باید از دین عبور کرد اما غرب زدگان میانه و اعتدال گرا در تفسیر شرایط امروز ابایی از تحریف تاریخ و دین ندارند حتی معتقدند امام حسین(ع) نیز با دشمن به مذاکره و تعامل پرداخت ...

ادامه...

گروه: در محضر دوست

تاریخ: 1394/11/23

 

گروه جهادي راه كربلا؛تجربه ۶ سال حضور مستمر در قلعه گنج از ساخت ۱۲ مسجد تا آبرساني به طول ۱۴ كيلومتر

گروه جهادي راه كربلا؛تجربه 6 سال حضور مستمر در قلعه گنج از ساخت 12 مسجد تا آبرساني به طول 14 كيلومتر

مسئول گروه جهادي راه كربلا درباره مهمترين پروژه هاي عمراني انجام شده در منطقه قلعه گنج، مي گويد: “طي ۶ سال گذشته ۱۲ مسجد، ۳ مدرسه ۳ كلاسه با تمام امكانات، يك حسينيه به مساحت ۵۰۰ مترمربع، يك زمين ورزشي و يك كتابخانه ۱۲ هزار جلدي احداث كرده ايم.”

“راه كربلا” نام يكي از گروه هاي جهادي شاخص است كه سابقه اي طولاني در خدمت رساني به مناطق محروم دارد. اعضاي اين گروه جهادي بيش از ۶ سال است كه به صورت متمركز و بي وقفه در منطقه قله گنج كرمان به خدمت رساني مشغولند. انجام پروژه آبرساني از فاصله ۱۴ كيلومتري به يك روستا از جمله فعاليت هاي محروميت زدايي گروه جهادي راه كربلاست....

ادامه...

گروه: در محضر دوست

تاریخ: 1394/11/20

 

تدبیر دولت برای نجات رکود ایران یا اروپا

تدبیر دولت برای نجات رکود ایران یا اروپا
دولت در شرایطی ۱۰٫۵ میلیارد دلار هزینه خرید هواپیما از شرکت ایرباس می کند که نهایتا ۷ میلیارد دلار سهم از دارایی های آزاد شده پس از تحریم ها دارد و این خرید در زمانی رخ می دهد که رئیس جمهور مهم ترین مشکل کشور را بیکاری، رکود و عدم رونق اقتصادی می داند.

ادامه...

گروه: انقلاب ایران وانقلاب امام زمان

تاریخ: 1394/11/20

 

شیرینی ظهور

photo_2016-01-31_20-12-36.jpg

ادامه...

گروه: در محضر دوست

تاریخ: 1394/11/11

 

واکنش وزیر دفاع آمریکا به تحقیر متجاوزان در آب‌های ایران

واکنش وزیر دفاع آمریکا به تحقیر متجاوزان در آب‌های ایران اشتون کارتر:‌ ایرانی‌ها نباید با ملوانان آمریکایی آنگونه برخورد می‌کردند/ما بودیم چنین نمی‌کردیم/عصبانی شدم

به گزارش فتن، «اشتون کارتر» وزیر دفاع آمریکا امروز برای اولین نوبت پس از بازداشت و رهاسازی سربازانش در آب‌های خلیج‌فارس، از احساساتش در هنگام دیدن تصاویر آمریکایی‌های محاصره شده توسط مرزبانان ایرانی سخن گفت.

کارتر ابتدا به دستور مرزبانان ایرانی به سربازانش برای گذاشتن دست بر پشت سر اشاره کرد و گفت: «دیدن این تصاویر مرا عصبانی کرد.»

وی ادامه داد: «نباید با ملوانان این گونه برخورد می‌شد؛ مطمئناً در شرایط مشابه ما چنین برخوردی نمی‌کردیم.»

تاکنون گزارشی از تجاوز نیروهای ایرانی به آب‌های آمریکا منتشر نشده ولی در یک مورد که اتفاقاً آن هم در جزیره محل بازداشت اخیر یعنی جزیره فارسی روی داد، شهید نادر مهدوی در سال 1366 شمسی پس از حمله یک فروند بالگرد سوپرکبری نیروی دریایی آمریکا به رادار نظامیان ایران در این جزیره، بالگرد آمریکایی را با یک موشک دوش پرتاب ساقط کرد.

شهید نادر مهدوی

نیروی دریایی آمریکا به جزیره حمله می‌کند و 6 روز بعد پیکر مطهر شهید مهدوی و همرزمانش به میانجی عمانی تحویل داده می‌شود.

بر اساس اسناد پزشکی قانونی ایران، این شهید بزرگوار پیش از شهادت، بر روی عرضه ناو هواپیمابر آمریکایی از ناحیه سینه با جسم نوک‌تیز بلند (جسمی مانند میخ فولادین) مورد شکنجه‌های وحشیانه قرار گرفته بوده است.

ادامه...

گروه: علائم ظهور

تاریخ: 1394/11/11

 

گاف های دیپلماتیک رئیس جمهور حسن روحانی در اروپاگردی پسابرجامی

 

گاف های دیپلماتیک حسن روحانی در اروپاگردی پسابرجامی

این سئوال پیش می ‌آید که این حاشیه ها سفر رئیس جمهور کشورمان به پاریس و رم که به نوعی گاف دیپلماتیک به شمار می آیند آیا با هماهنگی تیم اطلاع رسانی دولت بوده یا این اتفاقات کاملا اتفاقی رخ داده است!؟...

ادامه...

گروه: وظایف منتظران

تاریخ: 1394/11/11

 

نقطۀ آغاز خرابی یک آدم مؤمن کجاست؟

نقطۀ آغاز خرابی یک آدم مؤمن کجاست؟

حجت الاسلام پناهيان گفت: آغاز يک انحراف و بدبختي براي يک ملت اين است که وعده هاي الهي را واقعي نبيند، آغاز بدبختي يک انسان اين است که واقع‌بين شود اما فقط واقعيت‌هاي سطحي را ببيند...

ادامه...

گروه: وظایف منتظران

تاریخ: 1394/11/3

 

دلهره سازمان مجاهدین از انصراف حسن خمینی

دلهره سازمان مجاهدین از انصراف حسن خمینی

به دنبال طرح اخباری مبنی بر احتمال کناره گیری سید حسن خمینی از انتخابات خبرگان اعضای مرکزیت سازمان منحله مجاهدین این امر رابه معنی بر هم خوردن طراحی انتخاباتی خود تحلیل کرده اند.
به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از مرصاد، حلقه داخلی سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی اخیرا از احتمال انصراف سید حسن خمینی از انتخابات خبرگان رهبری به شدت ابراز نگرانی کرده است...

ادامه...

گروه: علائم ظهور

تاریخ: 1394/11/3

 

مخالفت نماینده ولی فقیه در قزوین با انتصاب مدیریت جدید برای ‌ارشاد‌/اسکندر‌ی‌نژاد با ‌فتنه‌گران همکاری داشت/مگر قحط‌الرجال است

مخالفت نماینده ولی فقیه در قزوین با انتصاب مدیریت جدید برای ‌ارشاد‌/اسکندر‌ی‌نژاد با ‌فتنه‌گران همکاری داشت/مگر قحط‌الرجال است

نماینده ولی فقیه در استان قزوین گفت: انتخاب اسکندری‌نژاد به عنوان مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی این استان بیانگر این مطلب است که خان‌زدگی همچنان مردم استان قزوین را رنج می‌دهد.
آیت‌الله عبدالکریم عابدینی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قزوین با اشاره به تغییر مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین که در روز شنبه (سوم بهمن‌ماه) در سالن اجتماعات استانداری قزوین برگزار می‌شود، اظهار کرد: در این خصوص از مسئولان قزوین اعم از بنده و نماینده‌های مردم در مجلس شورای اسلامی نظرخواهی شده و مخالفت خود را اعلام کردیم اما مسئولان، کار خود را ادامه دادند.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین گفت: همتی در صورت عدم رضایت به انتخاب اسکندرنژاد، باید عکس‌العمل مناسب را در رفتار خود نشان دهد زیرا استاندار قزوین، مسئول اجرایی ارشد استان و تأثیرگذار در این موضوع است که باید منافع مردم را در نظر بگیرد....

ادامه...

گروه: علائم ظهور

تاریخ: 1394/11/3

 

مستند تدبیر بنفش(قسمت اول)

مستند «تدبیر بنفش» پیرامون عملکرد هسته ای و وعده های دولت یازدهم از آغاز تا به امروز است.

مستند تدبیر بنفش(قسمت اول)

حل موضوع هسته ای و رونق گرفتن اقتصاد کشور شعاری بود که در عبارت” هم چرخ سانتریفیوژ بچرخد و هم چرخ اقتصاد” از زبان حسن روحانی در زمان انتخابات سال ۹۲ بسیار شنیده می شد. از انتخاب وی به عنوان رئیس جمهوری دوره یازدهم تا به امروز قریب به سه سال می گذرد و آنچه که در عمل رخ داده است توقف چرخ هسته ای و در پی آن خواباندن چرخ تولید و اقتصاد کشور است. نارضایتی های عمومی برای عدم تحقق این شعار بسیار شده است به طوری که کمتر کسی را می توان پیدا کرد که نسبت به سیاست های دولت یازدهم انتقاد نکند.

موضوع هسته ای و پروسه ای که در طی دوسال و چند ماه انجام شد و سرانجام و عواقب آن موضوع مستندی است که با نام ” تدبیر بنفش” توسط موسسه رسانه ای و فرهنگی منهاج تولید شده است که می توانید آن را به تماشا بنشینید.
دریافت فایل

ادامه...

گروه: علائم ظهور

تاریخ: 1394/11/3

 

یک تمرین مهم برای منتظران واقعی امام زمان(عج)

یک تمرین مهم برای منتظران واقعی امام زمان(عج)

امر هدایت مردم، از روی محبت به آنهاست، و روح این‌همه اهمیت دادن به رعایتِ حق‌الناس، عشق ورزیدنِ به انسان‌هاست. هرکه خود را در آستانۀ فرج می‌بیند، باید این ویژگیِ مهم و کلیدی را در خود به‌وجود آورد. یکی از آخرین وظایف منتظران همین است. اساساً کسانی که نسبت به مردم مهربان و دلسوز نیستند، به ‌درد حضرت نمی‌خورند. کسی که دچار خودخواهی‌است و برای دوست داشتنِ دیگران تمرین نکرده‌است چه ارتباطی با ظهور و یاری حضرت خواهد داشت؟

ادامه...

گروه: وظایف منتظران

تاریخ: 1394/10/26

 

بیانیه تشکل انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) قزوین با عنوان سپاه افتخار ، دولت بتن

بیانیه تشکل انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) قزوین با عنوان سپاه افتخار ، دولت بتن

تشكل انجمن اسلامي دانشجويان دانشگاه بين المللي امام خميني (ره) خطاب به مسئولین کشوری و لشگری طی بیانیه ای اظهار داشتند: ما دانشجويان به همان اندازه كه اقدام سپاه پاسداران انقلاب اسلامي از به اسارت گرفتن ۱۰ تفنگدار متجاوز آمريكايي به حريم آبي ايران اسلامي را مايه افتخار و مباهات ملت مي دانيم و از اين عزيزان به خاطر حفظ عزت و كرامت همه ايرانيان تقدير و تشكر مي كنيم ، به همان اندازه نيز اعتراض خود را نسبت به اقدام سراسيمه و انتخاباتي دولت تدبير و اميد!!! مبني بر نابودي دستاوردهاي ارزشمند دانشمندان و جوانان اين مرز و بوم ، آن هم بدون گرفتن تضمين هاي كتبي و محكم از طرف مقابل اعلام مي داريم و بدين وسيله به اطلاع آنان مي رسانيم كه نه تنها اين اقدامات آنان منجر به رفع تحريم ها !!! و بهبود !!! اوضاع معيشتي و اقتصادي مردم نمي شود بلكه با 
پر كردن قلب رآكتور اراك با بتن و تحقير ملت ، هم انتخابات پيش رو را از دست خواهيد داد و هم سند ۴ ساله بودن دولت خود را امضاء كرده ايد و به احتمال قريب به يقين اين دولت ، اولين دولت ۴ ساله ايران خواهد بود.ادامه...

گروه: پرسش و پاسخ از انقلاب حضرت مهدی

تاریخ: 1394/10/26

 

روایتی جالب از گریه تفنگداران آمریکایی!

ده تفنگدار مسلح
سردار سلامی جانشین فرمانده کل سپاه به بیان برخی جزئیات دستگیری ملوانان آمریکایی پرداخت و گفت: بعد از جنگ جهانی دوم هیچ کشوری در جهان نتوانسته بود یک نظامی آمریکایی را دستگیر کند اما وقتی این نظامیان وارد آب‌های ما شدند شناورهای کوچک ایرانی با تعداد نیروی کمتر مانند عقاب آن‌ها را محاصره و دستگیر کردند و این ده تفنگدار در مقابل ۵-۶ جوان پاسدار سر تسلیم فرود آوردند.آمریکایی‌ها در ناو هواپیمابرشان که دارای ۶۰ هواپیمای جنگی و پنج هزار نفر خدمه است دچار دستپاچگی شده و هول کرده بودند و پی‌درپی هواپیماهای خود را به پرواز در می‌آوردند و ما صدای لرزان این ابرقدرت را می‌شنیدیم. این ملوانان پس از دستگیری گریه می‌کردند اما مهربانی پاسداران ما باعث احساس آرامش آنان شد. مقامات آمریکایی ها ضمن عذرخواهی، متواضعانه به اقتدار ما اقرار کردند.

ادامه...

گروه: پرسش و پاسخ از انقلاب حضرت مهدی

تاریخ: 1394/10/26

 

پشت پرده حمله به کنسولگری عربستان در مشهد چه بود؟/ بالا بردن تصویر سرکرده القاعده در میان جمعیت معترض به اعدام شیخ نمر!

پشت پرده حمله به کنسولگری عربستان در مشهد

پرده برداری از جریان رسانه ای که در موضوع حمله به کنسولگری عربستان گل به خودی می زند؛

برخی رسانه‌های داخلی و حتی شخصیت‌های مغرضانه یا ساده اندیشانه درصددند تا چنین جریانی که واضح است از سکان‌داری خارجی برای پیشبرد اهداف خود بهره می‌برد را به گروه‌ها و جریان‌های داخلی منتسب کنند.

ادامه...

گروه: انقلاب ایران وانقلاب امام زمان

تاریخ: 1394/10/20

 

یکی از متهمان پرونده کرسنت برای حضور در مجلس دهم تأیید صلاحیت شد

یکی از متهمان پرونده کرسنت برای حضور در مجلس دهم تأیید صلاحیت شد

یکی از متهمان پرونده کرسنت که همزمان با ثبت‌نام نامزدها برای حضور در مجلس دهم ثبت‌نام کرده بود، از سوی هیئت اجرایی وزارت کشور تایید صلاحیت شده است.

این فرد که سابقه نمایندگی و حتی ریاست کمیسیون انرژی مجلس را در دوره‌های گذشته دارد برای شرکت در انتخابات مجلس دهم از یکی از استان‌های شرقی کشور برای شرکت در انتخابات ثبت‌نام کرده است.

این در حالی است که شورای نگهبان در انتخابات گذشته با توجه به همین پرونده، صلاحیت وی برای کاندیداتوری را احراز نکرده است.

این فرد که سابقه نمایندگی و حتی ریاست کمیسیون انرژی مجلس را در دوره‌های گذشته دارد برای شرکت در انتخابات مجلس دهم از یکی از استان‌های شرقی کشور برای شرکت در انتخابات ثبت‌نام کرده است.

وی متهم است که به ازای مسکوت نگه‌داشتن این پرونده ملی و مهم در مجلس، یک دستگاه آپارتمان گران‌قیمت در نقاط شمالی و ثروتمند نشین شهر تهران از این شرکت اماراتی دریافت کرده است.

این گزارش حاکی است مذاکرات فروش گاز ایران به امارات از سال ۱۹۹۷ آغاز و درنهایت این مذاکرات به امضای قرارداد کرسنت در سال ۲۰۰۱ (۱۳۸۱ )منجر و در زمان بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت دولت اصلاحات آقای خاتمی امضا شد.

 بررسی مفاد قرارداد اصلی، الحاقیه‌ها و توافق‌نامه‌های جنبی آن و نیز اسناد و مدارک مرتبط با قرارداد و مذاکرات راجع‌ به آن، حاکی از وجود ابهامات و شرایط غیرمتعارفی است که با اصول و مقررات و رویه‌هایی قراردادهای بین‌المللی درزمینهٔ فروش گاز سازگاری نداشته و مغایر با منافع و مصالح عمومی است. تا حدی که مبانی این قرارداد را تا حد قابل‌ملاحظه‌ای سست و متزلزل می‌کند و آن را به قراردادی تبدیل می‌کند که موجب از بین رفتن بخشی از ثروت ملی کشور می‌شود. علاوه بر آن پرداخت و گرفتن رشوه در این قرارداد نقش بسزایی داشته است.

ادامه...

گروه: انقلاب ایران وانقلاب امام زمان

تاریخ: 1394/10/20

 

سقوط قیمت نفت در زمان دوران وزارت زنگنه

چرا هر وقت زنگنه وزیر می‌شود نفت سقوط می‌کند؟

منتقدان زنگنه با انگشت گذاردن برضعف دیپلماسی و مخفی شدن سکاندار صنعت نفت پشت دیوار تحریم‌ها این عوامل را دلیل اصلی افت بیش از ۶۰ درصدی قیمت نفت تفسیر می‌کنند.

سقوط قیمت نفت در زمان دوران وزارت زنگنه

ادامه...

گروه: انقلاب ایران وانقلاب امام زمان

تاریخ: 1394/10/20

 

ترس از ظهور امام زمان (عج) باعث شده که ابرقدرت‌ها در منطقه خاورمیانه حضور جدی داشته باشند.

حجت الاسلام دکتر سید محمد حسینی قزوینی، رئیس مؤسسه تحقیقاتی حضرت ولی عصر (عج): ️موعودگرایی در نیم قرن اخیر با یک رویکرد ویژه‌ای در عرصه سیاست جهانی مطرح شده است، حتی برخی مرتاضان هندی نیز پیش‌بینی کرده‌اند که در آینده‌ای نه چندان دور فردی در خاورمیانه از کشور عربستان ظهور خواهد کرد که مجهز به مدرن‌ترین تجهیزات نظامی روز دنیاست و ابرقدرت‌های شرق و غرب را در هم خواهد کوبید.

همین پیش‌گویی‌ها امروز ابرقدرت‌ها را بر آن داشت تا در خاورمیانه حضور فعال نظامی و سیاسی داشته باشند، انگیزه اصلی حضور آنها در منطقه ترس و وحشتی است که از ظهور مهدویت در خاورمیانه دارد. ترس از ظهور امام زمان(عج) باعث شده که ابرقدرت‌ها در منطقه خاورمیانه حضور جدی داشته باشند.

امروز قضیه‌ای که از مهدویت مطرح است متفاوت از مهدویت چند سال پیش است، امروز مهدویت به عنوان یک فرآیند اجتماعی و سیاسی در عرصه جهانی مطرح است.

ترس ابرقدرت‌ها از ظهور امام زمان (عج)

 

ادامه...

گروه: علائم ظهور

تاریخ: 1394/10/18

 

اسطوره‌ی شکارِ صهیونیست‌ها

photo_2016-01-06_16-08-31.jpg

ادامه...

گروه: در محضر دوست

تاریخ: 1394/10/16

 

چرا باید به دست برخی بهانه دهیم

حجت الاسلام پناهیان با اشاره به اعدام شهادت شیخ باقر النمر به دست دوبت سعودی، این اقدام را محکوم کرد. وی همجنین  با اشاره به تعرض به سفارت عربستان گفت: اگر کسی نتواند خشم انقلابی خود را کنترل کند به انقلابی گری ضربه زده است، در فرهنگ اسلامی سفیر دشمن محترم شمرده می‌شود.

این استاد حوزه و دانشگاه در بخشی از سخنان خود نیز در واکنش به پیام رئیس‌جمهور برای شهادت شیخ نمر تاکید کرد: چرا باید به دست برخی بهانه دهیم تا در پیامشان بیش از آل سعود، خودی‌ها را محکوم کنند.


با کانال بانوی امروز در تلگرام همراه ما باشید

ادامه...

گروه: وظایف منتظران

تاریخ: 1394/10/15

 

عربستان مچکریم

یکی از نتایج «سیاست لبخند» پررویی سعودی‌ها است، حکومتی خودمختار و دیکتاتور که قطع ارتباط با او برای ایران سرافراز قطعا نتایج مبارکی دارد و اخراج کردن سفیر آل سعود کوچک ترین واکنش دولت ما باید باشد.
http://banoyeemrooz.ir/?p=1298

ادامه...

گروه: علائم ظهور

تاریخ: 1394/10/15

 

تحلیلی بر نفوذ از انتخابات 88 تا انتخابات 94

در انتخابات پیش رو باید به چهره‌های داوطلب خوب نگریست؛ نکند در پس برخی از چهره‌ها، پرونده زندان سیاسی و آشوب طلبی باشد باید دید چه کسانی برای اسلام کار می‌کنند و چه کسانی به نام اسلام کار خود را پیش می‌برند! چه کسانی سهم و دِین خود را به انقلاب ادا کرده و با انگیزه خدمت وارد می‌شوند و چه کسانی به دنبال سهم‌خواهی از انقلاب هستند. 

 

 

 

 

 

 

ادامه...

گروه: وظایف منتظران

تاریخ: 1394/10/12

 

نهضت ثبت نام داوطلبان مجلس، مجالی برای عرض اندام معاندان نظام

چرا برخی از مخالفین و حتی معاندین نظام اسلامی، احساس تکلیف کرده و برای انتخابات ثبت نام کرده اند !؟ با اینکه اصلاحات یک جریان قانونی در کشور است اما چرا خیانت کاران به نظام اینگونه خود را به این جریان متصل کرده و از آب گل آلود آن برای خود ماهی می گیرند !؟

ادامه...

گروه: وظایف منتظران

تاریخ: 1394/10/10

 

اینجا ایران، دیپلماسی‌مان غبارآلود و کثیف مثل هوای تهران است.

کثیف تر از هوای تهران!

دومین حرکت ضدایرانی کنگره آمریکا که چندی پیش به امضا رئیس جمهور این کشور نیز رسیده است، سیلی محکمی بر صورت اعتماد بین طرفین مذاکره کننده ایرانی و آمریکایی است، در این حرکت قرار است با اجازه بزرگترهای ملت! دست مبارک آقا دزده آمریکایی در روز روشن در جیب ملت ایران رود و هر آنچه دوست دارد، بردارد و ما همچنان بر تعهدات برجام پایبند باشیم!

ترحم بر پلنگ تیز دندان، ستم‌کاری بُوَد بر گوسفندان... این ضرب المثلی پُر کاربرد در بین مردم ایران است، وقتی که به فردی غیرقابل اعتماد، خیانت پیشه و شاید بتوان گفت گرگ صفت، فرصت سوء استفاده و خیانت داده می‌شود...

ادامه...

گروه: انقلاب ایران وانقلاب امام زمان

تاریخ: 1394/10/5

 

نماز اول وقت

نماز اول وقت

آیت الله العظمی بهجت  رحمه الله علیه:

بعضی از اساتید اخلاق [آیت‌الله قاضی رحمت‌الله‌علیه] در نجف می‌گفتند: «من ضامنم کسی‌که این نمازهای پنج‌گانه را در اول وقت بخواند، به مقامات عالیه می‌رسد». خیلی کلام بزرگی ایشان گفت، گفت: «اگر نمازهای پنج‌گانه را در اول وقت خواند، باز هم نرسید به آن مقامات عالیه، به من لعن کند!». خیلی عجیب است! خیلی عجیب است! معلوم می‌شود این،‌ چیزی هم نیست؛ هر کاری دارد،‌ یکی از این نمازهای پنج‌گانه را می‌تواند در وسط آن کارها انجام دهد؛‌ چون اول وقت است.

 در روایت هم دارد: «فضل [نماز] اول وقت با غیر اول وقت،‌ مثل فضل من است بر امت». در یک روایت دیگر [می‌فرماید:] «مثل فضل دنیا است بر آخرت(ابدیت). (۱)

 نماز اول وقت

 ۱ . كافی، ج‏۳، ص۲۷۴؛ ثواب الأعمال و عقاب الأعمال، ص۳۶

ادامه...

گروه: در محضر دوست

تاریخ: 1394/10/5

 

صبر جمیل

صبر جمیل

دوستان عزیز نظرتان را به موضوع مهمی جلب می کنم و آن عدل الهی است خداوند روی عدل خودش حساس است .

عدل الهی چیست  و چه جایگاهی در زندگی روزمره ما دارد ؟

پاسخ “چرا ” است ، بله چرا ؛ چراهایی که ما در زندگی خود استفاده میکنیم و مدام می گوییم چرا ؟ چرا من ؟ چرا فرزند من ؟ چرا خانه من ؟ چرا مال من ؟ چرا مادر من ؟ چرا همسر من ؟ و …

ادامه...

گروه: در محضر دوست

تاریخ: 1394/10/3

 

رزمنده سایبری

30647521089276763001.jpg

ادامه...

گروه: در محضر دوست

تاریخ: 1394/10/2

 

خرافات مربوط به ۹ ربیع الاول

نظر رهبری در خصوص خرافات مربوط به ۹ ربیع الاول

نظر رهبری در خصوص خرافات مربوط به 9 ربیع الاول

ادامه...

گروه: در محضر دوست

تاریخ: 1394/9/29

 

امروز امام زمان (عج) ميليونها سرباز در نيجريه دارد

حجه الإسلام و المسلمين شيخ «ابراهیم زکزاکی» رهبر شیعيان نیجریه

۱۰ سال پیش بعد از اینکه کودک نوزاد حجه الإسلام و المسلمين شيخ «ابراهیم زکزاکی» رهبر شیعيان نیجریه در میان آتشی که برای سوزاندن خانه اش شعله ور کرده بودند به شهادت رسید جمعیت گروندگان به مذهب تشیع در نیجیریه به طور قابل ملاحظه و تقریبا دو برابر افزایش یافت.

«مهدي رضواني» مستند ساز ايراني اظهارات خود را در مورد چگونگي پيدايش مذهب تشيع در نيجريه، چنين آغاز کرد: شيعيان نيجريه تحت تأثير انقلاب اسلامي ايران و امام خميني (ره) بعد از پيروزي انقلاب اسلامي به اين مذهب گرويدند و پرچم دار اين هدايت کسي نبود جز شيخ ابراهيم يعقوب زکزاکي، رهبر شيعيان نيجريه.

 شخصيتي آرام، متين، با وقار و مؤمن که اعمال او بيش از اقوالش بر مردم تأثير گذاشته و امروزه پس از گذشت ۳۵ سال از پيروزي انقلاب اسلامي ميليون ها نفر با هدايت و راهنمايي و ارشادات شيخ ابراهيم به مذهب حقه گرويدند.اين مستند ساز ايراني در ادامه گفت: برنامه ها و مناسبت هاي ميليوني شيعيان از جمله برگزاري راهپيمايي روز قدس، برگزاري راهپيمايي وحدت بين اقوام اسلامي در هفته وحدت و برگزاري با شکوه مناسبت هاي مربوط عزاداري حضرت سيد الشهداء عليه السلام که با شور و شعف وصف ناشدني اجرا مي شود...

ادامه...

گروه: علائم ظهور

تاریخ: 1394/9/29

 

برای پیروزی مردم عزیز یمن و سوریه

یوسف گم گشته باز آید به کنعان غم مخور

دوستان همیشه همراه 

برای پیروزی مردم عزیز یمن و سوریه هر روز رو به یمن و یا سوریه بایستید و ۴ قل(سوره های اخلاص، ناس، فلق، کافرون) و آیت الکرسی(سوره بقره-آیه ۲۵۵) را بخوانید

اگر بدانیم فقط با خواندن ۴ سوره و چند آیه از سوره بقره جلوی کشتار بسیاری افراد بیگناه را میگیریم

جلوی یتیم شدن بچه های زیاد و بی فرزند شدن مادران و پدران و بی همسر شدن زنان و مردان

آیا اینکار را انجام نمیدهیم ؟؟!!؟

مسلم است که انجام میدهیم و حتما حتما قطع به یقین انجام میدهیم .

ما اگر شخصی در افریقا اشک از چشمانش جاری شود با او همدردی میکنیم حال اگر شخصی کشته شود اینکار را نمیکنیم ؟!؟!؟ آن هم اگر آن اشخاص مسلمان باشند چه شیعه و چه سنی .

ادامه...

گروه: وظایف منتظران

تاریخ: 1394/9/27

 

دروغ بزرگ تلگرامی به زنان ایران+عکس

زنان به دلیل تمایل بیشتر به صحبت کردن و ارتباط‌گیری با دیگران، استقبال بهتری از شبکه های اجتماعی داشته‌اند، فارغ از جنبه‌های مثبت و منفی حضور مردم ایران در شبکه‌‌های موبایلی،امنیت زنان ایرانی در این نرم‌افزارها به ویژه تلگرام را مورد بررسی قرارمی دهیم.

ادامه...

گروه: علائم ظهور

تاریخ: 1394/9/24

 

جشن هسته ای!!!

ملتی که از عقب نشینی خود جشن و پایکوبی بگیرد دشمن را تشویق به حمله بعدی میکند

جشن هسته ایجشن هسته ای

ادامه...

گروه: انقلاب ایران وانقلاب امام زمان

تاریخ: 1394/9/16

 

فرماندهان اصلی سپاه امام زمان(عج) چه کسانی هستند؟!(ایرانیان؛ یاران برگزیده)

پروردگارا! سلام من و همه مشتاقان به دین و راهت را به خلیفه ات (عج) در زمین که زمینیان را به نام و راه تو دعوت خواهد نمود،برسان. هم او که کلمه تامّ تو و حافظ اسرار و علوم توست.منتقم و خونخواه مظلومان دنیا که به فرمان تو ، فاتح بر تاریکی های کفر و عصیان خواهد بود و راه حق را نمایان خواهد ساخت.

پروردگارا رحمت و درود فرست بر او و بر پدران بزرگوار او كه امامان هدايت و پيشوايان با بركت امت هستند. درود فرست بر آنان مادامى كه ستارگان طلوع مى كنند و درختان برگ برآورد و ميوه‌ها برسد و شب و روز در عالم رفت و آمد كند. پروردگارا ما را به دوستى آن بزرگوار (عج) بهرمندگردان و در زمره یاران او ،زير پرچم او ،محشورمان ساز.(۱)

فرماندهان اصلی سپاه امام زمان(عج)

سازمان امام مهدی (عج)

سازمان آن حضرت متشکل از:

فرشتگان و اجنه

اصحاب و یاران حضرت (عج)

یاران امام عصر – ارواحنا له الفداء – به چند گروه تقسیم می‌شوند:

۱-یارانی که حضرت مهدی‌علیه السلام نهضت خود را با آنان آغاز می‌کند.

۲-یارانی که به برکت مقدم بقیه اللَّه – ارواحنا فداه – از قبرها برمی‌خیزند.

۳-یارانی که همراه حضرت عیسی‌علیه السلام از آسمان فرود می‌آیند.(۲).....

ادامه...

گروه: انقلاب ایران وانقلاب امام زمان

تاریخ: 1394/9/14

 

نامه دوم رهبر انقلاب خطاب به جوانان غربی منتشر شد

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دومین نامه به عموم جوانان در کشورهای غربی:
 
بنیانهای یک تعامل صحیح و شرافتمندانه را با جهان اسلام پی‌ریزی کنید (۱۳۹۴/۰۹/۰۸ - ۱۷:۳۳)
حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در نامه‌ای به عموم جوانان کشورهای غربی، حوادث تلخ تروریستی فرانسه را زمینه‌ای برای همفکری خواندند و با بر شمردن نمونه‌های دردناکی از «آثار تروریسم مورد حمایت برخی قدرتهای بزرگ در دنیای اسلام، پشتیبانی از تروریسم دولتی اسرائیل و لشکرکشی‌های خسارت‌آفرین سالهای اخیر به دنیای اسلام»، خطاب به جوانان خاطرنشان کردند: من از شما جوانان میخواهم که بر مبنای یک شناخت درست و با ژرف‌بینی و استفاده از تجربه‌های ناگوار، بنیانهای یک تعامل صحیح و شرافتمندانه را با جهان اسلام پی‌ریزی کنید.


متن نامه رهبر انقلاب اسلامی به این شرح است:

ادامه...

گروه: انقلاب ایران وانقلاب امام زمان

تاریخ: 1394/9/8

 

حال و هوای اوباما بعد از سفر پوتین به ایران

دیدار پوتین با رهبر معظم انقلاب و کنار گذاشتن تشریفات دیپلماتیک، مورد توجه کاربران ایرانی در شبکه‌های اجتماعی قرار گرفت.
احترام ویژه رئیس جمهور روسیه به رهبر انقلاب اسلامی ایران در فضای مجازی مورد توجه قرار گرفت و تصویر زیر به عنوان مقایسه طرز نشستن پوتین در مقابل رهبری و سایر رؤسای جمهور در بین کاربران شبکه‌های اجتماعی دست به دست شد:

ادامه...

گروه: انقلاب ایران وانقلاب امام زمان

تاریخ: 1394/9/5

 

مردی که سال‌ها در رثای همسرش گریست/ «من این همه محبت و صفا را چگونه می‌توانم فراموش کنم؟»

«مرگ حق است؛ همه باید بمیریم؛ من برای مرگ همسرم گریه نمی‌کنم. گریه من برای صفا، کدبانوگری و محبت‌های خانم است؛ ما زندگی پر فراز و نشیبی داشته‌ایم. در نجف اشرف با سختی‌هایی مواجه می‌شدیم که من از حوایج زندگی و چگونگی اداره آن بی‌اطلاع بودم. در طول مدت زندگی ما هیچ‌گاه نشد که خانم کاری بکند که من حداقل در دل بگویم کاش این کار را نمی‌کرد.»


همسر استاد مطهری نقل می‌کند: «تا چند سال، هر وقت به منزل ایشان می‌رفتم، به خاطر دوستی که من با خانم داشتم، من را که می‌دیدند یاد همسرشان می‌افتادند و با صدای بلند گریه می‌کردند.» و «گاهی هم که به منزل ما می‌آمدند و چای می‌خوردند می‌گفتند: هیچ‌چیز مزه چای زعفرانی خانم را نمی‌دهد.»

علامه که باشی، یعنی تعلقاتت به دنیا کم شده است؛ یعنی فقط تو نیستی و خانواده‌ات، همه مردم خانواده تو هستند؛ یعنی آنقدر که می‌دانی باید عمل کنی، به گستره علامگی‌ات. علامه که باشی، توقعات هم بالاتر خواهد رفت؛ خواهی، نخواهی الگو خواهی شد؛ باید باشی و کامل‌ترین باشی. علامه که باشی، همسرت یا علامگی‌ات را درک خواهد کرد و همراهت خواهد شد، یا در پیچ و خم این گذرگاه تنگ و نفس‌گیر خواهد ماند و این تویی که باید دست او را بگیری و قدم به قدم پیش ببری. اتمام رحمت و بخشش و مهربانی خدا در حق بندگانش آن است که همسرانی از جنس خودشان به ایشان عطا می‌کند؛ همسرانی هم‌دم، هم‌قدم، هم‌راه و هم‌دل. بانو قمرالسادات مهدوی نیز از همین جنس رحمت‌های الهی بود؛ رحمتی ناب در زندگانی علامه محمدحسین طباطبایی.

این زن بود که مرا به این‌جا رسانید....

ادامه...

گروه: در محضر دوست

تاریخ: 1394/8/25

 

‫بازخوانی ۸ عقب‌نشینی غرب پس از ۸ هشدار رهبر انقلاب‬

پس از پیروزی اسلامی، غرب همواره تلاش می کرد تا سدی درمقابل پیشرفت جمهوری اسلامی ایران باشد. به همین منظور با سناریوسازی های مختلف از جمله ماجرای میکونوس، تهدید نظامی در مسئله هسته ای، تلاش برای ایجاد محدودیت در توان موشکی و … به دنبال تضعیف ایران بود اما از آنجا که این تهدیدها در مقابل قاطعیت و صراحت مقام معظم رهبری رنگ باخته است و دشمنان جمهوری اسلامی هرگز به نتیجه مطلوب خود نرسیدند.

ادامه...

گروه: انقلاب ایران وانقلاب امام زمان

تاریخ: 1394/8/11

 

چگونه به محضر امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشربف) برسیم؟

شخصی از حضرت آیت الله بهجت «رحمت الله علیه» سؤال کرده بود که: حقیر مشتاق زیارت امام عصر «عَجَّل اللهُ تَعالَی فَرَجَهُ الشَّریف»  می باشم، از حضرتعالی تقاضا دارم که مرا دعا کنید که به این سعادت نایل شوم.

 حضرت آیت الله بهجت در جواب فرمودند:

زیاد صلوات اهدای به وجود مقدّسش نمایید، مقرون با دعای تعجیل در فرجش، و زیاد به مسجد جمکران مُشَرّف شوید با ادای نمازش.

چگونه خدمت امام زمان برسیم / هم اندیشی دینی

حضرت آیت الله ناصری « حَفَظَهُ اللهُ » فرمودند: از شیخ محمّد کوفی سؤال کردم چه کنم که به محضر امام زمان «عَجَّل اللهُ تَعالَی فَرَجَهُ الشَّریف»  برسم؟ 

فرمودند:  «تقوی ، تقوی ، تقوی» ، « عشق وافِر به حضرت»، «یاد مدام، خصوصاً قبل از خواب»

دیـدار یـار غــایـب دانـی چـــه ذوق دارد

ابری که در بیـابـان بـر تشنـــه‌ای ببــارد

ای بـوی آشنـایـی دانستـــم از کجایــی 

 پیغــام وصــل جــانـان پیـــونــد روح دارد

سودای عشق پختن عقلم نمی‌پسنـدد

فرمـان عقـل بـردن عشقـم نمی‌گـذارد

باشـد که خود به رحمت یاد آورنـد مـا را

ور نــه کــدام قــاصـد پیغــــام مـا گذارد

ادامه...

گروه: یادی از امام عصر(عج)

تاریخ: 1394/8/9

 

حکایتی از آیت الله شیخ حسنعلی اصفهانی (ره): طی الارض برای دفع خطر

فرزند ایشان نقل می کنند: « هنگامی که ارتش روسیه خراسان را در اشغال خود داشت، ما در خارج شهر مشهد « نخودک» خانه داشتیم و مرحوم پدرم هفته ای دو روز برای انجام حوائج مردم و امور دیگر به شهر می آمدند. یکروز عصر که از شهر

 خارج می شدیم، احساس ناامنی کردم و به پدرم عرض کردم: چرا با وجود این

 هرج و مرج، تا نزدیک غروب در شهر مانده اید؟ فرمودند: « برای اصلاح کار علویه ای اجباراً توقف کردم. » گفتم: راه خطرناک است و سه کیلومتر راه ما در میان کوچه باغهای خلوت، امنیتی ندارد و اراذل و اوباش شبها در اینگونه طرق، مزاحم مردم می شوند. پدرم در آن اواخر، بر اثر کهولت بر مرکبی سوار می شدند و رفت و آمد می کردند. آنروز هم بر مرکب خود سوار بودند، در جواب من فرمودند: « تو هم ردیف من بر مرکب سوار شو. »

عرض کردم: پدر جان این مرکب ضعیف است و شما را هم به زحمت حمل می کند وانگهی شخصی نیز لازم است که دائماً آن را از دنبال براند. فرمودند: « تو سوار شو من دستور می دهم تند برود. » اطاعت کردم. وارد کوچه باغها شدیم که مؤذن تکبیر می گفت. در این وقت از من پرسیدند : « فلان کس را ملاقات کردی؟ » گفتم: آری. ناگهان و با حیرت دیدم که سر مرکب به در منزل مسکونی ما رسیده و مؤذن مشغول گفتن تکبیر است. در صورتی که برای رسیدن به خانه، لازم بود از پیچ چند کوچه باغ می گذشتیم و پس از عبور از دهی که سر راهمان قرار داشت، به قلعه نخـودک که در آنجا خانه داشتیم، می رسیدیم، با شگفتی پرسیدم: پدرجان چگونه شد که ما ظرف چند لحظه به اینجا رسیدیم؟  فرمودند: کاری نداشته باش، تو دوست داشتی زودتر به خانه مراجعت کنیم و مقصودت حاصل شد. باز متعجبم که پس از ورود به خانه چه شد که حادثه را بکلی فراموش کردم تا آنکه پس از فوت آن مرحوم، به خاطرم آمد.

 

ادامه...

گروه: در محضر دوست

تاریخ: 1394/8/8

 

بانویی که شیخ مفید به درخواست او «احکام النساء» را نوشت

«من از سیده جلیله فاضله‌ای اطلاع یافتم كه مایل به تدوین كتابی هستند مشتمل بر همه احكامی كه مكلفین محتاج به آن هستند، و مخصوصاً زنان باید از آن آگاه باشند. او علاقه خود را برای تألیف این كتاب به من اطلاع داده است... .»

????? ???? ??? (?? ????) ?? ???? ?? ??? ?? ??? ?? ??? ?????? ?? ??? ?? ???? ?? ??? ?? ??? ???? ???? ??????.jpg

ادامه...

گروه: در محضر دوست

تاریخ: 1394/8/8

 

کلید مشکلات از آیت الله بهجت:

برای پیدا شدن گم شده حتی اگر انسان هم باشد این ذکر را زیاد بگویید:
أصبَحتُ فی أمانِ الله ـ أمسَیتُ فی جَوارِ الله
.
درزندگیت موفق نیستی؟ بگو:
و ما توفیقی إلا بالله علیه توکلت و إلیه أُنیب
.
خوشحال نیستی؟ همیشه بگو:
حسبی الله و نعم الوکیل
.
از دنیا خسته ای؟ بگو:
اللهم اجعل همی الآخره
.
نمازهایت را به موقع و مداوم نمیخوانی؟ همیشه بگو:
اللهم اجعلنی مقیم الصلاه و من ذریتی
.
می خواهی ازدواج کنی؟ بگو:
ربی لاتذرنی فردا و انت خیرالوارثین
.
تنهایی؟ همیشه بگو:
ربی هب لی من لدنک سلطانا نصیرا
.
خوشحالی؟ همیشه بگو:
الحمدلله حمدا کثیرا
.
درکارهایت سختی می بینی؟ بگو:
اللهم یسرلی اموری و اشرح لی صدری
.
دوست داری آرزویت برآورده شود؟همیشه بگو:
استغفرالله واتوب الیه
.
تو دلت ازدست کسی ناراحتی؟بگو:
اللهم اجعلنی من کاظمین الغیظ و العافین عن الناس
.
میخواهی دایم قرآن بخونی؟بگو:
اللهم اجعل القرآن ربیع قلبی
.
خونه ای در بهشت میخواهی؟ بگو:
قل هوالله احد. الله صمد. لم یلدولم یولد. ولم یکن له کفوا احدا
.
می خواهی غیبت نکنی؟ بگو:
اللهم اجعل کتابی فی علیین و احفظ لسانی
بحق محمدوآل محمدعلیهم السلام.
أذکار فوق بِنَا به دستور تعدادی از علما صادر شده و تماماً مُختص به معظم له نمیباشد
.
سلامتی و تعجیل در ظهور بقیة اللّه فی الارضین حضرت اباصالح المهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) روحی و ارواح العالمین لتراب مقدمه الفداء صلوات و دعای فرج فراموش نشود.
اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وآلِ مُحَمَّدٍ وعَجِّلْ فَرَجَهُمْ . 
اللهُمَّ عَجل لـوَلیِکَ الفَرج .

ادامه...

گروه: در محضر دوست

تاریخ: 1394/8/6

 

غایب بودن ما

گفتاری از آیت الله جوادی آملی

بزرگانی که معارف روایات را به جد فهمیدند و باور کردند، گفته اند: ما دو تا درس داریم؛ یک درس عمومی داریم که با این طلبه ها می رویم در مسجد و حسینیّه، درس می خوانیم؛ یک درس خصوصی هم داریم. هم بحث های ما و هم شاگردی های ما دیگر اینها نیستند! بلکه یک تکه آهن است، یک تکه چوب است، یک تکه سنگ، ما چهارمی آنها هستیم. یک سنگ است و یک چوب است و یک آهن و من زید، چهارمی آنها.
چوب چیست؟ آن سنگ چیست؟ آن آهن چیست که شما چهارمی آنها هستی؟! اگر داوودی بود و آهن سردی بود و آن آهن به دست داوود نرم شد، نه قلب ما از آهن سخت تر است، نه وجود مبارک ولیّ عصر از داوود کمتر است. پس چرا این دل را به او ندهیم و نرمش نکنیم؟! ببین تفاوت ره از کجاست تا به کجا!! آن چوب کیست؟ آن چوب همین استن حنّانه است.

بنواخت نور مصطفی آن استن حنّانه را
کمتر ز چوبی نیستی، حنّانه شو، حنّانه شو

این حکایت را هم شیعه نقل کرده است، هم سنّی! وجود مبارک پیغمبر(ص) به حالت ایستاده، به ستون چوبی « مسجد مدینه» تکیه می داد و سخنرانی می کرد. به حضرت عرض کردند: شما اگر ایستاده، سخنرانی کنید، سختتان است. خسته می شوید؛ اجازه بدهید منبر تهیه کنیم. اجازه فرمودند، منبر سه پله ای تهیه شد. مستمعان هم حاضر بودند. وجود مبارک پیغمبر از این ستون به طرف این منبر حرکت کرد. دیدند این ستون جزع می کند از مفارقت حضرت! این را همه دیدند. وجود مبارک حضرت برگشت، این ستون را بغل کرد. مثل یک دوست، این ستون آرام شد.

این رفیق دوم ما!
مرحوم شیخ طوسی و نیز جناب زمخشری در «کشّاف» نقل کرده؛ یعنی هم سنی ها نقل کردند، هم شیعه ها که وجود مبارک پیغمبر (ص) فرمود: « یک سنگی بود در جاهلیت، قبل از اینکه من پیغمبر بشوم، هر وقت من را می دید، سلام می کرد».

الآن هم من آن سنگ را می شناسم. این رفیق سوم ما.

 آنهایی که به جایی رسیدند، بعد به خدمت حضرت ولی عصر(ع) می رسیدند، شدند بحرالعلوم. آنها یک درس خصوصی هم داشتند. از این درس های عمومی اگر کسی به مقصد می رسید، ما هم از مستان این می بودیم؛ ولی این طور نیست! حداکثر این است که آدم جهنم نرود، بهشت برود، « جنات من تجری من تحتها الانهار» نصیبش بشود، همین! اما اینکه « عند ملیک مقتدر» باشد، اینها نصیبش نمی شود!! وجود مبارک حضرت چون قائم است، اینها را می پروراند و چون قائم است، سعی می کند که قعود ما به قیام ما تبدیل بشود که آن حضرت ظهور بکند و این گونه شاگردان خاص را می پروراند.آنها کسانی اند که وقتی حضرت ظهور کرد، به دیوار کعبه تکیه داد و قرائت فرمود: انا بقیه الله، بقیه الله خیر لکم ان کنتم تعلمون، همه می شنوند، در کوتاه ترین مدت خود را به پیشگاه آن حضرت می رسانند. حالا اگر آن ظهور عمومی پیدا نشود؛ ظهور خصوصی و شاگردی خصوصی که ممکن است.

ادامه...

گروه: در محضر دوست

تاریخ: 1394/8/6

 

دوازده ویژگی یک "سخن خوب" از دیدگاه قرآن کریم


۱. آگاهانه باشد:

"لا تَقْفُ ما لَیْسَ لَکَ بِهِ عِلْمٌ"

۲. نرم باشد؛
"قَوْلاً لَّیِّناً"
زبانمان تیغ نداشته باشد.

۳.حرفی که می زنیم خودمان هم عمل کنیم:
"لِمَ تَقُولُونَ ما لا تَفْعَلُونَ"

۴.منصفانه باشد:
"وَإِذَا قُلْتُمْ فَاعْدِلُوا"

۵.حرفمان مستند باشد:
"قَوْلًا سَدِیدًا"
منطقی حرف بزنیم.

۶.ساده حرف بزنیم:
"قَوْلاً مَّیْسُورًا"
"روان حرف بزنیم"
پیچیده حرف زدن هنر نیست!!

۷.کلام رسا باشد:
" قَوْلاً بَلِیغًا"

۸.زیبا باشد:
"قولو للناس حسنا"

۹.بهترین کلمات را انتخاب کنیم:
"یَقُولُ الَّتی هِیَ أحْسَن"

۱۰.سخن هایمان روح معرفت و جوانمردی داشته باشد:
"و قولوا لهم قولا معروفا"

۱۱.همدیگر را با القاب خوب صدا بزنیم:
"قولاً کریماً"

۱۲.کمک کنیم تا درجامعه حرف های پاک باب شود:
"هدوا الی الطّیب من القول".....

تامیتوانیم. .بندگان. ..نیک سرشتی باشیم

ادامه...

گروه: در محضر دوست

تاریخ: 1394/8/6

 

اهداء ثواب‌ نماز و قرائت‌ قرآن‌ به‌ امام‌ زمان‌ (عج)

نماز(برنامه صبحگاه)
از آداب‌ و وظایف‌ مؤمنان‌ منتظر در عصر غیبت‌، هدیه‌ كردن‌ ثواب‌ نماز یا قرائت‌ قرآن‌ به‌ امام‌ زمان‌ علیه‌ السلام‌، است‌. همانطور كه‌ هر یك‌ از ما برای‌ نشان‌ دادن‌ علاقه‌ و محبت‌ خود به‌ دیگران‌، كلمات‌ محبت‌آمیز بر زبان‌ می‌آوریم‌، به‌ دیدارشان‌ می‌رویم‌ یا به‌ آنان‌ هدیه‌ می‌دهیم‌ تا از دوستی‌ و محبت‌ متقابل‌ آنها برخوردار شویم‌، با بر زبان‌ آوردن‌ آیات‌ زیبای‌ قرآن‌ یا عبارات‌ و آیات‌ نماز، عشق‌ و علاقه‌ قلبی‌ خویش‌ را به‌ مولایمان‌ حضرت‌ صاحب‌ الزمان‌ (عج‌) هدیه‌ می‌كنیم‌ تا از محبت‌ و دوستی‌ آن‌ امام‌ بزرگوار بیشتر بهره‌مند گردیم‌.

از معصومین‌، علیهم‌ السلام‌، روایت‌ است‌ كه‌ فرموده‌اند:

هر كس‌ ثواب‌ نماز خود (چه‌ واجب‌ و چه‌ مستجب‌) را برای‌ رسول‌ خدا و امیر المؤمنین‌ و امامان‌ بعد از آن‌ حضرت‌، علیهم‌ السلام‌، قرار دهد خداوند ثواب‌ نمازش‌ را آنقدر افزایش‌ می‌دهد كه‌ از شمارش‌ آن‌ نفس‌ قطع‌ می‌گردد و پیش‌ از آنكه‌ روحش‌ از بدنش‌ برآید به‌ او گفته‌ می‌شود: هدیه‌ تو به‌ ما رسید پس‌ امروز، روز پاداش‌ و تلافی‌ كردن‌ (نیكیهای‌) توست‌. دلت‌ خوش‌ و چشمت‌ روشن‌ باد به‌ آنچه‌ خداوند برایت‌ مهیّا فرموده‌ و گوارایت‌ باد آنچه‌ كه‌ به‌ آن‌ رسیده‌ای‌.

ادامه...

گروه: وظایف منتظران

تاریخ: 1394/8/4

 

نامه رهبری در مورد برجام جان تازه‌ای به ملت داد

امام جمعه قزوین با اشاره به نامه رهبر معظم انقلاب به رئیس‌جمهور در مورد برجام گفت: با این نامه ملت ایران جان تازه گرفتند و همه حس کردیم که بسیاری از تحقیرهایی که دشمنان بر ما روا داشتند با این پیام رهبر معظم انقلاب اصلاح شد.

خبرگزاری فارس: نامه رهبری در مورد برجام جان تازه‌ای به ملت داد

ادامه...

گروه: انقلاب ایران وانقلاب امام زمان

تاریخ: 1394/8/2

 

درخشنده ترين اساتيد اخلاق و سير و سلوك در دوران اخير(1)

سيداحمد كربلايي
وي از شاگردان معروف مولي حسينقلي همداني است. علامه طباطبايي رحمه الله در آغاز رساله ي محاكمات درباره ي ايشان مي نويسد:
مرحوم سيد اصلاً اصفهاني بوده، ولي نشو و نماي وي در كربلاي معلي بوده و بعد از ادراك و رشد، به تحصيل ادبيات پرداخته و چنانچه از انواع مراسلاتي كه به شاگردان و ارادت كيشان خويش نگاشته پيداست قلمي شيوا و بياني معجزه آسا داشته، پس از تكميل ادبيات وارد علوم دينيه گرديده و سرانجام به حوزه ي درس مرحوم آخوند مولي كاظم خراساني رضوان الله عليه ملحق شده و دوره ي تعلم علوم ظاهري را در تحت تربيت ايشان انجام داده و اخيرا در بوته ي تربيت و تهذيب مرحوم آيه الحق و استاد وقت، شيخ بزرگوار، آخوند مولي حسينقلي همداني قدس سره قرار گرفته و ساليان دراز در ملازمت مرحوم آخوند بوده، و از همگنان گوي سبقت ربوده و در صف اول و طبقه ي نخست تلامذه و تربيت يافتگان ايشان مستقر گرديد، و در علوم ظاهري و باطني مكاني مكين و مقامي امين اشغال نمود و بعد از درگذشت مرحوم آخوند، در عتبه ي مقدس نجف اشرف اقامت گزيده و به درس فقه اشتغال ورزيده و در معارف الهيه و تربيت و تكميل مردم، يد بيضا نشان مي داد . . . . در سال 1330 ق در عتبه ي مقدس نجف، زندگي مستعار را بدرود گفت و روان پاكش به عالم بالا پرواز كرد (رحمه الله عليه).
علامه طباطبايي از استادش مرحوم قاضي از قول سيد نقل مي كند كه ما پيوسته در خدمت مرحوم آيه الحق آخوند مولي حسينقلي همداني رضوان الله عليه بوديم و آخوند صد در صد در اختيار ما بود، ولي همين كه آقا حاج شيخ محمد بهاري با آخوند آشنايي و ارادت پيدا كرد دائما در خدمت او رفت و آمد داشت و آخوند را از ما دزديد.
مجاهد شهيد، مرحوم آيه الله حاج شيخ محمدتقي بافقي، (1292-1365ق)  و مرحوم سيدمحمد كاظم عصار،  و سيد محسن امين عاملي صاحب اعيان الشيعه و حاج ميرزا علي آقا قاضي، از شاگردان آقا سيد احمد كربلائي هستند و مرحوم سيدجمال الدين اسدآبادي از دوستان مرحوم سيد احمد كربلايي و مرحوم محمدسعيد حبوبي بوده است.
شيخ آقا بزرگ تهراني ضمن بر شمردن شاگردان ميرزاي شيرازي بزرگ، مي نويسد:
حاج سيد احمد كربلائي نجفي؛ بعد از سال 1300 ق به سامرا عزيمت كرد و سالياني چند از محضر ميرزا بهره گرفت. سپس به نجف بازگشت. در نجف در بحث حاج ميرزا حبيب الله رشتي، و حاج ميرزا حسين تهراني حضور يافت و پس از آن، از ياران خاص مولي حسينقلي همداني گشت. مراتب تهذيب نفس را به تمامي پيمود. خود نيز درسي داشت كه عده اي از طلاب در آن شركت مي كردند. به سال 1332 ق در نجف اشرف بدرود حيات گفت.
نيز شيخ آقا بزرگ رحمه الله مي نويسد:
سيد در جاهاي خلوت نماز مي خواند و از اقتداي مردم به خود دوري مي جست و كثير البكاء بود به طوري كه حتي در نماز نمي توانست از گريه خودداري كند و بي اختيار مي گريست به خصوص در نافله هاي شب . . . . وي بسيار به مادرش خدمت مي كرد و پيش از مادرش درگذشت. جنازه اش را گروهي از شاگردان و ارادتمندانش تشييع كردند و در صحن اميرالمؤمنين عليه السلام مقابل ايواني كه پشت مرقد منور واقع شده به خاك سپردند.
سيدمحسن امين عاملي در شرح حال ايشان مي نويسد:
او استاد ماست. نزد او سطح فقه و اصول را در نجف استفاده كرديم و از علم و اخلاق او بهره برديم. عالمي بود فاضل، كامل، باتقوا، مرتاض و مهذب النفس. او از آخوند حسينقلي همداني و ميرزا حسين بن ميرزا خليل تهراني و شيخ علي بن حسين نجفي-همگي از مولي علي بن ميرزا خليل رازي-روايت مي كند.
چند نامه ي بسيار آموزنده و زيبا از مرحوم آقا سيداحمد كربلايي، در اواخر كتاب تذكرة المتقين درج شده است. هم چنين مكاتباتي كه با محقق اصفهاني درباره ي شعر عطار داشته اند، چاپ شده است.

ادامه...

گروه: در محضر دوست

تاریخ: 1394/7/27

 

چه کنیم هنگام مرگ شهادتین بر زبانمان جاری شود

امام صادق(ع) فرموده‌اند: هر کس نمازهایش را در اول وقت بگذارد، ملک‌الموت وعده داده خودش شهادتین را به او تلقین کرده و شیطان را از او دور می‌کند.

محرم با آموزه‌های اخلاقی مرحوم آیت‌الله حق‌شناس
???? ? ??????1.jpg

وقتی که ما در حوزه مشغول تحصیل بودیم، روزهای پنجشنبه و جمعه کتاب‌های درسی را می‌بستیم، به حوزه‌ای می‌رفتیم و آنجا با بعضی از دوستان مثل آقای خسروشاهی و آقایان دیگر، اخلاق مباحثه می‌کردیم؛ چون می‌دانستیم علت مبقیه، یعنی آن چیزی که باعث دوام و بقای تحصیلات ما می‌شود، این علم و توجه پیدا کردن به مقام اقدس پروردگار است،هر چه من خودم را بیش‌تر تصفیه اخلاقی کنم، توجه بیش‌تری به مقام اقدس ربوبی پیدا می‌کنم و امکان درک و فهم برایم بیش‌تر می‌شود. باید به این چیزها معتقد بود آقا!

آقای یاسری که پیش نماز مسجد ارک بود، یک سؤالی از آقای بروجردی کرد. ایشان فرمودند: من فردا صبح جواب می‌گویم!، ایشان عرض کردند: آقا من عجله دارم، ایشان فرمودند: حالا شما یک شب دعای کمیل را خدمت حضرت معصومه(س) بخوانید!، عرض کردند: آقا؛ چه خصوصیتی دارد که می‌فرمایید فردا جواب می‌گویم، فرمودند: استمداد از سحر می‌جویم! این آقای بروجردی که یکی از شاگردانش رهبر انقلاب بود، یکی از شاگردانش آیت‌الله محقق داماد بود، یکی از شاگردان آیت‌الله آقا مرتضی حائری، فرزند حاج شیخ عبدالکریم حائری بود، یکی از شاگردانش آیت‌الله آقای گلپایگانی بود، ایشان با این مقام علمی و عملی معتقد بود باید این‌گونه رفتار کند. پس چرا من معتقد نیستم؟

هر گنج سعادت که خدا داد به حافظ/از یمن دعای شب و ورد سحری بود....

ادامه...

گروه: در محضر دوست

تاریخ: 1394/7/26

 

دستوری ساده برای نماز شب

NamazShab02.gif

ادامه...

گروه: در محضر دوست

تاریخ: 1394/7/25

 

فرازهایی از زیارت ناحیه مقدسه

9532.jpg

أَلسَّلامُ عَلَى الْمُحامی بِلا مُعین،

سلام بر آن مدافعِ بى یاور،

أَلسَّلامُ  عَلَى الشَّیْبِ الْخَضیبِ،

سلام بر آن مَحاسنِ بخون خضاب شده،

أَلسَّلامُ عَلَى الْخَدِّ التَّریبِ،

سلام بر آن گونه خاک آلوده،

أَلسَّلامُ عَلَى الْبَدَنِ السَّلیبِ،

سلام بر آن بدنِ برهنه ،

أَلسَّلامُ عَلَى الثَّغْرِ الْمَقْرُوعِ بِالْقَضیبِ،

سلام بر آن دندانِ چوب خورده ،

أَلسَّلامُ عَلَى الرَّأْسِ الْمَرْفُوعِ،

سلام برآن  سرِ بالاى نیزه رفته،

أَلسَّلامُ عَلَى الاَْجْسامِ الْعارِیَةِ فِى الْفَلَواتِ،

سلام بر آن بدن هاى برهنه و عریانى که در بیابان ها(ىِ کربلاء)

تَنْـهَِشُهَا الذِّئابُ الْعادِیاتُ وَ تَخْتَلِفُ إِلَیْهَا السِّباعُ الضّـارِیاتُ،

گُرگ هاى تجاوزگر به آن دندان مى آلودند و درندگان خونخوار بر گِردِ آن مى گشتند،(کنایه به سپاهیان دشمن)

??_????_(78)_195620.jpg

ادامه...

گروه: در محضر دوست

تاریخ: 1394/7/25

 

غیبت را تا چه زمانی می‌توانیم بشنویم/ واکنش استاد اخلاق به جلسه عیب‌جویی

محرم با آموزه‌های اخلاقی مرحوم آیت‌الله حق‌شناس

با آغاز ماه محرم الحرام هیأت در مساجد و حسینیه‌های سراسر کشور بر پا می‌شود و عزاداران حسینی پای صحبت کارشناسان دینی می‌نشینند و بعد از آن در مصیبت عزای سید و سالار شهیدان اشک ماتم می‌ریزند.

یکی از این سخنوران نامی و درس‌آموز، مرحوم آیت‌الله عبدالکریم حق‌شناس بود که سخنانش هنوز بوی تازگی و معرفت ناب می‌دهند.

???? ? ??????1.jpg
آقا فرمودند: بله! تو دفاع کردی، اما آن‌ها که به حرف تو گوش ندادند. گفتم: بله! گوش نمی‌دادند. فرمود: خب می‌خواستی بلند شوی! آیا برای خوردن ناهار می‌توان در جلسه‌‌ غیبت نشست؟!

*تذکرات عملی جهت مقابله با غیبت

خدا شاهد است از ابتدای سن شاید هجده سالگی، استادم مرا ملزم کرد به اینکه تو باید لال شوی! چقدر خوب است که انسان از غیبت و تهمت و دروغ و ... لال شود؟!
اولین چیزی که من رفتم و یاد گرفتم باب غیبت بود؛ چون به خودم گفتم تا من باب غیبت را یاد نگیرم، نمی‌توانم حرف بزنم، ممکن است هر چه حرف بزنم، هنگامی که به استاد عرضه می‌شود، او بگوید: غیبت است. بنابراین اول مسأله‌ای که رفتم و یاد گرفتم، باب غیبت بود.

پیامبر اکرم(ص) فرمود: «مَن کَثُرَ کَلامُهُ کَثُرَ خَطَؤُهُ»، هر که زیاد حرف بزند، زیاد هم اشتباه می‌کند. پس یا باید ملا، با سواد و مسأله‌دان باشد و یا اینکه ساکت باشد.

تو که سود و زیان خود ندانی/به وصلتش کی رسی؟ هیهات هیهات

*باید مراقبت زیادی از زبان داشت

پس إن‌شاءالله در مجالس دید و بازدید که می‌رویم، اگر بتوانیم، کنترل مجلس را به دست بگیریم، خیلی خوب است. بنده یک جایی رفتم، دیدم همه ساکت هستند و می‌خواهند دو به دو بشوند و با هم صحبت کنند. لذا گفتم: من اول یک حدیث می‌خوانم که برای همه‌ شما به درد بخورد.

حالا در آن مجلس که ما دعوت داشتیم. مثلاً از نخست وزیر بود تا دیگران؛ یکی از سوئیس آمده بود و یکی از جای دیگر؛ بنده دیگر ملاحظه‌ این چیزها را نمی‌کنم و مجلس را در اختیار می‌گیرم داداش جان!

اما شما نمی‌توانید مجلس را در دست بگیرید؛ چون کلاهتان پشم ندارد! وقتی هم که کاری نکنید و دیگران بر شما مسلط شوند، آن وقت دیگر راه علاجی ندارید. البته اگر مترصد باشید و از پروردگار استمداد بجویید و از صاحب شرع که رسول اکرم(ص) است کمک بگیرید، شما هم می‌توانید جلسه را در دست بگیرید و نگذارید که به سمت گناه برود. پیامبر اکرم(ص) فرمود: «رحم الله من اعاننی»، خدا رحمت کند آن کسی که مرا کمک کند؛ کمک به رسول اکرم، با رعایت تقوا است. لذا آن وقت است که به کمک ایشان می‌توانید این کار را انجام دهید. خوب، وقتی که ایشان را با تقوی کمک کردید، آن وقت رحمت خدا می‌آید و شما را نجات می‌دهد.

اگر هم در جایی بودید که با غیبت مواجه شدید، باید دفاع کنید و نگذارید غیبت انجام شود. گمان نمی‌کنم واقعاً شما بتوانید آن جدیتی که من در دفاع از مؤمن کرده‌ام، انجام دهید. در یک جلسه کسی می‌خواست پشت سر کسی حرف بزند، هر چه گفت: من گفتم: بابا آن آدم، آدم خوبی است؛ شما ذهن خودتان را تخطئه کنید. شما که به چشم خود تا ندیده‌اید...! طرف گفت: «فلان کس گفته»، گفتم: احتمال بدهید که فلانی اشتباه کرده است، خلاصه هر چه گفت، من دفاع کردم. اما متأسفانه یک اهل علمی هم آنجا نشسته بود و از آن‌‌ها دفاع می‌کرد!‌ آخر بعضی‌ها هم سلیقه‌شان کج است! اما باز هم من از دفاع دست برنداشتم و گفتم: خیر! گوش و چشم خودت را تکذیب کن! هر چه بدی شنیدی و دیدی، بگو: من اشتباه شنیدم! من عوضی دیدم! این‌ها را بگو بابا جان من! ولیکن تو نمی‌خواهی گوش و چشمت را تکذیب کنی و می‌گویی: من درست دیدم! لذا با همه‌ دفاعی که بنده کردم، آن‌ها سر حرف خودشان ایستاده بودند و جلسه تمام شد.

همان شب که خدمت استاد رسیدم، ایشان به من فرمودند: «چرا در آن مجلس نشستی؟» خدا شاهد است که هنوز در مقابل چشم من هست!، گفتم آقا من در آن مجلس از مؤمن دفاع کردم، چون دفاع از مومن، حق اوست؛ من هم نسبت به آن مؤمن تصدیق عملی کردم، آقا فرمودند: بله! تو دفاع کردی، اما آن‌ها که به حرف تو گوش ندادند، گفتم: بله! گوش نمی‌دادند، فرمود: خوب! می‌خواستی بلند شوی!، آیا برای خوردن ناهار، می‌توان در جلسه‌‌ غیبت نشست؟ باید بگویید: اگر به این حرف‌ها ادامه دهید، من ناهار نخورده، می‌روم!‌ آقا به من فرمودند: همین قدر که دیدی حرف‌های تو را تصدیق نکردند و به کار خودشان ادامه دادند، باید بلند می‌شدی و از مجلس بیرون می‌آمدی بابا جان من!

خدا شاهد است بعد از این جلسه، در یک مجلس دیگر مرا دعوت کردند، قضیه‌ای مشابه همین جریان، اتفاق افتاد. یک کسی شروع کرد به صحبت کردن و گفت: «من می‌خواهم یک صحبتی کنم.» بنده ابتدا تمام بدنم گوش شد که ببینم این شخص چه می‌گوید: دیدم که می‌خواهد از فرصت استفاده کند و نسبت به مؤمنین اهانتی کند. اول با کمال نزاکت و آدمیت گفتم: آقا! بار ما سنگین است، آن را سنگین‌تر نکن!، او گفت: نه خیر! شما هم باید استفاده کنید!، گفتم: من خودم را حاضر کرده‌ام برای استفاده، نه شنیدن این حرف‌ها...، شروع کرد به صحبت و دیدم دارد عیبجویی می‌کند، گفتم: آقا برحذر باش! در کلام دیگران و رفتار دیگران واقع نشو! باز که مرتبه‌ سوم شروع کرد، چون مراتب امر به معروف و نهی از منکر فرق دارد، گفتم: از حلم من سوء‌استفاده کردی! یا اینکه تصور کرده‌ای که من گرفتار این پلوخورشت‌ها هستم؟! اگر از این صحبت‌ها بکنید بنده همین طور ناهار نخورده می‌روم!، بعد صاحبخانه آمد و به آن آقا گفت: آقا اینجا جای صحبت و بحث کردن نیست، من گفتم: اگر شما می‌خواهید من اینجا ناهار بخورم، ایشان باید ساکت شود؛ ما نمی‌خواهیم از صحبت‌های ایشان استفاده کنیم، پس اگر نمی‌توانید مجلس را قبضه کنید، باید به امید پروردگار یک چنین صحنه‌هایی را به وجود بیاورید...

ادامه...

گروه: در محضر دوست

تاریخ: 1394/7/25

 

مراحلِ توبهء واقعي ( التوبة النَصوحَة )

بسم الله الغفّار
اگر شما 80 سال در این دنیا زندگی کنید ، این بدان معنا هست که شما حدودِ 42 ملیون و 76 هزار و 800 دقیقه در این دنیا زندگی خواهید کرد.

( 80 سال × 365 روز × 24 ساعت × 60 دقیقه )

خواهش میکنم فقط چند دقیقه از این دهها ملیون دقیقه رو به خواندنِ با دقتِ این مطلب اختصاص بدین . مطمئن باشید که هرگز ضرر نخواهید کرد .
هر یک از ما فقط یکی از میلیاردها بشری هستیم که توسط یگانه خالقِ دانای قدرتمندِ عادلِ مطلقِ آسمانها و زمینْ به حقْ خلق شدند و به زمین فرستاده شدند تا در آزمونِ حقِ الهی شرکت کنند .

باید تمامِ تلاشمون رو به کار ببریم تا با بهترین معدلِ ممکن در امتحانِ دنیا قبول بشیم إن شاء الله و با روی سفید و دلِ آرام و مطمئن و نامهء اعمالِ پر از خیر و برکت و اعمال نیک و خدا پسندانه به آسمان و به سوی پروردگار خود باز گردیم .

دلائل و مدارکِ دینی و عقلی و منطقی و علمیِ آزمايش بودنِ زندگيِ دنیا ، روز بروز داره بیشتر میشه و جدی نگرفتن این مسئله ، منتهای حماقت و نادانی هست .
توبهء واقعي تابعِ یک سری قوانین و مقررات هست
همهء ما بی شک مرتکبِ گناه شده ایم در زندگیمون . از گناهان کوچکی مثل فوت کردن به مورچۀ کوچولوی بی آزار گرفته تا خدای نکرده زنا و سرقت و رشوه خواری و قتل و کشتار انسانهای مؤمن و بی گناه .
بنابراین همهء ما بدون استثتاء احتياج داریم که برای حذفِ اعمالِ بد از پرونده اعمالمون ، بلد بشیم و یاد بگیریم که توبهء واقعي و مخلصانه و موردِ قبولِ خداوندِ متعال چگونه هست .

پس هرگز گمان نکنید که احتياج ندارید .

اگر اینطور فکر میکنید ، متاسفانه وضع عقاید و افکار شما خیلی خراب هست و باید زنگِ خطر رو با تمامِ قدرت برای خودتون به صدا در بیارین .
مراحلِ توبهء واقعي ( التوبة النَصوحَة ) :

ادامه...

گروه: وظایف منتظران

تاریخ: 1394/7/19

 

نظر سردار شهید همدانی درباره قدم زدن ظریف با جان کری

سردار شهید حسین همدانی با انتقاد از سیاست خارجی دولت یازدهم، پیاده روی محمد جواد ظریف با جان کری در ژنو را اقدامی «اشتباه» می دانست و بیان می کرد: شهدا کسانی را که چنین کاری کرده اند، محاکمه خواهند کرد.
33e81474_5fca_46a9_b867_02077a192d79.jpg

ایشان افزوده بود: رابطه ایران و آمریکا همچون رابطه «گرگ و میش» است و برخی مسؤولان «متهم ردیف اول» قدم زدن و خندیدن با آمریکا هستند و امروز تمام ابهت ابرقدرتی «دشمن» شکسته شده، اما با یکسری از کارها این ابهت در حال بازگشت است.

ادامه...

گروه: در محضر دوست

تاریخ: 1394/7/19

 

تشنه هستم یا نه؟

يك موقع يقين دارم كه اين جا آب هست، يقين دارم خدا هست، يقين دارم بهشت هست، ولى اين يقين در من اثرى نمى‏ گذارد، تنها يقين دارم.
teshne

اما یک موقع یقین که هیچ، حتى احتمال مى‏ دهم اینجا آب باشد،
ولى تشنه هستم، عطش دارم.
آنچه حتى احتمالات را بر انسان تأثیرگذار مى‏ کند،
درک افتقار و احتیاج است،
نیاز است،
اضطرار است.
.
آدمى به اندازه افتقار و اضطرارش،
به احتمالاتش ارزش می ‏دهد و به دنبال آن حرکت مى‏ کند.
حتى ده کیلومتر به دنبال آبى مى‏ روم که احتمال مى‏ دهم هست؛
یعنى یقین هم ندارم…

استاد علی صفایی حائری

ادامه...

گروه: در محضر دوست

تاریخ: 1394/7/18

 

اگر حج نعطیل شود...

سخنی در باب فاجعه منا
روزهایی که احساسات مردم مسلمان سرزمین عزیزمان ایران جریحه‌دار شده و تعداد کتیری از ایرانیان، همسایه و همشهری و هم وطن ما داغدارند، داغی که صبر بر آن مدد الهی می‌خواهد و در این اوضاع به جاست به پاس روح بلند زائران عزیز و به احترام خاطر محزون خانواده های داغدیده، از گفتن و شنیدن و دست به دست کردن  دست نوشته‌ها و مطالب هجو و هزل جدا پرهیز کنیم.

«.... وَمَن یَخْرُجْ مِن بَیْتِهِ مُهَاجِرًا إِلَى اللّهِ وَرَسُولِهِ ثُمَّ یُدْرِکْهُ الْمَوْتُ فَقَدْ وَقَعَ أَجْرُهُ عَلى اللّهِ وَکَانَ اللّهُ غَفُورًا رَّحِیمًا»
اگر نبود این وعده خداوند که «.... هر کس به قصد مهاجرت در راه خدا و پیامبر او، از خانه‏ اش به درآید، سپس مرگش فرا رسد، پاداش او قطعاً بر خداست و خدا آمرزنده مهربان است.» بی تردید تجمل مصیبت جان باختن جمع کتیری از مسلمانان جهان به ویژه عروج مظلومانه و غریبانه صدها تن ازهموطنان مؤمن مان در سرزمین منا بسی ناگوارتر و طاقت‌فرساتر از آن بود که امروز بر قلب‌های ما سنگینی می‌کند.

این روزها جهان اسلام و قلب جهان اسلام؛ ایران عزیزمان داغدار زائرانی است که حجی ناتمام داشتند. مردان و زنانی که سال‌ها در آرزوی زیارت خانه خدا لحظه شماری کرده بودند. پدر بزرگ‌ها و مادربزرگ‌هایی که لحظه لحظه این سفر نورانی را در سینه‌شان ثبت ضبط نمودند به امید آنکه این سفر الهی را با خاطراتشان برای فرزندانشان زنده کنند و حالا خود خاطره ای شده‌اند برای فرزندان این سرزمین.

روایت‌های متعدد و متفاوتی از این حادثه دیده و شنیده‌ایم؛ از پیرمردی که فرزند شهیدش او را از رفتن به دره منا بازداشت، از خبرنگاری که زیر فشار جمعیت ناتوان شد و لحظاتی بعد جان دوباره یافت، از زنانی که با همسران خود به حج رفتند و اکنون با قلب شکسته و جا مانده قصد رجعت دارند، از زائرانی که در آرزوی زیارت گنبد زیبای خضرا و قبرستان خاموش بقیع ماندند و ... از جانباز بی قراری که گویا این سال‌ها تنها زنده مانده بود برای زیارت خانه خدا و انگار قبض روح او در منا مقدر شده بود، از کاروان نور، از چهره های جوان و نورانی و قرآنی ایران عزیزمان که حالا تنها به آرشیو صدایشان دل خوش کرده‌اند و تنها کورسوی امیدی دارند برای یافتن تک ستاره های مفقود شده‌شان... آه که چقدر مصیبت عظیم است و جان فرسا و هیچ قلم و کاغذی را توان نوشتن آن نیست...

3820_note.jpgو اما بعد ...
در کنار انبوه این مصیبت اما چند رخداد دیگر این روزها به چشم می‌خورد. اولین بخش آن موجی از مطالب و نوشته‌ها و پیام‌هایی که در فضای مجازی پیچیده شده است؛ بخشی از این سخنان تسلی بخش است و اما با نهایت تأسف بخش عظیمی از آن فضاسازی‌هایی است که پیرامون این تکلیف مقدس الهی منتشر شده و می‌شود. گاهی حرف از هزینه های سرسام آوری است که از قبل این سفر به جیب دولت عربستان می‌رود. گاه سخن از بی حرمتی سعودی‌ها علیه مسلمانان و به خصوص شیعیان و ... گویا چاره حل همه مشکل جهان اسلام در تحریم حج است. غافل از اینکه این امر خود ناخواسته آب به آسیاب دشمن ریختن است.
در فضایی که هجمه علیه اسلام و طرح اسلام ستیزی مهم‌ترین برنامه دنیای کفر است و در شرایطی که با توجه به موج بیداری اسلامی و غلبه گفتمان انقلابی در جهان اسلام، حضور ایرانیان مسلمان به عنوان سفیران انقلاب اسلامی در موسم حج می‌تواند گسل‌های نارضایتی داخلی و شورش‌های اجتماعی را فعال کند و بزرگ‌ترین زنگ خطر برای جریان کفر باشد، چه قدر جاهلانه است که بر طبل دشمن کوفته شود و سخن از تحریم حج به میان آید؛ و سند محکم اهمیت برپاداشتن حج فرمایش گهربار مولای متقیان علی علیه‌السلام است که فرمودند: «خدا را! درباره خانه پروردگارتان در نظر داشته باشید تا هستید، آن را خالی نگذارید. زیرا اگر حج متروک شود نظر رحمت خدا از شما قطع خواهد شد.»

نکته دیگر مطالب طنز و شوخی‌هایی است که این روزها دست به دست می‌چرخد، روزهایی که احساسات مردم مسلمان سرزمین عزیزمان ایران جریحه‌دار شده و تعداد کتیری از ایرانیان، همسایه و همشهری و هم وطن ما داغدارند، داغی که صبر بر آن مدد الهی می‌خواهد و در این اوضاع به جاست به پاس روح بلند زائران عزیز و به احترام خاطر محزون خانواده های داغدیده، از گفتن و شنیدن و دست به دست کردن این دست نوشته‌ها و مطالب هجو و هزل جدا پرهیز کنیم.

و اما سخن آخر با مسئولین و دستگاه دیپلماسی کشور است. تلاش دولت‌مردان و سیاستمداران و مسئولان ذیربط در این امر بر کسی پوشیده نیست، احضار دوباره و چند باره کاردار عربستان و اعلام اعتراض دولت جمهوری اسلامی ایران اولین و طبیعی‌ترین واکنشی است که می‌تواند صورت گیرد. اما جمهوری اسلامی ایران به عنوان رئیس کنفرانس کشورهای غیر متعهد که بعد از سازمان ملل پر عضوترین نهاد بین‌المللی است، می‌تواند و باید از این ظرفیت بزرگ به نفع جهان اسلام بهره گیرد. جمهوری اسلامی ایران می‌تواند و باید از این رهگذر در جهت اتحاد کشورهای مسلمان برای در اختیار گرفتن زمام امور حج به عنوان بزرگ‌ترین فریضه مسلمانی خویش بهره برداری نماید. دولت جمهوری اسلامی ایران می‌تواند و باید با اتخاذ مواضع صریح نسبت به احقاق حق مسلمانان اقدام نماید. بی تردید عربستان و هیئت حاکمه به عنوان کشوری که تحت نفوذ و آلت دست شیطان بزرگ آمریکا و رژیم منفور صهیونیسم است نمی‌تواند محل امنی برای مسلمانان جهان باشد.

ادامه...

گروه: وظایف منتظران

تاریخ: 1394/7/18

 

مجلس با توجه به نقاط ضعف توافق برجام، راه هرگونه تهديد و تهاجم دشمن به كشور را ببندد

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی طنین یاس، سازمان ها و نهادهای غیردولتی زنان در خصوص برجام بیانیه ای صادر کرد.
در بیانیه سازمان ها و نهادهای غیردولتی زنان در خصوص برجام آمده است: مجلس با توجه به نقاط ضعف توافق برجام، با انجام اقدامات سريع و راهبردي راه هرگونه تهديد و تهاجم دشمن به كشور را ببندد.

متن این بیانیه بدین شرح است:

 «الحَذَرَ كُلَّ الحَذَرِ مِن مُقارَبَةِ عَدُوِّكَ في طَلَبِ الصُّلحِ ؛ فَإِنَّ العَدُوَّ رُبَّما قارَبَ لِيَتَغَفَّلَ ، فَخُذ بِالحَزمِ».

«بعد از صلح با دشمنت ، از او سخت برحذر باش ؛ زيرا گاه دشمن ، خود را به تو نزديك مى كند ، تا غافلگيرت سازد ؛ پس دورانديش و محتاط باش و خوش بينى به دشمن را متهم كن.»ا

امام صادق(ع) میزان الحکمة،ج۶،ص۵۷۴

چند روزي است كه مجلس شوراي اسلامي موضوع برجام را در دستور كار خود قرار داده است، اين درحالي است كه دولت آمريكا بدون توجه به طي مراحل قانوني برجام در مجلس شوراي اسلامي ، با داشتن ديدارهايي وارد فاز اجرايي آن شده است و اين نشان از بي توجهي دولت امريكا به رعايت نكردن اصول ديپلماسي كشورها است كه متأسفانه چراغ سبز دولت ما هم به اين ديدارها و مذاكرات در نيويورك، زمينه را براي طي مراحل غيرقانوني برجام فراهم كرده است.

در اين ميان نبايد فراموش كنيم كه به فرموده مقام معظم رهبري (مدظله العالي)؛ «برای تصویب این متن، یک مسیر قانونیِ پیش‌بینی‌شده‌ای وجود دارد که باید این مسیر را طی کند و خواهد کرد؛ ان‌شاءالله. انتظار ما این است که دست‌اندرکاران، با دقّت مصالح را - مصالح کشور را، مصالح ملّی را- در نظر بگیرند و آنچه را تحویل ملّت خواهند داد، بتوانند با گردن افراشته، در مقابل خدای متعال هم ارائه بدهند.» همچنين ايشان در ادامه مي فرمايند: «به نظر ما مصلحت نیست که ما مجلس را از این قضیّه برکنار بداریم».

ما اعضای سازمان ها و نهادهای غیردولتی زنان از دولت مي خواهيم به طي شدن مراحل قانوني برجام توجه نموده به صورت زودهنگام وارد فاز اجرايي برجام نشود. همچنين از مجلس مي خواهيم با سعه صدر  و با سرلوحه قرار دادن بيانات مقام معظم رهبري (مدظله العالي) استقلال، شرف و عزت ملت ايران اسلامي را حفظ نمايند و به ارائه چند توصيه و نصيحت كلي اكتفا نكنند. همچنين مجلس با توجه به نقاط ضعف توافق برجام، با انجام اقدامات سريع و راهبردي راه هرگونه تهديد و تهاجم دشمن به كشور را ببندد.

ادامه...

گروه: وظایف منتظران

تاریخ: 1394/7/7

 

آغاز به کار کمپین جمع‌آوری یک میلیون امضاء در محکومیت فاجعه مِنا

به همت جانبازان موزه صلح تهران و هنرمندان، کمپین میلیونی جمع‌آوری امضاء در سایت موزه صلح تهران برای محکومیت فاجعه منا و درخواست پیگیری از سازمان ملل برای کمک به افشاء حقایق این واقعه، در دسترس عموم قرار گرفت.


قرار است با جمع آوری بیش از یک میلیون امضاء، این متن به عنوان یک سند رسمی، به نماینده سازمان ملل در ایران تقدیم گردد.

ادرس سایت موزه صلح تهران (tpm.ir) و متن و اسامی اولیه  تعدادی از امضاءکنندگان به شرح زیر است.

جناب آقای بان کی مون

دبیر کل محترم سازمان ملل متحد

با سلام و عرض ادب

ما هنرمندان، ایثارگران، اصحاب رسانه، فرهنگیان، دانشگاهیان، ورزشکاران و سایر اقشار جامعه ایران، بدین‌وسیله همدردی و پشتیبانی خود را از همه بازماندگان اندوهگین فاجعه سرزمین منا در مناسک آیینی حج امسال اعلام کرده و از شما درخواست داریم تا با دخالت مستقیم و مسئولانه خود تمامی ابعاد این واقعه خونین را شفاف‌سازی نمایید.

بی‌گمان پی گیری مجدانه این موضوع، بهترین نوع حرمت گذاری به جان و امنیت انسان‌های بی‌گناه، با توجه به شعار امسال روز جهانی صلح "هم‌یاری برای صلح و کرامت انسانی برای همه" از سوی سازمان ملل متحد خواهد بود.

با امید جلوگیری از تکرار چنین فجایعی در آینده برای همه بشریت

برای حمایت از این بیانیه اینجا را کلیک کنید.

هنرمندان

عزت اله انتظامی، علی نصیریان، مجید مجیدی،منوچهر محمدی ، رخشان بنی اعتماد،  پرویز پرستویی، کمال تبریزی، امین تارخ،عبدالحسن برزیده ، حسین حقیقی ، همایون اسعدیان ،  رضا میرکریمی، ابراهیم مختاری، محمدرضا مویینی، بهمن اردلان، آتیلا پسیانی، علیرضا رضاداد، سید مهدی خادم، کامران ملکی، شادمهر راستین، مریلا زارعی، عبداله اسفندیاری، فرهاد توحیدی ، محمد حسین حقیقی، رضا انصاریان، محمد عباسی فرد، علیرضا کریمی صارمی، بهروز مفید، احد صادقی، حسن کلامی، جواد نوروزبیگی، جعفر صانعی مقدم، امیر سماواتی، اکبر نبوی، ایرج تقی پور، حجازی مهر، فرشته طائرپور، مسعود کرامتی، نوید محمودی، مهدی همایونفر، علی حضرتی، عباس احمدی مطلق، منوچهر شاهسواری، ناصر عنصری، حبیب احمد زاده

جانبازان، کارکنان و داوطلبان موزه صلح تهران

حسن حسنی‌سعدی، علی‌رضا یزدانپناه، محمد رضایی، اسدالله محمدی، علی اکبر فضلی، حمید صالحی، محمدرضا سروش، محمدرضا تقی‌پور، محمدحسین شگرف، بهروز عباسی، کاظم مقدس، حسن حسن‌تبار، علی‌اکبر علاف‌زاده، احمد سلیمی، غلام هاشمی، مراد درویشی، رمضانعلی علی‌عسگری، صبا بابایی (کونیکو یامامورا)، هدایت الله روستاپور، محمدباقر نیکخواه، علیرضا حجتی، فضل الله موسوی، احمد فضلی، میترا سلطان‌محمد، سپیده کیکاوسی، مریم مصباحی مقدم، فاطمه بابها

این نامه هم اکنون در حال گردش در میان گروه‌های مختلف اهالی رسانه، هنرمندان و اصحاب فرهنگ و ادب برای جمع‌آوری امضا است.

ادامه...

گروه: وظایف منتظران

تاریخ: 1394/7/7

 

شهیدی که پدرش را از حادثه مِنا نجات داد.

خواهر شهید عباس فخارنیا با بیان اینکه برادر شهیدم به خواب رئیس کاروان می‌آید و می‌گوید: « من آقام قلبش ناراحته فردا ازدحام جمعیت خیلی زیاده، ایشون را تنها نگذارید و مواظبش باشید.» گفت: این تنها باری نیست که شهید اینگونه نسبت به خانواده توجه داشته است.

ادامه...

گروه: در محضر دوست

تاریخ: 1394/7/5

 

کشتار مسلمانان یا حفاظت از جان حجاج؛ کدام یک برای رژیم آل سعود مهمتر است؟!

کشوری که تمام امکانات و ظرفیت خود را صرف تجهیز نیروها و حمله به مردم مسلمان و مظلوم یمن می نماید چگونه می تواند از پس مدیریت و برگزاری دقیق و برنامه ریزی شده یکی از بزرگترین مراسمات عبادی مسلمانان یعنی حج جهان برآید؟!


بعد از گسترش خبر حادثه در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی سیل شبهات و زیر سوال بردن مربوط به اصل واقعه حج نیز گسترش پیدا کرد که البته پاسخ‌های مناسب نیز در مقابل این مواضع دیده شد.

به عنوان نمونه یکی از موارد چنین است: خانم دکتر نازنین طاهری که پدر و برادرش را در مراسم دیروز منا از دست داده و دوستانش به جای تسلیت و همدردی؛ او و خانواده اش را به باد انتقاد و سرزنش گرفته اند که ما آریایی هستیم و دین ما ... و این سفر حج آنها ... و خلاصه این خانم جوان چنین پاسخ داده :

معروف است که میگویند؛ ظلم بالسویه نوعی عدل است.

ممنون که دائم میگویید پول حج را خرج فقرا میکردید و مردم کشورمان محتاج تر از اعراب هستند

من که پدر و برادرم را از دست دادم و به اعتقاد آنها هم احترام میگذارم و از شما سوال میکنم ؛

آیا میدانید در ایران سالانه چقدر خرج لوازم آرایشی میکنیم؟

آیا میدانید درايران سالانه چقدر خرج سیگار و قلیان ومواد مخدر میشود ؟

آیا میدانید در ایران چقدر خرج برگزاری مراسم عروسی آنچنانی میشود ؟

آیا میدانید در ایران چقدر خرج مشروبات الکلی میشود ؟

آیا میدانید در مراسمی مانند چهارشنبه سوری چقدر هزینه لوازم آتش بازی و ترقه میشود که عمدتا" به جیب چینی ها میرود؟

آیا هنگام نوروز و سفرهای نوروزی و تعطیلات گوناگون چقدر هزینه اضافه و غیر ضرور میشود و ...

از این قبیل هزینه ها بسیار زیاد است وقتی کسی اعتراض میکند برایش جک میسازیم و وقتی بزرگان و دلسوزان تذکر میدهند و صدایشان در میاید که در این هزینه ها اصلا یاد فقرا و یتیمان کشورمان نیستیم همه جبهه گرفته که با شادی مردم هم مشکل دارند !!!

من به سیاست و حکومت کاری ندارم ولی تا وقتی صحبت از سفر حج و زیارت عتبات و مسافرت های مذهبی به میان می آید همه یاد فقرا می افتند و هزاران شعر و مطلب می سرایند که این ظلم است به فقیران و یتیمان کشور !!!

اگر راست میگوئیم فقط یک سال بخشی از هزینه ها خصوصا" همين سفرهاي تركيه و تايلند و دبی و مالزی و تورهای اروپا و آفریقایی و ... را خرج فقرا کنیم و بعد به آنهایی که عازم سفرهای مذهبی مثل حج و عتبات هستند سفارش و توصیه و نصیحت کنیم که مثل ما از رفتن به سفر خوداری کنند!!!

واقعا" آنچه ما میکنیم درست است و آنچه دیگران انجام میدهند اشتباه ؟؟؟

امیدوارم هرگز در شرایط بنده نباشید که امروز متوجه شدم هیچ منطقی در بین ما ایرانیان به اصطلاح متمدن و وطن پرست وجود ندارد.

و در پایان شاید طرح این نکته خالی از لطف نباشد که:

هزینه حج ۲۳۹ میلیون دلار است. هزینه واردات لوازم آرایش به ایران در یکسال برابر ۱/۵ میلیارد دلار است. یعنی ۶ برابر هزینه حج.

پس اگر دلمان برای فقرا و یتیمان  می سوزد،  بهتر است با صرفه جویی در لوازم آرایش ۶ برابر حج صرفه جویی مالی داشته باشیم.

ادامه...

گروه: علائم ظهور

تاریخ: 1394/7/5

 

سه رکن اساسی سبک زندگی اسلامی‏


ق
ناعت، پرهیز از مسیر لهوی در زندگی، و باور به وجود مرزبندی میان حق و باطل ‏سه رکن اساسی سبک زندگی اسلامی‏ است

ادامه...

گروه: در محضر دوست

تاریخ: 1394/7/3

 

دستورالعمل امام خمینی ( ره ) برای خودسازی جوانان

شاید اولین بار که بحث اخلاق را به معنی خودسازی آن شنیدم ، در اطاق کوچکی در جلوی مسجد شیخ عبدالحسینی در انتهای بازار کفاشهای تهران بود .

آن موقعها تازه انقلاب شده بود و سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی تازه از به هم پیوستن هفت گروه انقلابی اعلام موجودیت کرده بود و من هر هفته در نماز جمعۀ تهران ، مشتری ثابت بساطهای این تشکیلات جدید بودم که معمولا چند نفری هم وقتی اطلاعیه ها و بیانیه های جدید آن را می گرفتند ، حلقه بحثی  تشکیل می دادند و من نوجوان ِ آن روز هم که خوراکم را پیدا کرده بودم تا مدتها می ایستادم و به بحثها گوش  و گاهی ابراز وجودی هم می کردم .

مدتها گذشت . مسئول یکی از این بساطهای تبلیغاتی سازمان دیگر مرا می شناخت و از علاقۀ آنموقع من به سازمان مطلع شده بود اما سازمان نیرو نمی گرفت و تنها کسان مطمئنی را به عنوان "سمپات" قبول می کرد و پای من ابتدا از طریق همین اطاقک در مسجد مزبور به سازمان باز شد .

اولین سوال من در آنزمان از "برادر رضا" این بود که برای خودسازی و تقویت ایمان چه کنیم . برادر رضا دو چیز به من پیشنهاد کرد : یکی جلسات درس اخلاق حاج آقا مجتبی تهرانی که  آنزمان در خیابان سقاباشی تشکیل می شد و دوم مطالعۀ کتاب "قلب سلیم" آیت الله عبدالحسین دستغیب که آنموقع هنوز شهید نشده و به همین دلیل معروف نبود.

ادامه...

گروه: در محضر دوست

تاریخ: 1394/6/24

 

بدون این که برای دیگران نقش بازی کند

پروفسور برلون برای عمل جراحی معده ی آیت الله سید محمد هادی میلانی به ایران آمد. او پس از یک عمل سه ساعته زمانی که آن مرجع تقلید در حال به هوش آمدن بودند، به مترجم دستور داد تمام کلماتی که ایشان در حین به هوش آمدن می گویند را برایش ترجمه کند. مرحوم آیت الله میلانی در آن لحظات فرازهایی از دعای ابوحمزه ثمالی را قرائت می کردند، پس از این مساله پروفسور برلون گفت: شهادتین را به من بیاموزید، از این لحظه می خواهم مسلمان شوم و پیرو مکتب این روحانی باشم ... برلون، اسلام آورد و شیعه ی دوازده امامی شد … !
??????? ????? ? ??? ???? ??? ???? ???? ??????2.jpg??????? ????? ? ??? ???? ??? ???? ???? ??????.jpg

وقتی از وی دلیل این کار و اقدامش پرسیده شد، گفت: « تنها زمانی که انسان، شاکله ی وجودی خود را بدون این که بتواند برای دیگران نقش بازی کند، نشان می‌دهد، در حالت به هوش آمدن است و بنده دیدم که این آقا، تمام وجودش محو خدا بود، در آن لحظه به یاد اُسقف کلیسای کانتربری افتادم که چندی پیش در همین حالت و پس از عمل در کنارش ایستاده بودم و دیدم که او ترانه‌ های کوچه بازاری جوانان آن روزگار را زمزمه می‌کند … !!! در آن لحظه بود که فهمیدم حقیقت، نزد کدام مکتب است ». وی وصیت کرده بود که در شهر محل دفن آیت الله میلانی دفن شود. پیکر پروفسور برلون اکنون در مرقد خواجه ربیع در مشهد مقدس، دفن است.

ادامه...

گروه: در محضر دوست

تاریخ: 1394/6/18

 

همه مشكل تو از همين «من» است!

حاج ميرزا جواد آقا ملکی تبریزی مى‏فرمودند يك روز در نجف ، پيش استادم آمدم و به او گفتم درس را خوب ياد نمى‏گيرم، مغزم هم كم ندارد ، خيلى حافظه و گيرندگى من خوب است ، اما اين درس‏هايى را كه شما مى‏گوييد- حكمت الهى ، عرفان يا فقه - خوب ياد نمى‏گيرم، نشاطى هم ندارم. سر درس دوست ندارم كه گوش بدهم، كسل هستم. مشكل دارم؟ مشکل کجاست؟ استادم گفت: اهل كجا هستى؟ گفتم: تبريز. گفت: چند وقت است كه به نجف آمده‏اى؟ گفتم: چهار سال است. گفت: در نجف قوم و خويش دارى؟ گفتم: بله. گفت: كيست؟ گفتم: خاله زاده ‏ام هست. گفت: چه كار مى‏كند؟ گفتم: او هم طلبه است. گفت: ميانه‏ ات با او صاف نيست؟ گفتم: نه، صاف نيست. بالاخره حسادت، غرور و كبر در قوم و خويش‏ها هست. گفت: مى‏خواهى درس متوجه شوى و قلبت را روشن كنم؟ گفتم بله . گفت بايد از خود بگذرى. درس كه تمام شد، زودتر مى‏روى و كفش پسر خاله ‏ات را جفت مى‏كنى. گفتم: من؟! گفت : بله، همه مشكل تو از همين «من» است !

همه مشكل تو از همين «من» است!

( استاد حسین انصاریان ، سخنرانی مکتوب ، پایگاه عرفان )

ادامه...

گروه: در محضر دوست

تاریخ: 1394/6/16

 

طلب معرفت

5472794570746604819.jpg

ادامه...

گروه: در محضر دوست

تاریخ: 1394/6/15

 

ذره هایی که روزی به چشم می آید

ساعت ها وقت خود را با دوستانت در شبکه های اجتماعی میگذرانی، می خندی و حرف های زیبا رد و بدل می کنی اما .....!!مراقب کارهایت باش، همین کارهای کوچک ذره ذره که جلو برود معلوم نیست چه عواقب خطرناکی برای زندگی خیلی ها به دنبال دارد!

tanineyas1_0.jpg

مثقال ذره را که می گویند شنیده ای، همان مثقال ذره ای که اگر در دنیا خیر کنی در آخرت خیرش را ببینی.

همان مثقال ذره ای که اگر در دنیا شر کنی، دلی را برنجانی یا غفلت کنی، در آخرت پاسخش را می بینی.

در قیامت مثقال ذره ها را حساب می کنند[1]، کارهای بزرگ و درشت که حساب کردن ندارد!

مثقال ذره همان پیامکی است که میفرستی و در نوع جملاتش، حتی نوع سلام کردنش ملاحظه نمی کنی که آن را برای نامحرم ارسال می کنی!

مثقال ذره  حساب و کتاب زمانی است که ساعت ها وقت خود را با دوستانت در شبکه های اجتماعی میگذرانی، می خندی و حرف های زیبا رد و بدل می کنی اما به شوهرت که می رسی یا اخم بر چهره داری و یا حتی برایش وقت نداری!!

 مثقال ذره که می گویند، یعنی همان چند لحظه ای که بوی عطر تو تمام مردی را به هم می ریزد!!

 مثقال ذره که می گویند یعنی همان چند لحظه ای که با ناز و عشوه برای نامحرمی می خندی، ولی فکرش ساعت ها درگیر همان یک لبخند توست!

مثقال ذره که می گویند یعنی همان چند لحظه ای که حواست به حجابت نیست و جوانی نیز در همان حوالی است.

مثقال ذره همان پیامکی است که میفرستی و در نوع جملاتش، حتی نوع سلام کردنش ملاحظه نمی کنی که آن را برای نامحرم ارسال می کنی!

مثقال ذره یعنی همان که در پایان صحبت هایت از روی ادب، جانم و قربانت می گویی و رابطه ای را به همین اندازه سرد می کنی!

مثقال ذره یعنی همان چند لحظه ای که با فروشنده مغازه صمیمی می شوی و نمی دانی که این صمیمیت پایه های زندگی او را فرو خواهد ریخت.

قدر این مثقال ها پیش ما خیلی کوچک است و به حساب نمی آید وگرنه در نظام آفرینش ما همین ذره ذره ها حساب و کتاب دارد.

باور کن مثقال ذره که می گویند همین هاست.

 همین کارهای کوچکی که ابتدایش خیلی کوچک است، اما ذره  ذره که جلو برود معلوم نیست چه عواقب خطرناکی برای زندگی خیلی ها به دنبال دارد!

اما امان از روزی که پرده ها کنار برود و همه چیز روشن شود.[2]
[1] - فَمَن يَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّةٍ خَيْراً يَرَهُ، وَمَن يَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّةٍ شَرّاً يَرَهُ‏ (پس هر كس به مقدار ذرّه‏اى كار نيك كرده باشد همان را ببيند و هركس هم وزن ذره‏اى كار بد كرده باشد آن را ببيند سوره زلزله آیه 7-8)

[2]  - يَوْمَ تُبْلَى السَّرَائِرُ (روزی که همه پردهها کنار رود و راز ها فاش شود. سوره طارق آیه 9)

 

ادامه...

گروه: در محضر دوست

تاریخ: 1394/6/8

 

توصیه‌های امام زمان (عج) به شیعیان

توقیعات، گاه درباره مسائل اعتقادی، فقهی، بزرگان شیعه و توصیه های حضرت در زمان غیبت به شیعیان است
آنچه در پی می آید توصیه‌هایی است که امام عصر (علیه السلام) خطاب به شیعیان و پیروان اهل‌بیت (علیهم السلام) فرموده‌اند. براستی، چقدر به اینها عمل می‌کنیم؟ ! ...

??? ??? ?????? ????? ?? ???? ???? ???? ??????.jpg
1. از خداوند ـ جل جلاله ـ بترسید و تقوا پیشه کنید.
2. به ما در بیرون آوردن شما از فتنه و امتحانی که بر شما روی آورده است کمک کنید.
3. عهد می‌کنم که هر کدام از شیعیان که راه تقوا را در پیش گیرد و هر آنچه که لازم است و حق خداست از مال خود خارج کند، از فتنه‌ی گمراه‌کننده و رنج‌های ظلمانی در امان باشد.
4. هر کدام از شیعیان، در بخشش اموالی که خداوند به او داده به کسانی که خداوند فرمان داده است بخل ورزد، در دنیا و آخرت زیانکار خواهد بود.
5. اگر شیعیان ما در وفا نمودن به عهد و پیمانی که از ایشان گرفته شد، همسو و یک‌دل شوند، دیدار ما از ایشان به تاخیر نخواهد افتاد.
6. ظهور ما به تاخیر نیفتاده مگر به سبب اعمال ناپسندی که از ایشان سر می‌زند و خبر آنها به ما می‌رسد.
(توقیع به شیخ مفید)
7. از خدا بترسید ؛ و از ما اطاعت کنید ؛ و از راه راست منحرف نگردید.
8. نیت خود را ـ مطابق سنت آشکاری که به شما گفتم ـ با دوستی، به سوی ما برگردانید.
(توقیع به ابن ابی‌غانم قزوینی و جماعتی از شیعیان)
9. اموال شما (خمس و زکات) را قبول نمی‌کنیم مگر اینکه پاک و طاهر باشد... هر کس می‌خواهد عمل کند و هر که نخواهد نکند ؛ چرا که ما به آنچه شما دارید نیازی نداریم.
10. ظهور و فرج در دست خداست و کسانی که وقت رای آن تعیین می‌کنند "دروغگو " هستند.
11. در مسایلی که روی می‌دهد به فقهاء مراجعه کنید ؛ زیرا که ایشان حجت من بر شمایند و من حجت خدایم بر ایشان.
12. منتفع شدن از من در ایام غیبتم، مانند استفاده از خورشید است زمانی که ابر روی آن را پوشانده باشد.
13. درباره چیزهایی که به درد شما نمی‌خورد سوال نکنید، و در دانستن چیزهایی که از دانستن آنها معاف شده‌اید خود را به سختی نیاندازید.
14. برای تعجیل فرج بسیار دعا کنید ؛ چرا که همین فرج شماست.
(توقیع به اسحاق بن یعقوب)
15. هر کس بدون اجازه ما در اموال مربوط به ما (خمس، زکات و وقف) تصرف کند، از جمله ظالمین است و ما در روز قیامت شاکی او خواهیم بود. (توقیع به محمد بن جعفر اسدی)
16. آیا نمی‌دانید که خداوند از زمان حضرت آدم تا حال، برای مردم ملجا و پناهی قرار داده که به ایشان پناه برند و راهنمایانی تعیین کرده که به سبب آنها هدایت یابند. هر زمان که نشانه‌ای از آنان پنهان شد نشانه‌ی دیگر آشکار گردید و هر وقت که ستاره‌ای از ایشان غروب کرد ستاره‌ی دیگر طلوع نمود ؛ و وقتی که خدای عزوجل امام حسن عسکری (علیه السلام) را به سوی خود برد گمان ننمایید که واسطه میان خود و مخلوقاتش را قطع نموده است. هرگز چنین چیزی نشده و نخواهد شد تا وقتی که قیامت برپا شود.
(توقیع به محمد بن ابراهیم بن مهزیار)
17. آیا نمی‌دانید که روی زمین از حجت خدا خالی نمی‌گردد ؛ خواه آن حجت، ظاهر باشد و خواه پنهان.
18. مردم پیروی از خواهش‌های نفسانی را از خود دور کنند ؛ و همانگونه که پیش از غیبت رفتار می‌نمودند رفتار کنند ؛ و امری که از آنان پوشیده و پنهان شده است را جستجو ننمایند ... و بدانند که حق با ما و در نزد ماست.
(توقیع به عمری و پسرش)

توضیح:
توقیع ، در لغت به معنای "امضاء، نامه و فرمان" ، و دراصطلاح حدیثی به معنای "بخشی از نوشته‌های ائمه اطهار علیهم السلام " است . بیشتر توقیعات از سوی امام عصر (علیه السلام) صادر گردیده است. واژه توقیع نخستین بار در روایتی از امام کاظم (علیه السلام) به معنای یادداشتی که امام در زیر یک نامه نوشته دیده شده‌است. امروزه وقتی سخنی از «توقیع» به میان می‌آید، ذهن به توقیعات حضرت مهدی (علیه السلام) منصرف می‌گردد.
ارسال توقیعات برای شیعیان، معمولاً توسط وکلای امام صورت می‌گرفت. نواب اربعه امام عصر وکیلانی در شهرهای مختلف داشتند که توقیعات از طریق آنها انتشار می‌یافت.
در کتاب کمال الدین شیخ صدوق، غیبت شیخ طوسی، احتجاج طبرسی و بحارالانوار مجلسی، حدود هشتاد توقیع از سوی امام زمان (علیه السلام) نقل شده است که محتوای آن‌ها، برخی خطاب به سفرا و نواب خاص است و برخی خطاب به علماء و فقهاست. برخی در پاسخ به سوالات است و برخی در تکذیب کسانی است که به دروغ ادعای امامت یا نیابت از طرف آن حضرت را داشتند.
منبع توصیه‌ها : علامه محمدباقر مجلسی؛ مهدی موعود ؛ ترجمه حسن بن محمد ولی ارومیه‏ای؛ قم: انتشارات مسجد مقدس جمکران، 1380 ؛ ج

ادامه...

گروه: یادی از امام عصر(عج)

تاریخ: 1394/6/8

 

معیار عملی آیة الله نخودکی سه چیز بود!

بدانید که مدار و معیار امر و طریقه ما بر سه چیز است؛ شب زنده داری، لقمه حلال و توجه به نماز، به ویژه نماز اول وقت و حضور قلب در آن.

?? ???? ????-???? ???? ? ???? ?? ????.jpg

شیخ حسنعلی اصفهانی، سیر انفسی و تهذیب روح و روان را از همان کودکی و به همت پدر خویش آغاز کرد، پدرش، ملا علی ‌اکبر، حسنعلی را از همان کودکی در هر سحرگاه بیدار و او را به نماز، دعا، راز و نیاز و یاد خدا آشنا می کرد.
او بیشتر شب ‌ها تا صبح بیدار می‌ماند و از پانزده سالگی تا پایان عمر پر برکتش، هر ساله ماه رجب و شعبان و رمضان و ایام‌ البیض هر ماه را روزه دار بود.
یکی از اشخاصی که در تکوین شخصیت عرفانی شیخ حسنعلی تاثیر داشته، مرحوم حاجی سید مرتضی کشمیری بوده است.

ایشان در مورد آیة الله نخودکی می فرمایند: مرحوم شیخ حسنعلی نخودکی اصفهانی تا چهار سال در مشهد مقدس، هر شب تا صبح، قرآن را ختم می‌ کرد و به امام رضا علیه‌السلام هدیه می‌ کرد، تا به آن مقامات رسید.


ادامه...

گروه: انقلاب ایران وانقلاب امام زمان

تاریخ: 1394/6/6

 

حیات و سکونت در کهکشانها در قرآن و روایات/ سفرهای فضایی در حکومت مهدوی چگونه است؟

پذیرش این روایات شاید ثقیل باشد، اما به گفته جابر بن حیّان: «چه بسا در جهان موجوداتی باشند که حکم آن‌ها با اشیایی که ما دیده‌ایم و به آنها آگاهی داریم متفاوت باشد؛ زیرا ساختار وجودی هر یک از ما به گونه‌ای است که توانایی شناخت همه موجودات و دستیابی بدان‌ها را نداریم.»

188.jpg

ادامه...

گروه: ویژگیهای خاص امام عصر(عج)

تاریخ: 1394/6/2

 

علم شیعیان در حکومت مهدوی چگونه است؟/ سفرهای فضایی در حکومت امام مهدی (عج)

در دوران امام بزرگ دانايى، همۀ مسائل بشرى، به هدف اصلى و مرز نهايى مى‌رسد، و بشريت-در تلاش اعصار و قرون خويش-به محضر استاد و معلمى راه مى‌يابد كه نكته‌اى از ديدۀ ژرف‌نگر و حقيقت‌بين او پوشيده نيست.
adyane digar.jpg

ادامه...

گروه: ویژگیهای خاص امام عصر(عج)

تاریخ: 1394/6/2

 

علم و پیشرفت های علمی در حکومت امام مهدی (عج)

همه علوم در نزد او جمع شده است . چیزی نیست که علم نامیده شود و در نزد او نباشد; مگر علمی که حق متعال به خودش اختصاص داده باشد و الا همه آنچه را غیر از خدا می دانند او می داند
امام صاق علیه السلام فرمودند: «علم بيست و هفت حرف است ـ بيست و هفت قسمت دارد ـ همه معارفي که پيامبران صلوات اللّه عليهم آورده اند، دو حرف است. پس مردم تا امروز بيش از اين دو حرف را نشناخته اند. پس زماني که قائم ما قيام کند بيست و پنج حرف ديگر را ظاهر ساخته و با آن دو حرف قبلي ضميمه ساخته و در بين مردم منتشر گرداند.»

???-????-????(??).gif

ادامه...

گروه: ویژگیهای خاص امام عصر(عج)

تاریخ: 1394/6/2

 

گره کوری که شیخ رجبعلی باز کرد

منظور از صله رحم، فقط دیدار اقوام نیست، بلکه یاری رساندن و رفع نیاز بستگان نیز جزئی از معنای صله رحم است؛ اگرچه ممکن است عقیده و مشرب فکری آنها تفاوت هایی با ما داشته باشد، البته نکته مهم آن است که این رابطه و پیوند همواره حفظ شود.وای فای

ادامه...

گروه: در محضر دوست

تاریخ: 1394/6/1

 

ماجرای داستانی دردناک !!

روزی مردی همسر و سه فرزندش را ترک کرد و در پی روزی خود و خانواده اش راهی سرزمینی دور شد... فرزندانش او را از صمیم قلب دوست داشتند و به او احترام می گذاشتند.

ادامه...

گروه: در محضر دوست

تاریخ: 1394/5/29

 

دلیل بن بست های زندگی هایمان چیست؟

معنای ظاهری برای «یَجْعَلْ لَهُ مَخْرَجاً» این است که بن بست هایی که پیش روی شما قرار می گیرد به حسب ظاهر بن بست است.

82491041088323625254102172155190116125211108.jpg
تقوا بزرگترین سرمایه انسان است که شیطان تمام همت خود را برای گرفتن آن به کار می برد و تنها راه حفظ آن توکل بر خدای متعال است. متوکل واقعی هم آن کسی است که کارش برای خدا، امیدش به خدا و ترسش هم از خداست. پس سرمایه توکل موجب می شود که انسان بتواند تقوا به خرج دهد و آن وقت است که می تواند مقابل بن بست ها بایستد.

ادامه...

گروه: در محضر دوست

تاریخ: 1394/5/29

 

امام زمان نیاز به 313 «مدیر» دارد

چگونه یک زندگی بهتر داشته باشیم؟

1374171756_67314785041118086445.jpg

پاسخ حجت الاسلام علیرضا پناهیان به موضوع «تنها مسیر برای زندگی بهتر» و به سوال «چگونه یک زندگی بهتر داشته باشیم؟»

فقط نگران مقدرات شخصی خود نباشیم؛ مقدرات جامعه خیلی مهم است/ اگر برای جامعۀ ما مقدرات سختگیرانه‌ای تعیین شود، همۀ ما اسیر آن سختگیری‌ها خواهیم شد.
تا کلمۀ امر به معروف و نهی از منکر از زبان کسی صادر می‌شود، مردم اول باید بیاد سیاسیون مملکت بیفتند. نهی از منکر اول خطاب به مدیران مملکت است، نه بی‌حجاب‌های خیابان! چون منکرهای بزرگ در این عرصه است.

ادامه...

گروه: وظایف منتظران

تاریخ: 1394/5/3

 

فرج زماني رخ خواهد داد كه مومنين همزمان در اوج اقتدار و اوج مظلوميت باشند

فرج در زماني رخ خواهد داد كه دو ويژگي مهم در ميان امت اسلامي ايجاد شده باشد: يكي اوج معرفت و اقتدار مؤمنان كه ناشي از آمادگي آنان براي ياري ولي خدا و اقامۀ حق است، و ديگري اوج مظلوميت و اضطرار آنان به فرج، كه ناشي از دشمني‌هاي فراوان نسبت به آنهاست كه ايشان را به دعا و تضرع بي‌سابقه وامي‌دارد و موجب نهايت استغاثۀ آنان براي فرج و پيروزي حق عليه باطل مي‌شود.

فراخواني براي فرياد استغاثه
عليرضا پناهيان
???????? ???? ????? ???????.gif

ادامه...

گروه: وظایف منتظران

تاریخ: 1394/4/20

 

توصیه حاج آقا دولابی در خصوص سبک زندگی

??????1.jpg

استاد اخلاق میرزا اسماعیل دولابی پیش از وفات برای زندگی مومنانه ۱۵ دستورالعمل را ذکر می‌کند.

ادامه...

گروه: در محضر دوست

تاریخ: 1394/4/14

 

چه خوب است که ما هم برای تعجیل در فرج امام زمان(عج) پی در پی حدیث کساء بخوانیم

السلام علیک یا فاطمه الزهرا(سلام الله علیها)
خواص حدیث شریف کساء در دنیا و آخرت
kanoon1.jpg

هواپیمای دشمن هنگام حمله به شهرستان بروجرد مورد اصابت نیروهای اسلام قرار می‌گیرد. خلبان هواپیما با چتر خود را نجات می دهد و پس از اسارت می‌گوید «مأموریت من انهدام کارخانه سیمان درود بود، ولی وقتی نزدیک شهرستان می‌شدم هر چه نگاه به پایین می‌انداختم جز…

ادامه...

گروه: در محضر دوست

تاریخ: 1394/3/1

 

سؤال مبارز یمنی از میزبان ایرانی

شرایط امروز ما دارد شبیه جنگ حُنین می‌شود/چرا مضطرانه دعا نمی‌کنیم؟! سؤال مبارز یمنی از میزبان ایرانی

حُنین تنها نبردی بود که مسلمان‌ها تعدادشان از غیر مسلمان‌ها بیشتر بود ولی با این حال، در ابتدا شکست خوردند، چون به تعدادشان مغرور شدند و به خدا توکل نکردند.
اخیراً یکی از چهره‌های شاخص نیروهای مقاومت یمن در کشورمان حضور پیدا کرده بود و یکی از سؤالاتی که جوانان(خصوصاً جوانان انقلابی و مذهبی) در نشست‌های مختلف از وی پرسیده بودند در خصوص موشک‌های یمن و توان موشکی این کشور بود. وقتی جوانان ما این سؤال را می‌پرسیدند، ایشان معمولاً در پاسخ به آنها می‌گفت: «مگر خودِ شما(ایرانی‌ها) زمانی که انقلاب کردید موشک داشتید؟! شما حتّی در جنگ تحمیلی هم موشک نداشتید! ما توکلمان به خداست و خدا ما را کمک می‌کند.»

وقتی این سؤال به دفعات متعدد از ایشان پرسیده شده بود، وی از فردی که به نوعی میزبان ایشان-در ایران- هم بود، پرسیده بود چرا جوانان شما این‌قدر درباره موشک(توان موشکی) از ما سؤال می‌پرسند؟! ما کارهای خودمان را با کمک خدا پیش خواهیم برد. جالب اینجاست که وقتی آن فرد میزبان، موضوع را برای ما نقل می‌کرد، دوستانی که در جلسه حاضر بودند، از او پرسیدند: «حالا واقعاً آنها موشک دارند یا نه؟!»

گاهی ما مذهبی‌ها در مقام عمل، غیرمعنوی و سکولار عمل می‌کنیم/ در این ۳ ماه(رجب،شعبان و رمضان) باید تغییرات محسوسی در خودمان ایجاد کنیم و...??? ?? ?? ????.jpg

ادامه...

گروه: انقلاب ایران وانقلاب امام زمان

تاریخ: 1394/2/9

 

آیا انیشتین مسلمان شد؟؟نامه نگاری انیشتین با آیت الله العظمی بروجردی

آلبرت اینشتین در رساله ­ی پایانی عمر خود با عنوان : دی ارکلرونگ"، یعنی : بیانیه" ، که در سال 1954 ( =1333ش ) آن را در آمریکا و به آلمانی نوشته است اسلام را بر تمامی ادیان جهان ترجیح می­دهد و آن را کامل­ترین و معقول­ترین دین می­داند. این رساله در حقیقت همان نامه نگاری محرمانه ­ی اینشتین با آیت­ الله العظمی بروجردی (فوت 1340 ش = 1961 م) است که توسط مترجمین برگزیده­ ی شاه ایران و به صورت محرمانه صورت پذیرفته است.

anishtain-alfred-name-broujerdi-small.jpg

ادامه...

گروه: در محضر دوست

تاریخ: 1394/2/1

 

تعبیر زیبای انتظار ظهور حاج اسماعیل دولابی

images.jpg

مرحوم حاج محمد اسماعیل دولابی در تعبیری زیبا از وظایف منتظران در دوران غیبت می‌گوید :
پدر چهار تا بچه، این‌ها را گذاشت توی اتاق و گفت این‌جا‌ها را مرتب کنید تا من برگردم. می‌خواست ببیند کی چه کار می‌کند...ادامه...

گروه: در محضر دوست

تاریخ: 1394/1/14

 

توصیه های اخلاقی آیت الله بهجت

M-162.jpg
توصیه های اخلاقی آیت الله بهجت
:

تکان می خوری بگو یا صاحب الزمان، می نشینی بگو یا صاحب الزمان، برمی خیزی بگو یا صاحب الزمان، صبح که از خواب بیدار می شوی مؤدب بایست و صبحت را با سلام به امام زمانت شروع کن و بگو: آقا جان دستم به دامانت خودت یاری ام کن،

شب که می خواهی بخوابی اول دست به سینه بگذار و بگو «السلام علیک یا صاحب الزمان» بعد بخواب.

شب و روزت را به یاد محبوب سر کن که اگر اینطور شد، شیطان دیگر در زندگی تو جایگاهی ندارد، دیگر نمی توانی گناه کنی، دیگر تمام وقت بیمه امام زمانی و خود امیرالمؤمنین (ع) فرموده است:

که در حیرت دوران غیبت فقط کسانی بر دین خود ثابت قدم می مانند که با روح یقین مباشر و با مولا و صاحب خود مأنوس باشند.

ادامه...

گروه: در محضر دوست

تاریخ: 1393/12/6

 

دعای زمان غیبت امام زمان(عج)

images.jpg
زراره از امام صادق«ع» پرسيد: اگر من زمان غيبت امام زمان(عج) را درك كردم و در آن زمان واقع شدم، چه كارى انجام دهم؟ حضرت فرمود: اى زراره! اگر اين زمان را درك كردى، پيوسته اين دعا را بخوان:
«اللهم عرفنى نفسك فاِنّك أن لم تعرفنى نفسك لم أعرف نبيك، اللهم عرفّنى رسولك فاِنّك اِن لم تعرفّنى رسولك لم أعرف حجّتك ؛ اللّهم عرفنى حجتك فانّك ان لم تعرفّنى حجتك ضللت عن دينى»؛ بحارالانوار، ج 52، ص 146، ح 70 ؛ جمال الاسبوع، ص 314. ؛ «خدايا! خودت را به من بشناسان، چون اگر خويش را به من نشناسانى پيامبرت را نمى‏شناسم. خدايا! فرستاده‏ات را به من بشناسان، چون اگر او را به من نشناسانى، حجتت را نمى‏شناسم، خدايا! حجت خود را به من بشناسان وگرنه گمراه خواهم شد و از دينم منحرف مى‏گردم».

ادامه...

گروه: در محضر دوست

تاریخ: 1393/11/30

 

دعاهايى كه به طور خاص در زمان غيبت توصيه به خواندن آن شده است را نام ببريد؟

در رابطه با امام زمان(عج)، دعاها و زيارت‏هاى فراوانى نقل شده كه در كتب ادعيه موجود است و در كتابى به نام صحيفه مهديه نيز گردآمده است. به بعضى از اين دعاها و زيارت‏ها اشاره مى‏شود.
1. دعاى ندبه ؛ مهم‏ترين دعاها در عصر غيبت، دعاى ندبه است كه سفارش فراوانى به خواندن آن شده است.
صدرالاسلام همدانى در كتاب تكاليف الأنام مى‏گويد: از خواص دعاى ندبه اين است كه اگر در جايى با حضور قلب و اخلاص تمام و توجه به مضامين عالى آن خوانده شود، عنايت و توجه امام زمان(عج) را به آن مكان جلب مى‏كند، بلكه آن حضرت در آنجا حضور مى‏يابد، چنان كه در بعضى جاها اتفاق افتاده است تكاليف الأنام فى غيبة الامام، ص 197..
علامه مجلسى نيز در كتاب زاد المعاد با سند معتبر از امام صادق«ع» نقل مى‏كند: «قرائت دعاى ندبه در اعياد چهارگانه: روز جمعه، عيد فطر، عيد قربان و عيد غدير» مستحب است» زاد المعاد، ص 491..
2. دعا براى ظهور امام زمان(عج) در روز جمعه ؛ شيخ طوسى آن را در مصباح المتهجد نقل كرده است: «اللهم اجعل صلاتك و صلواتِ ملائكتكَ و رُسُلِكَ على محمد و آل محمد وعجِّل فَرَجهم»؛ يا بگويد: «اللهم صل على محمد و آل محمد و عجّل فرجهم»؛ مصباح المتهجد، ص 284..
3. صلوات ضرّاب اصفهانى ؛ «اللهم صل على محمد سيد المرسلين و خاتم النبيين... اللهم و صل على وليّكَ المُحيى سنّتك القائم بامرك...»؛. اين دعا در چند كتاب از كتاب‏هاى معتبر و با سندهاى معتبر روايت شده است و هميشه مى‏توان آن را خواند همان، ص 406 ؛ البلد الامين، ص 120 ؛ دلائل الامامة، ص 549..
4. صلوات بر امام زمان(عج) ؛ «اللهم صل على وليك و ابن اوليائك الّذين فرضت طاعتهم... الهم انتصر به لدينك وانصر به اوليائك و اولياءه...»؛ مصباح المتهجد، ص 405..
5. دعاى فرج «الهى عظم البلاء» ؛ مرحوم كفعمى در كتاب البلد الامين دعايى را بر حضرت‏امام زمان(عج) نقل‏مى‏كند كه آن‏حضرت اين دعا را به مردى زندانى ياد داد و بعد از خواندن، او از زندان آزاد شد: «الهى عظم البلاءُ و بَرِحَ الخفاءُ وَانكَشَفَ الغطاءُ وانقطع الرّجاء...»؛ البلد الامين، ص 607 ؛ مزار شهيد، ص 231.

ادامه...

گروه: در محضر دوست

تاریخ: 1393/11/30

 

ایمانهای راسخ شرط تحقق ظهور امام زمان (عج) است

بسم الله الرحمن الرحیم..السلام علیک یا صاحب الزمان  عج

 

 باید صبر داشته باشید تا مورد رحمت خدا قرار بگیرید.

شهید محمد علی کریمی طالقانی

براي يك مسلمان مرگي وجود ندارد و اين مردن حالتي به حالت ديگر شدن بيش نيست.

 شهید  مهدي تن‌ساز
 

گفتم: خسته‌ام
گفتی: لاتقنطوا من رحمة الله
از رحمت خدا نا امید نشید(زمر/53)


گفتم: هیچکی نمی‌دونه تو دلم چی می‌گذره
گفتی: ان الله یحول بین المرء و قلبه
خدا حائل هست بین انسان و قلبش! (انفال/24)

گفتم: غیر از تو کسی رو ندارم
گفتی: نحن اقرب الیه من حبل الورید
ما از رگ گردن به انسان نزدیک‌تریم (ق/16)

ادامه...

گروه: در محضر دوست

تاریخ: 1393/11/30

 

دعای غریق

 

دوران غریبی است، دوران غیبت . امواج شبهه و فتنه از هر سو رو می کند و تا به خود بیایی چون کشتی شکسته ها در دل دریای بیکران، حیران و سرگردان دست و پا می زنی که آیا دستگیری هست؟ آیا فریادرسی هست؟ آیا کسی برای نجات این غریق بی پناه می آید؟ اما همیشه روزنه امیدی هست . از میان تاریکی ها نوری می درخشد و تو را به خود می خواند که ای غریق دریای فتنه ها و ای سرگردان در میان شبهه ها نجاتت را تنها از من بخواه!

آنچه گفته شد مقدمه ای بود برای حدیثی از امام صادق (ع) .

عبدالله بن سنان، یکی از یاران امام صادق (ع) نقل می کند که روزی آن حضرت خطاب به ما فرمود:

ستصیبکم شبهة فتبقون بلا علم یری ولا امام هدی، لاینجو منها الا من دعا بدعاءالغریق .

به زودی شبهه ای به شما روی خواهد آورد و شما نه پرچمی خواهید داشت که دیده شود و نه امامی که هدایت کند . تنها کسانی از این شبهه نجات خواهند یافت که «دعای غریق » را بخوانند .

قلت: و کیف دعاء الغریق؟

گفتم: دعای غریق چگونه است؟

قال: تقول: یا الله یا رحمن یا رحیم یا مقلب القلوب ثبت قلبی علی دینک . (1)

فرمود: می گویی: ای خدا، ای بخشنده، ای بخشایشگر، ای کسی که قلبها را دگرگون می سازی! قلب مرا بر دینت پایدار فرما .

بیایید دستهایمان را بلند کنیم و از خدا بخواهیم که تا ظهور حجتش قلبهای ما را بر صراط مستقیم پایدار بدارد و از درافتادن در امواج فتنه ها و شبهه های آخرالزمان نگهدارد .

پی نوشت :

1 . بحارالانوار، ج 92، ص 326 .

اللهم عجـــل لولیک الفـــرج 

ادامه...

گروه: در محضر دوست

تاریخ: 1393/11/30

 

چرا گناهان یک نوع توهین به حضرت امام زمان(عج)است؟

یکی از مصادیق ادب نسبت به ساحت مقدس امام زمان رعایت ادب و احترام که عالم محضر حضرت است احترام محضر را داشته باشیم گناهان یک نوع توهین به حضرت است گناه کردن را این طور ببینیم یعنی از دید یک منتظر که می‌خواهد امام زمانی باشد در عین حال که گناهان گناه است، بی‌حرمتی به خدا است بی‌حرمتی به ولی خدا هم است و باعث شرمنده شدن او می‌شود این نکته که پیغمبر اکرم ابتدائاً و بعد معصومین سایر امامان ما هم مسئولیت مومنین را بر عهده داشته‌اند که آن‌ها را هدایت بکنند، آن‌ها در واقع پدران این امت‌اند مثل پدری که در خانواده مسئول دین­داری این خانواده است اگر یک بچه ­ای چموشی بکند اگر بچه ­ای کاهلی بکند در دین داری پدرش ناراحت است چون حس می‌کند که خودش شاید کوتاهی کرده خداوند متعال مسئولیت بندگی مومنان از ابتدای تاریخ تا آخر را به پیغمبر داده و در رأس هرم پیغمبر است حتی انبیاء هم زیرمجموعه­ پیغمبر بودند، در ذیل حضرت بودند حال نگاه کنید این بار سنگین را پیغمبر و بعد ائمه­ معصومین داشته‌اند که این‌ها را به سر مقصود برسانند لذا است که پیغمبر فرمود سوره­ هود من را پیر کرد چون در سوره ی هود این آیه آمده است که « فَاستَقِم كَما أُمِرتَ وَمَن تابَ مَعَكَ» (هود/112) یعنی استقامت کن هم خودت هم مومنین استقامت مومنین را از پیغمبر خواسته‌اند خطاب به پیغمبر است و لذا این پیر کرد پیغمبر را، مثل این که دین­داری خانواده را از پدر خانواده می‌خواهند استقامت یک لشکر را از فرمانده‌اش می‌خواهند، طوری که اگر یکی از سربازها کوتاهی بکند فرمانده خودش را گویی مقصر می‌داند حال شما نگاه کنید این بار به دوش اهل بیت است لذا گفته‌اند مومنین به ما کمک بدهید بتوانیم این بار را بکشیم با تقوای خودتان به ما کمک بدهید، اعینونی بورع و اجتهاد و عفه و سداد اگر کسی گناه بکند در واقع کار آن‌ها را سخت می‌کند هزینه‌شان را زیاد می‌کند و آن‌ها را شرمنده می‌کند پیش صاحب عالم یعنی خداوند متعال چون آن‌ها پدر‌ند یک پدر ممکن است وقتی که کارنامه­ بچه‌اش را دارد از مدیر می‌گیرد این کارنامه مردودی باشد یا کم داشته باشد آن بچه شاید خیلی خجل نشود اما آن پدر شرمنده می‌شود از کم کاری این بچه، از این جهت ما این کار را بکنیم که در محضر حضرت حضرت را پیش خداوند متعال شرمنده نکنیم ، رعایت این ادب را کردیم

ادامه...

گروه: ادب زمان و مکان منتظران

تاریخ: 1393/11/29

 

امام عین الله است،یعنی امام زمان(عج)یک خانمی که بی‌حجاب در خانه ونامحرم است را میبیند،یاما در حالی هستیم،نمی‌خواهیم کسی ما را ببیندچطور؟

امام زمان علیه السلام عین الله الناظره است، چشم ناظر خدا در این عالم است همه­ ائمه همین بودند این بزرگوار اشراف دارد به همه­ عالم مثل یک روحی که اشراف به تمام بدن دارد روح کلی عالم وجود‌ند و واسطه ی فیض و خلیفه الله که اشراف به تمام موجودات عالم دارد اگر کسی حرفی از دهانش خارج شود او می‌شنود کاری بخواهد بکند او می‌بیند این طور نیست که کسی از او مخفی باشد امکان ندارد چون باید فیض از طریق حضرت به او برسد، هر موجودی در این عالم پس هیچ کسی مخفی از حضرت نیست و حضرت مظهر اسم علیم و مظهر اسم شاهد خداست که بر همه شهود دارد. یک شخصی در زمان امام هادی علیه السلام یک نامه ای نوشت به حضرت در شهر دوری زندگی می‌کرد ظاهراً نامه­ ای نوشت به حضرت گفت من نسبت به شما دورم فاصله‌ام زیاد است اگر کاری داشته باشم احتیاج به شما داشته باشم نمی‌توانم زود به زود بیایم در خانه شما چه کار بکنم؟ حضرت در نامه­ای جوابش را نوشتند که اذا کانت لک حاجة فحرک شفتیک، لبت را تکان بده هر جایی که هستی بگو ما می‌شنویم تو هر جایی که هستی امیرالمومنین علیه السلام فرمود شرق و غرب عالم هم ندارد هر جا که مومنی باشد از ما غائب نیست، لیس اغیب عنا مومن فی شرق هذا الارض و لا فی غرب هذا الارض ما می‌شنویم خدا رحمت کند مرحوم آیت الله بهجت را ایشان می‌فرموند آخر درسشان بود که می‌گفتند وقتی صدایتان از دهانتان می‌آید بیرون قبل از این که به گوش شما برسد به گوش او رسیده است، او می‌شنود اشراف دارد حضرت و از این بالاتر احتیاج هم حتی به لب تکان دادن نیست از دل که بگذرد او می‌داند، روح کلی عالم وجود است او اشراف این چنینی دارد

گفت هوا خواه تو‌ام جانا می‌دانم که می‌دانی که هم نادیده می‌بینی و هم ناگفته می‌دانی بدون این که بگوید او خبر دارد

ادامه...

گروه: ادب زمان و مکان منتظران

تاریخ: 1393/11/28

 

منظور ادب نسبت به وجود مقدس حضرت بقیه الله علیه السلام چگونه است؟

همان طور که از لوازم یک مومن این است که نسبت به خداوند متعال چطور باید ادب را رعایت بکند، به وجود مقدس پروردگار عالم اسم‌های خدا را احترام بکند. اسماء الهی را کلام خدا را قرآن را احترام بکند، هر چیزی که منسوب به خدا است هر چیزی که مرتبط با خدا است، محضر خدا را به هر حال باید ادبش را رعایت بکند که عالم محضر خدا است، جاهایی که منسوب به خدا است مساجد را یا بیت الله الحرام را، احترام‌های خاص دارد اوقاتی که ایام الله محسوب می‌شود مثل ماه رمضان به عنوان شهرالله یا ایام دیگری که رحمت خدا و عنایت خدا در آن جلوه­ ای خاص دارد عیدهایی مثل عید فطر، عید قربان، عید غدیر، این اوقات هر چیزی که رنگ و بوی خدایی داشته باشد باید ادبش حفظ شود، یکی از لوازم یک مومن این است که ادب اولیاء خدا  را حفظ بکند اولیاء الهی به خصوص چهارده معصوم که اعظم آیات خداوند هستند آیت الله العظمی آن‌ها هستند در زیارت نامه­ ای که از امیرالمومنین علیه السلام وارد شده السلام علی آیت العظمی، در زیارت امام جواد هم همین وارد شده که بزرگ­ترین آیت خدا است در این عالم که خود حضرت امیر هم فرمود که به خدا قسم هیچ آیه­ ای از من بزرگ تر نیست یعنی بعد از وجود مقدس پیغمبر اکرم آیت عظام الهی این‌ها هستند طبیعتاً ادب این‌ها باید حفظ شود چون این‌ها منسوب از طرف خود خدا هستند اصلاً ادب این‌ها را رعایت کردن ادب خود خدا را رعایت کردن است کسی که به این‌ها بی‌ادبی کند به خدا توهین می‌کند

ادامه...

گروه: ادب زمان و مکان منتظران

تاریخ: 1393/11/28

 

دیدگاه های آخر الزمانی صهیونیست‌ها خودساخته است یعنی خودشان ساخته­ اند وبه سیاست‌ها تبدیل کرده‌اند؟

یک چیزهایی در عهد عتیق و در کتبشان بوده است ولی بسیار مبهم و تطبیق دادنش به این شکل دیگر من در آوردی است و این توسط همان علمایشان که متاسفانه در خدمت سیاست بازهای شان قرار گرفته‌اند توسط آن‌ها جعل شده است دو کتاب یکی کتاب «میراث اسطوره ها»، در این کتاب همان دیدگاه های مسیحیت افراطی راست گرا یا صهیونیست های مسیحی و پیوندشان با صهیونیست های یهود را کاملاً ذکر می‌کند یا به تعبیری به خدمت در آوردن مسیحیت برای یهودی‌ها این را این جا ذکر کرده است و کتاب «آرماگدون»، محلی بین فلسطین و اردن است که این‌ها جزء اعتقاداتشان است که یک نبرد نهایی بین سپاه خیر و شر در این جا رخ دهد، در منابع ما نیست اما در بعضی از روایات به صورت اسرائیلیات هست اشاره‌هایی است اما سند محکم و درستی ندارد این فقط در همان دیدگاه های صهیونی یا به تعبیری دیدگاه‌هایی است که این‌ها از عهد عتیق یک جوری در آورده‌اند و به نفع سیاست های خودشان مصادره کرده‌اند.

ادامه...

گروه: علائم ظهور

تاریخ: 1393/11/25

 

آیه‌ی 43 سوره‌ی مبارکه اعراف

آیه‌ی 43 سوره‌ی مبارکه اعراف خداوند می‌فرماید «وَنَزَعْنَا مَا فِي صُدُورِهِم مِّنْ غِلٍّ تَجْرِي مِن تَحْتِهِمُ الْأَنْهَارُ» در رابطه با بهشتی‌ها خداوند می‌فرماید آن چه که در سینه هایشان است از کینه و بدبینی نسبت به همدیگر ما این‌ها را می‌کنیم و پاک می‌شوند از کینه‌ها و به هر حال در آن بهشتی که انهار در آن‌جاری است آن‌جا در مقابل همدیگر برادرانه و خیلی با صفا و صمیمیت کنار هم دیگر زندگی می‌کنند، این آیه را کنار آیه‌ی 38 بگذارید یعنی اولین آیه‌ی همین صفحه که در وصف جهنمی‌ها می‌فرماید «قَالَتْ أُخْرَاهُمْ لِأُولَاهُمْ رَبَّنَا هَؤُلَاءِ أَضَلُّونَا فَآتِهِمْ عَذَابًا ضِعْفًا» که وقتی وارد جهنم می‌شوند «كُلَّمَا دَخَلَتْ أُمَّةٌ لَّعَنَتْ أُخْتَهَا» هر گروهی وارد جهنم می‌شود لعنت می‌کند گروه دیگر را با هم نزاع دارند، در بهشت کینه نیست در بهشت تخاصم و خصومت و بدبینی نسبت به هم و سوء ظن و چیزی که تنش بین مومنان و تفرقه و اختلاف بینشان درست بکند نیست، برعکس جهنم که صفت جهنمیان است که در سر و کله‌ی همدیگر زدن، نزاع با هم کردن و کینه‌ی از هم داشتن، و این صفت بهشتی یا جهنمی‌ها فقط مال آنجا نیست اصلاً صفت بهشتی ولو روی زمین الان زندگی می‌کند صفت بهشتی این است که صمیمیت دارد با صفا است نسبت به مومنین، کینه و حرص و تفاخر و زیاده خواهی و به هر حال فخر فروشی و تکبر و این حالتی که یک حالت دوئیت و جدایی پیدا می‌کند این‌ها صفات جهنمی‌ها است، اگر کسی دارد بداند از الآن دارد صفات جهنمی‌ها را با خودش این طرف و آن طرف می‌برد فکری به حال خودش بکند سعی خودش را بکند واقعاً این صفت صفت جهنمی‌ها است و برخلاف صفت بهشتی‌ها که تواضع و صفا و صمیمت و حسن ظن را نسبت به دیگران و مومنین دارد. خوش بین بودن از صفات بهشتی‌ها است با توجه به این دو آیه می‌فهمیم که صفات اهل بهشت صفا و صمیمیت است از همین جا تمرین بکنیم و صفات اهل جهنم تفرقه و اختلاف و در سر و کله‌ی هم دیگر زدن است از همین جا دوری کنیم.

ادامه...

گروه: گزیده هایی از نکات آیه های قرآن

تاریخ: 1393/11/25

 

مختصات جامعه‌‌ی مهدوی ایده آل چیست که ما به سمتش برویم و عملیاتی بکنیم،یک راه برد و یا استراتژی برای رفتن به آن سمت ترسیم بکنیم؟

گاهی مواقع فرد فرد خوبی است ولی جامعه هنوز آمادگی را ندارد، بازار هنوز آمادگی را ندارد، هنر یک جامعه هنوز آمادگی اش را ندارد، آن وقت فرد شما می‌گوید یا حجه بن الحسن عجل علی ظهورک، جامعه‌ی شما می‌گوید نیا، می‌گوید من آمادگی اش را ندارم، که بیایی من تحمل عدالت شما را ندارم، من هنوز ولایت پذیر نشده‌ام من هنوز قانون مند نشده‌ام من هنوز رعایت حقوق دیگران را نمی‌کنم، با عمل اجتماعی­مان می‌گوییم نیا از این جهت است که متاسفانه دشمنان جهان اسلام از ما جلوتر افتاده‌اند یعنی آن‌ها دیدگاه­های آخر الزمانیشان را که بسیار مبهم است، بسیار با موهومات مخلوط است و منابع اصیلی ندارند، اما همان دیدگاه های موهوم غیر شفاف را آن چنان عینی کرده‌اند، عملیاتی کرده‌اند، و تبدیل کرده‌اند به سیاست‌هایی که در حتی در سیاست های خارجیشان حتی در لشکرکشی­ هایشان ،در تمام این‌ها دخیل است، در هنرشان در تبلیغشان در تمام عینیت زندگی‌شان وارد شده است، ما با آن معارف غنی نوعاً قلبی و عاطفی با امام زمان برخورد می‌کنیم، یعنی آنها در عینیت اجتماعمان نیامده ، آنها جامعه‌شان را با همان باورها و به همان سمت سوق داده­ اند.

ادامه...

گروه: وظایف منتظران

تاریخ: 1393/11/25

 

یک مومن منتظرچه وظایفی در قبال حضرت ولی عصر علیه السلام بر عهده‌اش است؟

مقصود از وظایف فردی یعنی آن چیزهایی که اگر هیچ کسی هم در این عالم نباشد فقط خودت باشی و خودت در قبال امام زمان علیه السلام که او هم هست می‌توانی انجام بدهی، یعنی کاری نداری که کس دیگری باشد یا نباشد همراهی بکند شما را یا نکند حتی در جامعه‌ی کفر هم اگر شما زندگی بکنید آن وظایف فردی را شما می‌توانید انجام دهید به عنوان مثال، یاد حضرت بودن در شبانه روز غافل نبودن از حضرت، دعا کردن برای حضرت، صدقه دادن برای حضرت، صبح به صبح مثلاً دعای عهدی خواندن یا سلامی به امام زمان علیه السلام دادن، اعمال خوب را، اعمال صالحش را هدیه کند به امام زمان یا به نیابت از حضرت اعمالی را انجام دادن، محزون بودن و درد فراغ داشتن، این‌ها چیزهایی است که کاری ندارد که کس دیگری انجام بدهد یا ندهد شما خودت می‌توانی این‌ها را انجام بدهی و وظایف فردی است

ادامه...

گروه: وظایف منتظران

تاریخ: 1393/11/25

 

حدیث لوح فاطمه چیست؟

حدیث لوح فاطمه در واقع نامه‌ای است از خداوند متعال به پیغمبر اکرم که پیغمبر آن را به حضرت زهرا سلام الله علیها دادند از طریق حضرت زهرا به هر حال رسیده است به دیگران. در این حدیث لوح فاطمه خصوصیات تک تک امامان معصوم، ذکر شده است

ادامه...

گروه: ویژگیهای خاص امام عصر(عج)

تاریخ: 1393/11/25

 

نقش حضرت مهدی(عج) در مقدرات ما در شب قدر چيست؟

همه ما مي‌دانيم كه در كل ماه رمضان، مهمان اصلي خدا ولي خدا و ولي مطلق خداست و تمام ملائكه بر او نازل مي‌شوند. قرآن مي‌گويد: «تَنَزَّلُ الْمَلائِكَةُ» (قدر/4)، «تنزل» صيغه مضارع است. ماضي نيست كه بگويي: در زمان پيغمبر نزول ملائكه‌اي رخ داده و تمام شده است. «تَنَزَّلُ الْمَلائِكَةُ» ملائكه نازل مي‌شوند، هرساله اين شب، شب قدر هست. پيغمبر هم وقتي اميرالمؤمنين كنارش نشسته بود، به دو نفر اين آيه را تذكر داد. پيغمبر فرمود: آيه قرآن كه مي‌گويد: هر سال ملائكه مي‌آيند، ملائكه بعد از من بر چه كسي مي‌آيند؟ حضرت فرمودند: بر امام مي‌آيند. چون معصوم است كه فقط تحمل اين را دارد كه تمام ملائكه بر او وارد شوند. ملائكه موجودات مادي بر روي زمين نيستند. ملائكه موجود مجرد هستند. موجود مجرد روي قلب و روح وارد مي‌شود. كدام روح مي‌تواند تحمل و ظرفيت اين را داشته باشد كه تمام ملائكه بر او وارد شوند. جز معصوم هيچكس ديگري توان اين و ظرفيت اين را ندارد. بنابراين شب قدر، شب مهماني است كه براي ولي خدا ضيافت و مهماني فراهم مي‌شود و تمام ملائك بر او وارد مي‌شوند و مقدرات همه انسان‌ها را تا يكسال براي او بياورند.

ادامه...

گروه: نقش امام در تقدیر انسانها

تاریخ: 1393/11/25

 

آيه 149 سوره مباركه انعام

آيه 149 سوره مباركه انعام، خداوند متعال مي‌فرمايد: «قُلْ فَللهِ‏َِّ الحُْجَّةُ الْبَالِغَةُ فَلَوْ شَاءَ لَهَدَئكُمْ أَجْمَعِينَ» پيغمبر به مردم بگو: خدا يك حجتي دارد كه اين حجت بر همه غلبه مي‌كند. خدا مغلوب كسي نمي‌شود. در ذيل اين آيه روايات زيادي هست كه در قيامت خداوند متعال با دو سؤال بندگان خدا را كه تقصير كردند، در بندگي كوتاهي كردند، به تعبير امروز كيش و ماتشان مي‌كند كه ديگر هيچ تكاني نتواند بخورد. هيچ حجتي عليه خدا و در مقابل خدا نداشته باشد، خداوند متعال مي‌فرمايد: چرا بندگي مرا نكردي؟ اگر كسي بگويد: خدايا، من نمي‌دانستم. خداوند متعل مي‌فرمايد: چرا نرفتي ياد بگيري؟ ما عقل و هوش به تو داديم. كتاب‌ها در اختيارت بود. عالم در اختيارت بود. بنابراين اگر كسي بگويد: خدايا من نمي‌دانستم اين كار را چگونه انجام بدهم. خداوند متعال مي‌فرمايد: چرا نرفتي ياد بگيري؟

در كشور ما ندانستن معني ندارد. در كشوري هستيم كه عصر ارتباط است. به راحتي مي‌شود اين را فهميد. اگر در روز قيامت خداي متعال از كسي سؤال كند چرا عمل نكردي؟ اگر بگويد: نمي‌دانستم، مي‌گويد: ياد مي‌گرفتي. اگر بگويد: مي‌دانستم. خدا مي‌فرمايد: چرا عمل نكردي؟ ندانستن عذر نيست، دانستن و عمل نكردن بد است. آنهايي كه مقصر بودند و عمل نكردند، پروردگار عالم حجت را بر آنها تمام مي‌كند.

ادامه...

گروه: گزیده هایی از نکات آیه های قرآن

تاریخ: 1393/11/25

 

آیا مسأله‌ي ظهور و فرج امام زمان(عج) قابل پس و پيش شدن است؟

گاهي مواقع روي حساب خودمان مي‌گوييم: ای امام زمان همه چيز هست، ما آماده هستيم. براي چه نمي‌آيي؟ حضرت ولي‌عصر يك محاسبات ديگري دارند. مناسبت ما را با آن دوره مي‌بينند. تناسب ما را مي‌بينند. در اصول كافي روايت عجيبي از امام باقر و امام صادق هست كه در جلد دو اصول كافي است. «كَانَ وَقَّتَ هَذَا الْأَمْرَ فِي السَّبْعِين‏» خدا فرج ما اهل‌بيت را در سال 70 قرار داده بود. يعني سال هفتاد هجري خدا دولت اهل‌بيت را قرار تشكيل داده بود.مسأله‌ي ظهور و فرج امام زمان از امور بداعي است. امور بداعي يعني مقدراتي كه قابل پس و پيش شدن است. مقدراتي كه مي‌تواند يك اتفاقي بيافتد جلوتر بيايد يا عقب‌تر برود.

ادامه...

گروه: نقش امام در تقدیر انسانها

تاریخ: 1393/11/24

 

آيه 108 سوره مباركه انعام

خداوند متعال مي‌فرمايند: «وَ لَا تَسُبُّواْ الَّذِينَ يَدْعُونَ مِن دُونِ اللَّهِ فَيَسُبُّواْ اللَّهَ عَدْوَا بِغَيرِْ عِلْمٍ»يك ادبي را براي مؤمنين خداوند ترسيم كرده است. مي‌فرمايد: به كساني كه مشرك هستند، اهل حق نيستند و اهل باطل هستند. فحش ندهيد. سَبّ و دشنام نكنيد. چون آنها هم خدا را سبّ و دشنام مي‌كنند. مقدسات را سبّ و دشنام مي‌كنند. خداوند متعال اين كار را نهي كرده است. اين به عنوان يك ادب قرآني ذكر شده است.

ما در روايت داريم كه  اختلافات فرقه‌اي باعث شود خداي نكرده از روي جهالت بعضي يك حرفي براي كساني كه هم مسلك آنها نيستند، بزنند. اميرالمؤمنين در جنگ صفين ديد بعضي از لشگريانش دارند به لشگر معاويه دشنام مي‌دهند. اين در نهج‌البلاغه است كه حضرت فرمود: «إِنِّي أَكْرَهُ لَكُمْ أَنْ تَكُونُوا سَبَّابِين‏» (نهج‌البلاغه/ص323) من خوشم نمي‌آيد كه شما اهل فحش باشيد. فحش غير از لعني است كه در قرآن است. در قرآن داريم «لَعْنَةُ اللَّهِ عَلَى الظَّالِمينَ» (اعراف/44) خدا لعن كرده است. ولي فحش و حرف ركيك زدن به بهانه‌ي اينكه آنها باطل هستند، دشنام دادن اينچنيني نهي شده است.

به امام صادق(ع) گفتند: در مسجد مدينه يكي از دوستان شما هست كه به مخالفين فحش مي‌دهد. حضرت فرمود: «لَعَنَهُ اللَّهُ تَعَرَّضَ بِنَا» (بحارالانوار/ج71/ص217) خدا او را لعنت كند. ظلم بزرگي كرده است. متعرض ما شده است. يعني كاري كرده كه ديگران هم به ما دشنام بدهند. خيلي مراقب باشيد آنهايي كه اهل تولي هستند، لازمه تولي و تبري فحش دادن به كسي نيست. آن چيزي كه خدا در قرآن ترسيم كرده سر جاي خود است. در فتواي فقها از جمله مقام معظم رهبري هم خيلي روي اين نكته اشاره شده است كه كسي نبايد به مخالف خودش دشنام بدهد.

ادامه...

گروه: گزیده هایی از نکات آیه های قرآن

تاریخ: 1393/11/24

 

غربت وجود مقدس ولي‌عصر(ع) به چه معنایی است؟

مرحوم صدوق در كمال الدين نقل كردند، شخصي از امام كاظم (ع) وصف مهدي(عج) را پرسيد. امام كاظم(ع) فرمود: او كسي است كه طرد شده  در مردم زمان خودش است. غريب بودن به معني دور از وطن بودن نيست. گاهي آدم در خانه خودش غريب است. امام حسن مجتبي در خانه‌اش غريب بود. غريب بودن به اين معنا است كه معرفتي به او نيست. او را نمي‌شناسند و قدرش را نمي‌دانند. يار ندارد. وجود مقدس ولي‌عصر(ع) به دو معنا غريب هستند. يكي به اين معنا كه قدرش را نشناخته است. حتي در بين دوستان و شيعيانش كه وقت براي همه چيز دارند، براي او ندارند. همينكه ياران لازم را ندارند. امام صادق(ع) فرمود: اگر آن 313 نفر ياران حضرت فراهم شود، فرج رخ مي‌دهد. پس تنها بودند و يار نداشتند. راجع به همه ائمه اين اتفاق رخ داده است. اين معروف است كه امام صادق(ع) با يكي از شاگردانشان در اطراف مدينه مي‌رفتند. شاگردشان سؤال كردند: شما عليه اين ظلم و چپاولي كه بني عباس دارند، قيام نمي‌كنيد؟ امام صادق(ع) فرمودند: با كدام يار؟ گفت: شما كه خيلي يار داري. حضرت فرمودند: چند تا؟ گفت: صد هزار نفر! حضرت متعجب شد و فرمود: من صد هزار يار دارم. گفت: بلكه بيشتر! امام صادق با تعجب گفت: يعني ما دويست هزار نفر يار داريم؟ گفت: بلكه بيشتر! نيمي از جهان اسلام جزء ياران شما هستند و شما را دوست دارند. حضرت چيزي نگفتند. همينطور كه با هم سوار مركبي بودند و مي‌رفتند، به منطقه‌اي در اطراف مدينه به نام ينبع رسيدند. تعدادي گوسفند مشغول چريدن بودند. حضرت فرمود: اگر ما به تعداد اين گوسفندان يار داشتيم، قيام مي‌كرديم. یار حضرت مي‌گويد: من گوسفندان را شمردم، 17 تا بيشتر نبود. ما مي‌گوييم امام حسين مظلوم بود و غريب بود، اما امام حسين در بين ائمه از همه بيشتر يار داشت. با اينكه 72 نفر بيشتر نبودند، ولي از همه بيشتر يار داشتند. آن هم اصحابي كه فرمودند: من باوفاتر از شما نديدم. بقيه ائمه خيلي مظلوم‌تر از اين بودند.

ادامه...

گروه: ویژگیهای خاص امام عصر(عج)

تاریخ: 1393/11/24

 

آيا پر شدن عدالت توسط خود حضرت مهدی(عج)با معجزه اتفاق مي‌افتد؟ياتوانايي حضرت است ويا شرايط جامعه طوری است كه اين عدل فراهم مي شود؟

در مباحث مهدويت نكته بسيار درس آموزي كه آدم بعضاً از روايات هم مي‌بيند، اين هست كه حضرت آن ظلم گسترده در آخر الزمان را و آن كار كارستان كه مي‌خواهند ورق را به عدالت برگردانند، جز با معجزه نمي‌شود.ولي بايد در نظر داشت كه معجزه وجهه قالبي كارهاي معصومين نيست. قرار نيست انبيا و اولياء با معجزه كارهايشان را پيش ببرند. شكي در اين نيست كه امدادهاي غيبي خدا در رابطه با همه مؤمنين مي‌رسد. اما همه كارها با معجزه و امداد غيبي پيش نمي‌رود. اگر قرار بود وجهه قالبي و اصل كار حضرت با معجزه باشد، نياز نبود براي به سامان شدن جامعه اين همه طول بكشد. پيغمبر اكرم مقامش بالاتر از همه ائمه است. اباعبدالله در واقعه عاشورا معجزه مي كردند. بنا بر اين نيست.

اتفاقي كه در زمان حضرت ولي‌عصر(ع) مي‌افتد، او بستر عدالت است  عقل و فهم مردم بالا مي‌رود. ريشه‌ي تحمل عدالت مردم كه اجازه مي‌دهند حضرت عدالت را گسترش دهد، عقل‌ها و فهم‌ها هست كه رشد مي‌كند و بالا مي‌رود. از طرفي هم موانع عدالت كنار مي‌رود.

اينكه عقل و عقلانيت ريشه عدالت است، حديثي در اصول كافي است، معروف است. حديث جنود عقل و جهل است. امام صادق(ع) فرمود: خدا در وجود ما عقل و جهل را  قرار داده و لشگرياني براي عقل و براي جهل قرار داده است. 75 صفت از صفات فضيلت، تواضع، شكر، اخلاص، اينها از صفاتي هستند كه از جنود عقل هستند، 75 صفت هم از لشگريان جهل هستند. بخل و تكبر و ريا و امثال اينها است. اين جنود عقل و جهل در درون ما يك نمايي، جلوه‌اي از جنگ حق و باطل در بيرون يا به تعبيري صف بندي ولايت الهي و اولياي خدا با شيطان است.

يكي از آن 75 صفت، كه زير مجموعه عقل است، عدل است. در روايت امام صادق عقل از جنود و لشگريان عقل است. يعني زير مجموعه عقل است. پس عقل اصل است. عقلانيت است كه باعث مي‌شود شخصي كه عاقل مي‌شود، عادل هم مي شود.

ادامه...

گروه: بررسی عدالت گستری امام(ع)

تاریخ: 1393/11/24

 

آيه 59 سوره انعام

آيه 59 سوره انعام كه معمولاً در نماز غفليه در ركعت دوم خوانده مي‌شود. اگر آدم بتواند اين آيه را در زندگي داشته باشد، خيلي مي‌تواند تذكر و موعظه خوبي باشد. خداوند متعال مي‌فرمايد: «وَ عِندَهُ مَفَاتِحُ الْغَيْبِ لَا يَعْلَمُهَا إِلَّا هُوَ  وَ يَعْلَمُ مَا فىِ الْبرَِّ وَ الْبَحْرِ  وَ مَا تَسْقُطُ مِن وَرَقَةٍ إِلَّا يَعْلَمُهَا وَ لَا حَبَّةٍ فىِ ظُلُمَاتِ الْأَرْضِ وَ لَا رَطْبٍ وَ لَا يَابِسٍ إِلَّا فىِ كِتَابٍ مُّبِينٍ(59)»

«وَ عِندَهُ مَفَاتِحُ الْغَيْبِ لَا يَعْلَمُهَا إِلَّا هُوَ» نزد خدا كليدهاي غيب هست. خزانه‌هاي رزق خدا، علم خدا، كليدش دست خداست كه غير از خدا كسي او را نمي‌بيند. «وَ يَعْلَمُ مَا فىِ الْبرَِّ وَ الْبَحْرِ» آنچه در خشكي‌ها و درياها هست، خدا همه را مي‌داند. «وَ مَا تَسْقُطُ مِن وَرَقَةٍ إِلَّا يَعْلَمُهَا»  هيچ برگي از درخت نمي‌افتد مگر آنكه خدا بداند. «وَ لَا حَبَّةٍ فىِ ظُلُمَاتِ الْأَرْضِ» هيچ دانه‌اي در زمين نمي‌رويد مگر اينكه خدا بخواهد. شما تصور كنيد چقدر برگ از درخت مي‌افتد و چقدر دانه سبز مي‌شود. اصلاً جزء چيزهايي هست كه در تصور ما هم نمي‌گنجد. «وَ لَا رَطْبٍ وَ لَا يَابِسٍ إِلَّا فىِ كِتَابٍ مُّبِينٍ» هيچ تر و خشكي نيست. در اين عالم چيزي نيست مگر اينكه در سطح علم الهي، كتاب مبين، يا لوح محفوظ، يك مرتبه‌اي از علم الهي است، آنجا ثبت است.

اگر كسي اين را باور داشته باشد كه يك مولكول در اين عالم جا‌به جا نمي‌شود، مگر اينكه خداوند متعال به آن اشراف و احاطه دارد. يك برگ از درخت نمي‌افتد. بعد آنوقت لحظه‌اي مي‌تواند غافل شود از اينكه چشم مهرباني او را نگاه مي كند. اين اثرش همين است كه بدان در سختي‌ها تو در چشم خدا هستي. از سنگين‌ترين جاهاي عاشورا تيري بود كه به گلوي علي اصغر خورد. اباعبدالله(ع) وقتي خواست خودش را آرام كند، گفت: خدايا آن چيزي كه اين حادثه را بر من آسان مي‌كند اين است كه داري مي‌بيني.

عارفي در نجف بود، شاگردش خواست ايران بيايد. گفت: در ذهن من چه باشد؟ گفت: در ذهنت دائم اين باشد كه چشمان خدا ناظر بر تو هست. «أَ لَمْ يَعْلَمْ بِأَنَّ اللَّهَ يَرى‏» (علق/14) به هر حال اين آيه خيلي اثر تربيتي دارد.

ادامه...

گروه: گزیده هایی از نکات آیه های قرآن

تاریخ: 1393/11/24

 

عدالتي كه حضرت مهدی(عج)غير از عدالتي است كه پیامبر،اميرالمؤمنين(ع)،انبياء و اولياي گذشته به دنبال آن بودند.يعني جنس عدالت ايشان فرق مي‌كند؟

اين سؤال بسيار قابل توجه است از اين جهت كه يك فصلي از تاريخ مصادف با برقراري عدالت بود ولو در يك محدوده خاصي در زمان پيغمبر اكرم، حكومت مدينه و همچنين در زمان اميرالمؤمنين(ع) در كوفه بود. آن چيزي كه ولي عصر (ع) در آخرالزمان خواهد آورد، دنباله همان است؟ از جنس همان عدالت است يا چيزي فراتر از آن است؟ از جهتي دنباله همان و از جهتي فراتر از آن است.

از اين جهت دنباله آن است، چون ظهور امام زمان و حكومت حضرت ولي‌عصر(ع) دنباله همان زحمات تمام انبياء و اولياء و ثمره‌ي آنهاست. همه انبياء و اولياء در طول تاريخ به دنبال تحقق عدالت و گسترش عدالت بودند. به دنبال يك چيز بودند و هدف يك چيز بوده كه يك عدالتي در جامعه گسترش پيدا كند و در بستر آن عدالت بندگي خدا محقق شود. توحيد محقق شود.

جنس عدالت امام زمان از همان جنس است. مهدويت دنباله همان نبوت و امامت است و امام مهدي(ع) دنباله پيغمبر و حضرت علي(ع) و امام حسن و امام حسين است. فقط چيزي كه هست يكي از جهت عرض و طول اين عدالت است، يعني گستره‌ي عدالت مهدوي بسيار فراگير و بسيار گسترده‌تر است. يعني در سطح زمين در تمام عرصه‌هاي جامعه اين عدالت پياده مي‌شود. در آن زمان نبود. دومين مورد اينكه درجات عدالت خيلي عميق‌تر و رشد يافته‌تر خواهد بود.

ادامه...

گروه: بررسی عدالت گستری امام(ع)

تاریخ: 1393/11/24

 

بخشي از بيانات مقام معظم رهبري- 30/07/88

در دعاي ندبه وقتي كه شروع مي‌كنيم صفات آن بزرگوار را بيان كردن و شمردن، بعد از نسبت او به پدران بزرگوارش و خاندان مطهرش اولين جمله‌اي كه در دعاي ندبه ذكر مي‌كنيد اين است كه «أَيْنَ الْمُعَدُّ لِقَطْعِ دَابِرِ الظَّلَمَة أَيْنَ الْمُنْتَظَرُ لِإِقَامَةِ الْأَمْتِ وَ الْعِوَجِ أَيْنَ الْمُرْتَجَى لِإِزَالَةِ الْجَوْرِ وَ الْعُدْوَانِ»، يعني دل بشريت مي‌تپد تا ان نجات بخش بيايد و ستم را ريشه‌كن كند. بناي ظلم را كه در تاريخ بشر از زمان‌هاي گذشته همواره وجود داشته است، امروز هم با شدت وجود دارد، اين بنا را ويران كند.

ادامه...

گروه: بخشي از بيانات مقام معظم رهبري

تاریخ: 1393/11/24

 

منظور از مملوء از عدالت شدن و شاخه‌هاي عدالت چیست؟

تعبير پر كردن تعبيري است كه هرچه بيشتر دقت مي‌كنيد سنگيني كار حضرت مهدی(عج) را بيشتر مي‌بينيم. عمق و وسعتش را بيشتر درك مي‌كنيم. ما در خانه خودمان گاهي مواقع سه، چهار نفر بيشتر نيستند. اينجا نمي‌توانيم مملوء از عدالت كنيم. پيغمبر اكرم نشسته بود، يك كسي هم خدمت پيغمبر آمده بود. بچه‌هايش هم در بغلش بود. يكي از بچه‌هايش را بوسيد. پيغمبر فرمود: چرا ديگري را نبوسيدي؟ عدالت نكردي. گاهي مواقع آدم اينچنين است. وجود مقدس حضرت ولي‌عصر در دنيايي كه ظلم فراگير شده بود، مي‌خواهد ورق را برگرداند و پر از عدالت كند. اين عدالت فقط در بيرون زندگي ما نيست. بلكه در درون ما هم حضرت اين عدالت را برقرار مي‌كنند. يعني انسان‌ها را از جهت فردي به يك اعتدال مي‌رسانند. نه به زور بلكه بستر تربيت را فراهم مي‌كنند. از اين جهت فكرشان از كجي درمي‌آيد.
ابعاد عدالت بيروني و اجتماعي حضرت اينگونه است كه در بعد عدالت فرهنگي يعني حضرت امكانات آموزشي و ارتقاء سطح فرهنگي و علمي، آن هم آن علمي كه پيش اهل‌بيت علم است. علم حقيقي كه حقايق هستي را بفهمد. گاهي مواقع بعضي‌ها اينقدر قال و قيل در ذهنشان هست، اما هيچ حقيقتي را نمي‌دانند و با خدا آشنا نيستند. يعني با اصلي‌ترين حقيقت اين عالم آشنا نيستند. اگر من دكترا و فوق دكترا بگيرم، اگر فوق تخصص بگيرم اما با خدا آشنا نباشم، اين علم است؟ چه بسا جهالت‌هايي كه نفعش از بعضي علوم ظاهري بيشتر است. علم حقيقتاً علمي است كه در جان يك شخص نوري ايجاد كند و با حقايق هستي و واقعيت‌هاي هستي عميق‌تر از قبل آشنا شود. بلكه نور الانوار عالم را يعني خدا را نمي‌بينند، عالم نيستند. آن علمي كه اهل‌بيت گسترش مي‌دهند، علمي است كه حقايق هستي و در رأس آن وجود خداوند متعال را در جان‌ها مي‌نشاند. اين كاري است كه حضرت مي‌كنند و به گونه‌اي گسترش علمي و فرهنگي خواهد بود كه در روايت هست كه «حَتَّى إِنَّ الْمَرْأَةَ لَتَقْضِي فِي بَيْتِهَا بِكِتَابِ اللَّهِ تَعَالَى وَ سُنَّةِ رَسُولِ اللَّهِ ص» (بحارالانوار/ج52/ص352) زن‌هايي كه در خانه هستندبا كتاب و سنت در خانه خودش حكم مي‌كند. يعني اين رشد را پيدا مي‌كند.

ادامه...

گروه: بررسی عدالت گستری امام(ع)

تاریخ: 1393/11/24

 

آيه 114 سوره مباركه مائده

آيه 114 سوره مباركه مائده، كه مائده بودن نام اين سوره از همين‌جا است. چون اصحاب حضرت عيسي(ع) و حواريون از حضرت عيسي درخواست كردند كه خداي متعال براي ما يك مائده آسماني و طعام آسماني پهن كند، كه يقين ما بيشتر شود. ما رزق خدا را به طور مستقيم ببينيم كه براي ما نازل شده است. حضرت عيسي هم اين را از خداي متعال درخواست كرد كه «قَالَ عِيسىَ ابْنُ مَرْيَمَ اللَّهُمَّ رَبَّنَا أَنزِلْ عَلَيْنَا مَائدَةً مِّنَ السَّمَاءِ» خدايا يك مائده آسماني بفرست، «تَكُونُ لَنَا عِيدًا لّأَِوَّلِنَا وَ ءَاخِرِنَا» اين براي اولين و آخرين ما به عنوان يك عيدي باشد كه برگشت به تو باشد. «وَ ءَايَةً مِّنكَ» نشانه‌اي از تو باشد، «وَ ارْزُقْنَا وَ أَنتَ خَيرُ الرَّازِقِينَ» تو روزي به ما بده كه بهترين روزي دهندگان هستي. خدا در آيه بعدي مي‌فرمايد: «قَالَ اللَّهُ إِنىّ‏ِ مُنزَِّلُهَا عَلَيْكُمْ» من اين مائده آسماني را بر شما نازل مي‌كنم، «فَمَن يَكْفُرْ بَعْدُ مِنكُمْ» اگر بعد از اين كسي كافر شود و اين نشانه را نديد، «فَإِنىّ‏ِ أُعَذِّبُهُ عَذَابًا لَّا أُعَذِّبُهُ أَحَدًا مِّنَ الْعَالَمِينَ» آنچنان عذابش كنم كه ديگر احدي از عالميان را آنچنان عذاب نكردم. چون كسي كه ديگر به شهود رسيده و دست الهي را مستقيم ديده، از او طبيعتاً توقع ديگري مي‌رود. اين همان مطلبي هست كه بايد توجه داشت. يكي از درس‌هاي اين آيه اين است كه آن كسي را كه به او عنايت‌هايي را مي‌كنند، چيزهايي را مي‌بيند مسؤوليت او بيشتر مي‌شود. اگر نديده بود، مشاهده نكرده بود و نفهميده بود، توقع از او كمتر بود. اما «هركه بارش بيش، برفش بيشتر» هركسي كه سطح ديني و معرفتي او بالا بيايد، از او توقع بيشتري است. در روايات هست كه كسي كه سنش از چهل سال بگذرد، خدا از او بيشتر توقع دارد. چون يك تجربه‌اي كرده است. در روايات هست از مردم معمولي هفتاد گناه بخشيده مي‌شود، از عالم يك گناه بخشيده نمي‌شود. بخاطر همين است. هركسي كه سطحش بالاتر است، چه از جهت سني و معرفتي و دانستن مسائل ديني، توقع خدا هم از او بيشتر مي‌شود. براي همين هم است كه شما مي‌بينيد اگر انبياء كوچكترين كاري كه گناه هم محسوب نمي‌شود، ترك اولي مي‌كردند، خدا چطور با آنها برخورد مي‌كرد.
حضرت يونس ترك اولي كرد. خدا وقتي او را در شكم نهنگ قرار داد، فرمود: اگر يونس در شكم نهنگ تسبيح ما و ذكر ما را نمي‌گفت، « فَلَوْ لَا أَنَّهُ كاَنَ مِنَ الْمُسَبِّحِينَ، لَلَبِثَ فىِ بَطْنِهِ إِلىَ‏ يَوْمِ يُبْعَثُونَ» (صافات/143 و144) تا قيامت آنجا زنداني‌اش مي‌كردم. از اين جهت هركسي خودش را نگاه بكند، اگر يك كلاس بالاتر مي‌رود، در عين حال كه يك چيزي بيشتر گيرش مي‌آيد اما مسؤوليتش هم بيشتر مي‌شود چون داشته‌هايش بيشتر مي‌شود.     

ادامه...

گروه: گزیده هایی از نکات آیه های قرآن

تاریخ: 1393/11/24

 

بخشي از بيانات مقام معظم رهبري- 30/07/88

در زيارت آل ياسين وقتي كه خصوصيات آن بزرگوار را ذكر مي‌كنيم يكي از برجسته‌ترين آن خصوصيات اين است كه «الَّذِي يَمْلَأُ الْأَرْضَ عَدْلًا وَ قِسْطاً كَمَا مُلِئَتْ جَوْراً» (كافي/ج1/ص328) انتظار اين است كه او همه عالم را نه يك نقطه را سرشار از عدالت كند. قسط را در همه جا مستقر كند.

ادامه...

گروه: بخشي از بيانات مقام معظم رهبري

تاریخ: 1393/11/24

 

مسأله‌ي عدالت اقتصادي در زمان ظهور چگونه است؟

اگر از افراد معمولي مي‌پرسيد: كه در زمان امام زمان چه اتفاقي رخ مي‌دهد، بيشتر اين عدالت اقتصادي در ذهنشان مي‌آيد، حضرت در امر معيشت و رفاه يك عدالت و اعتدالي برقرار مي‌كنند، جلوگيري مي‌كند از آن جامعه طبقاتي كه يك عده آنقدر بخورند كه به هر حال از سيري آروغ بزنند. يك عده هم از زور گرسنگي مجبور مي‌شوند كه در ضروريات زندگي‌شان محتاج باشند. تا امكانات توليدي،منابع درآمد در اختيار همه قرار نگيرد، تا اينكه رانت‌خواري‌ها و ويژه‌خواري‌ها و امتياز طلبي‌هاي بي‌جا برچيده نشود، رشد فرهنگي هم صورت نمي‌گيرد. ولو آن عدالت فرهنگي مهمتر است. ولي تا معيشت مردم به سامان نشود، ان اخلاقيات زشت و آن روحيات زشت و ناامني‌ها از جامعه برچيده نخواهد شد. لذا اميرالمؤمنين(ع) در دوره‌ي پنج ساله‌ي حكومت خودشان، كه در اين پنج سال هم جنگ‌هاي متعددي بر حضرت تحميل شد. ولي با اين وجود خود حضرت فرمودند: در اين مدت در حوزه حكومت من كسي نيست كه گرسنه سر به بالين بگذارد يا سرپناه نداشته باشد. يعني معيشت مردم را به سامان كرده بود. كسي نيست كه از جهت غذا و مسكن مشكل داشته باشد. چون مشخص است كه يك حاكم اين را مي‌داند ولي اگر معيشت مردم نابسامان باشد، جنبه‌هاي اخلاقي و ديني‌شان هم مشكل پيدا مي‌كند.

ادامه...

گروه: بررسی عدالت گستری امام(ع)

تاریخ: 1393/11/24

 

آيه 74 سوره مائده

خداوند متعال فرمود: «أَ فَلَا يَتُوبُونَ إِلىَ اللَّهِ وَ يَسْتَغْفِرُونَهُ» اين آيه بعد از اينكه خداوند متعال از شرك و مذمت افكار شرك آلودي كه بعضي از اهل كتاب داشتند، بعد از او آمده است. مي‌فرمايد: آيا توبه نمي‌كنيد؟ يعني حتي اگر از شرك هم توبه كنيد، خدا مي‌بخشد. با اينكه در جاي ديگر قرآن خدا فرموده كه خدا شرك را نمي‌بخشد. آن در جايي هست كه كسي بي توبه مشركانه از دنيا برود. و الا اگر كسي توبه كند، هرگناهي ولو شرك باشد، خدا مي‌بخشد. «أَ فَلَا يَتُوبُونَ إِلىَ اللَّهِ وَ يَسْتَغْفِرُونَهُ» آيا سمت خدا برنمي‌گرديد و استغفار نمي‌كنيد. «وَ اللَّهُ غَفُورٌ رَّحِيمٌ» خدا مي‌بخشد و رحمت خاصش را شامل حال شما مي‌كند. در اين باقيمانده ماه شعبان اين استغفارهايي كه در روز گفته شده، در روز هركسي صد بار بگويد: «استغفرالله و اسئله التوبه». اگر هم نه با همان زبان ساده پشيماني را اظهار كنند، خدا مي‌بخشد.

ادامه...

گروه: گزیده هایی از نکات آیه های قرآن

تاریخ: 1393/11/24

 

علت و زمينه‌ عدالت فردي و عدالت اجتماعي چيست؟

علتش همان رشد عقل است. وقتي فهم و شعور و عقل بالا مي‌رود، انسان هم خودش را تحت تربيت ولي‌اش قرار مي‌دهد، و هم جامعه را در اختيار او قرار مي‌دهد، و عدلت پذير مي‌شود. بستر عدالت مهدوي چه عدالت دروني، چه عدالت بيروني، چه عدالت فردي، چه عدالت اجتماعي بسترش عقلانيت است. رشد عقلي است كه حضرت دست يد اللهي را بر سرها مي‌كشند. البته اينكه حالا اين به شكل يك معجزه‌اي است يا نه، به گونه‌اي است كه حضرت مي‌آيد، الگوي تام و تمام انسانيت است و به هر حال مي‌تواند قفل انسان‌ها را با كليدي كه دارد باز كند، فهم و عقل رشد پيدا مي‌كند و به آن عدالت مي‌رسد.

با توجه به اين زماني كه مردم از ظلم‌ها سرخورده شدند و خسته شدند، و طبيعتاً حاضر هستند خودشان را بسپارند به قديسي كه او زميني نيست. در زمين هست ولي يك روح بلند و آسماني دارد. طبيعتاً اين رشدها در آنها به وجود مي‌آيد ولي با رشد عقلانيت است كه اين اتفاق‌ها مي‌افتد.

بخش دوم كه آن هم فوق‌العاده است و كاري است كه در طول تاريخ انجام نشده و به دست حضرت انجام خواهد شد، اين است كه حضرت انسان‌ها را در تمام حوزه‌ها و زمينه‌هاي اجتماعي‌شان به عدالت مي‌رساند. به تعبير ديگر جامعه و نظام‌هاي اجتماعي، چه فرهنگي، چه اقتصادي، چه حقوقي و قضايي، سياسي، امنيتي و خانوادگي و هرچيزي كه عرصه اجتماع است. عرصه ارتباط انسان با ديگران است. در تمام اينها عدالت را گسترش مي‌دهد.

ادامه...

گروه: بررسی عدالت گستری امام(ع)

تاریخ: 1393/11/24

 

بعضی مي‌گويند: اگر دروغ نگوييم امورات ما نمي‌گذرد. در عصر ظهور صداقت منافع افراد را تأمين مي‌كند؟

اين شخصي كه مي‌گويد: دروغ مي‌گويم تا منفعت شخص من تأمين شود، با فرض اينكه اينطور شود، ولي به خاطر اينكه اين باعث شود ديگري هم به او همين را هديه كند و اين دروغ در جامعه ترويج پيدا كند، بنابراين قطعاً خسارت بيشتري خواهد خورد. آخرتش بماند. آن رشد عقلي كه اتفاق مي‌افتد، اينها را به اين نقطه مي‌رساند. يعني واقعاً عقل اين را مي‌فهمد كه هم سعادت دنياي ما و هم سعادت آخرت ما در چيست. دليلي ندارد كه خودمان را در چاه بياندازيم. دليلي ندارد كه خودمان را در چاهي بياندازيم كه دنيا و آخرتمان را از دست بدهيم. اين روايات همه اين اتفاقاتي است كه در درون رخ مي‌دهد و آن اعتدالي كه حضرت در درون درست مي‌كند و اعواج و انحراف را از فكر و اخلاق و رفتار همه را بيرون مي‌برد، اين را ترسيم مي‌كند. همين چيزها هست كه ما را بيچاره كرده است. حجاب‌هاي ما همين‌ها است. آن انسانيتي كه قرار است تا بي‌نهايت برسد، الآن در يك ظرف كوچك در بسته‌اي حبس شده است و اجازه رشد ندارد.

حتماً داستان علي بن مهزيار اهوازي را شنيده‌ايد. مرقد ايشان در اهواز يك ضريح و بارگاهي دارد كه جاي بسياري با معنويتي است. علي بن ابراهيم بم مهزيار، كه در زمان‌هاي نزديك غيبت صغري بوده، معروف است. مرحوم مجلسي در جلد 53 بحار نقل كرده است، مرحوم محدث نوري در كتاب نجم الثاقب نقل كرده است، مرحوم محدث بحراني در كتاب  عوالم نقل كرده است كه علي بن مهزيار كه از خوبان بود، 19 سال به عشق ديدن امام زمان مكه رفت. در روايت هست كه امام زمان ايام حج را در مكه هستند. نتوانست حضرت را ببيند، به عشق او رفته بود.

ادامه...

گروه: وظایف منتظران

تاریخ: 1393/11/24

 

تنها عدالت ،هدف اصلي و نهايي حضرت مهدی(عج) است?

هدف اصلي و نهايي حضرت اين است كه بندگي‌هاي خدا را گسترش بدهد. همه بايد به آن بندگي برسد.همه به قرب خدا برسند. اينها آن هدف اصلي است. اگر آن قرب و بندگي و توحيد بخواهد به صورت واقعي در خارج  از عرصه‌هاي زندگي تحقق پيدا كند،انسان فقط در مسجد بنده خدا نباشد. در اداره هم بندگي كند. در خانه خودش بندگي كند. در سياست و حكومت‌داري هم همينطور است. در همه عرصه‌هاي زندگي اگر بخواهند بندگي داشته باشد، قطعاً بايد در بستر عدالت باشد.چون اگر ظلم و كجي باشد، در زندگي فردي و اجتماعي استعدادها رشد نمي‌كند. بندگي درست تحقق پيدا نمي‌كند. اخلاقيات زشت مي‌آيد. در بستر ظلم كجي‌ها رشد مي‌كند و بنابراين نمي‌شود شخص بنده باشد. هركاري هم كرد، حتي فرد هم فرد خوبي باشد، ولي جامعه، جامعه خوبي نباشد، چه بسا آن رشد كامل را نخواهد داشت. لذا از اين جهت هست كه شاه كليد حكومت مهدوي و جامعه مهدوي كه همه قفل‌ها و گره‌ها را باز مي‌كند، مسأله عدالت است.

ادامه...

گروه: بررسی عدالت گستری امام(ع)

تاریخ: 1393/11/24

 

بخشي از بيانات مقام معظم رهبري- 30/07/81

انتظار منتظران مهدي موعود در درجه اول انتظار استقرار عدالت است. درد بزرگ بشريت امروز همين مسأله‌ي فقدان عدالت است. هميشه دستگاه‌هاي ظلم و جور در سطح دنيا به شكل‌هاي مختلف بر مردم جفا كردند و بشريت را زير فشار قرار دادند و انسان‌ها را از حقوق طبيعي خودشان محروم كردند، اما امروز اين معنا از هميشه تاريخ بيشتر است و اين را انسان از ظهور مهدي موعود مي‌طلبد و انتظار دارد. مسأله، مسأله‌ي طلب عدالت است.

ادامه...

گروه: بخشي از بيانات مقام معظم رهبري

تاریخ: 1393/11/23

 

در تعابير آمده كه قسط و عدل فراگير مي‌شود و همه جا را پر مي‌كند. اين تعابير بلند و عميقي است. اين يعني چه؟

اكثر روايتي كه ما در اين زمينه بحث عدل حضرت داريم، پر كردن عدالت است. صرفاً تحقق عدالت نيست. «يَمْلَأُ اللَّهُ بِهِ الْأَرْضَ قِسْطاً وَ عَدْلًا» مملو مي‌كند. در بعضي روايات هست همينطور كه سرما و گرما وارد خانه‌ها مي‌شود، عدالت حضرت هم اينطور وارد همه‌جا مي‌شود. اين نشان دهنده اين است كه عدالت حضرت نه فقط در صحنه‌ي جغرافياي زمين گسترش دارد و جهاني است. بلكه عمق هم دارد. يعني همه ابعاد و عرصه‌هاي زندگي را مي‌گيرد. هم فردي است، هم اجتماعي است.اميرالمؤمنين(ع) در خطبه 174 نهج‌البلاغه ظلم را كه نقطه مقابل عدل است، سه قسم كرده است. اتفاقاً قبل از آمدن امام زمان(ع) ظلم فراگير شده بوده است. آنوقت حضرت كه مي‌آيد آن سه قسم ظلم را تبديل به عدل مي‌كند. اگر ما اين سه قسم ظلم را بشناسيم، نقطه مقابلش اقسام عدل است كه متوجه مي‌شويم.

ادامه...

گروه: بررسی عدالت گستری امام(ع)

تاریخ: 1393/11/23

 

وقتي در زمان حضرت قسط و عدل فراگير مي‌شود،چگونه مي‌شود در آن زمان علي رغم اينكه عدل فراگير است، باز كسي هست كه حضرت را به شهادت مي‌رساند؟

درست است كه حضرت همه جا عدالت را گسترش مي‌دهند. در جامعه يعني حكومت عادلانه است و هيچ‌كسي نمي‌تواند ظلم كند. هيچ كسي نمي‌تواند ظلم گسترده‌اي داشته باشد. اما راجع به تك تك افراد حضرت به زور كسي را مؤمن نمي‌كند. بله شرايط را براي خوب شدن فراهم مي‌كند. كسي در بيرون نمي‌تواند به كسي ظلم كند. اما آلودگي‌هاي درون خودش هم بايد اجباراً از بين برود؟ نه! درست است كه آلودگي‌ها، بداخلاقي‌ها، گناهان در زمان حضرت نسبت به تك تك افراد ميل به صفر مي‌كند اما صفر نمي‌شود و همه معصوم نمي‌شوند. از اين جهت ممكن است فردي هم باشد كه يك شقاوت دروني داشته باشد، آنوقت يكجا بروز بدهد. آنجا كه بروز بدهد همان مسأله شهادت حضرت پيش مي‌آيد كه به دست يك شقي اتفاق مي‌افتد. آن ظلم گسترده اجتماعي كه كسي بتواند به مردم ظلم كند، منتفي است. حاكميت ظالم منتفي است. افراد هم نوعاً عادل مي‌شوند، يا به عدالت ميل مي‌كنند اما اجباري نيست.از اين جهت مي‌تواند كسي شقاوت‌ها و آلودگي‌هاي پنهان داشته باشد، آنوقت يكجا اين را بروز بدهد.

ادامه...

گروه: بررسی عدالت گستری امام(ع)

تاریخ: 1393/11/23

 

قسط و عدل با هم فرق دارند؟

معمولاً وقتي اين دو جداي از هم مي‌آيد، يعني قسط به تنهايي و عدل به تنهايي در جايي بيايند، هم معنا هستند. اما اگر كنار هم بيايند قاعدتاً يك فرقي با هم دارند. عدل ظاهراً اشاره به عدل فردي است كه حضرت عدالت را به صورت فردي گسترش مي‌دهد يعني فرد را عادل مي‌كند. قسط عدالت اجتماعي است.

ادامه...

گروه: بررسی عدالت گستری امام(ع)

تاریخ: 1393/11/23

 

آيه 32 سوره مباركه مائده

خداوند متعال مي‌فرمايد: «مَن قَتَلَ نَفْسَا بِغَيرِْ نَفْسٍ أَوْ فَسَادٍ فىِ الْأَرْضِ فَكَأَنَّمَا قَتَلَ النَّاسَ جَمِيعًا وَ مَنْ أَحْيَاهَا فَكَأَنَّمَا أَحْيَا النَّاسَ جَمِيعًا» اگر كسي يك شخصي را بي‌گناه و به ناحق بكشد، يك زمان هست كه به حق مي‌كشند، مثل اينكه از باب قصاص است. يا از باب آنكه آن فرد مفسد في الارض است. اما يك زمان يك كسي عمداً ديگري را به ناحق مي‌كشد. خدا مي‌فرمايد: گويي بشريت را كشته است. «فَكَأَنَّمَا قَتَلَ النَّاسَ جَمِيعًا» گويي همه مردم را كشته است. از آن طرف هم اگر كسي يك نفر را احيا كند، «فَكَأَنَّمَا أَحْيَا النَّاسَ جَمِيعًا» اين نكته بسيار مهمي است كه شرافت و ارزش يك انسان در پيشگاه خدا به منزله انسانيت است. اين تشبيهي كه مي‌گويد: اگر يك نفر را كشت، گويي بشريت را كشته است، يعني ارزش يك نفر ارزش انسانيت است. فكر نكنيم چون يك نفر است خيلي مهم نيست. آنوقت دقت كنيد كه كشتن هم كشتن جسم است، ممكن است كسي، كسي را بكشد. گويي اين بشريت را كشته است. سقط جنين‌ها هم شامل اين مي‌شود. به خصوص از زماني كه روح در جنين دميده شده است، چهار ماهگي ديگر يك انسان كامل است. اگر اين جنين را سقط كنند، اين مشغول همين آيه مي‌شود. چه جسم كسي را بكشند، چه روح او را بكشند. روح را گمراه مي‌كنند. روح را فاسد كردن و از يك حيات به سمت مرگ ببرد. گويي همه را كشته است. نقطه مقابل اين است كه اگر كسي، كسي را احيا كند، شغل‌هاي بسيار شريفي است كه احياگر هستند. آنهايي كه پرستار و امدادگر و آتش نشان هستند. يا جسم را احيا كند، يا روح كسي را احيا كند، آن كسي كه استاد و معلم است و به سمت هدايت مي‌برد، اينها بسيار شرافت دارند گويي بشريت را زنده كردند.

ادامه...

گروه: گزیده هایی از نکات آیه های قرآن

تاریخ: 1393/11/23

 

حكمت تأخير دولت امام زمان و آخرين بودنش چیست؟

ما همه مي‌دانيم كه مسأله منجي و موعود جزء معتقدات همه اديان و مذاهب است. همه آنها آن منجي را به عنوان عدالت گستر مي‌شناسند، يعني ويژگي‌هاي ديگر آنجا خيلي مطرح نيست. معمولاً آن ديدي كه يهودي‌ها و مسيحي‌ها و تمام اديان و مذاهبي كه الآن هست، نسبت به آن منجي و موعود دارند، و حتي بعضي از كساني كه دين و مذهبي هم ندارند ولي عقايدشان تأثيريافته از اديان ابراهيمي است. آنها آن منجي را به عنوان عدالت گستر مي‌شناسند. چون يك نياز فطري است كه حس مي‌كنند در دنيا تأمين نشده و امكان ندارد كه خداوند متعال فقط و فقط عالم را براي وحشي‌گري و درنده خويي و بدي‌ها خلق كرده باشد. دوره‌اي هم خواهد كه دوره‌ي انسانيت است. دوره ظهور عدالت است. اين ويژگي حضرت خيلي برجسته است.

در بعضي از روايات است كه امام زمان(ع) اين حكومت دولت و عدلش آخرين دولت‌ها و حكومت‌ها است. حكمت اين تأخير دولت امام زمان و آخرين بودنش اين است كه همه گروه‌ها و اصناف و احزابي كه ادعايي دارند، بيايند حكومت كنند و بفهمند كه عاجز هستند. بدانند كه عدالت گسترده را يك كس ديگري كه ولي الهي است از طرف او بايد بيايد و جلوي او زانو بزنند. امام صادق(ع) فرمود: «مَا يَكُونُ هَذَا الْأَمْرُ حَتَّى لَا يَبْقَى صِنْفٌ مِنَ النَّاسِ إِلَّا قَدْ وُلُّوا عَلَى النَّاسِ» (بحارالانوار/ج52/ص244) اين فرج و حكومت اهل‌بيت و دولت مهدي (ع) رخ نمي‌دهد، اين ظهور رخ نمي‌دهد مگر اينكه هيچ گروه و صنفي از بين مردم نباشد، الا اينكه بيايند و حكومت را بدست بگيرند. همه اقسام و اصناف مردم در طول تاريخ حكومت را بدست بگيرند،«حَتَّى لَا يَقُولَ قَائِلٌ إِنَّا لَوْ وُلِّينَا لَعَدَلْنَا» تا اينكه مبادا اگر زماني شود كه حكومت ما بيايد، و دولت مهدي(ع) گسترش پيدا كند، ديگران هم ادعا داشته باشند، ما هم مي‌توانستيم اين كار را بكنيم. نه، همه تسليم باشند. همه بدانند كه عاجز هستند. «ثُمَّ يَقُومُ الْقَائِمُ بِالْحَقِّ وَ الْعَدْلِ» بعد از اينكه اين دوره گذشت و همه به عجزي رسيدند و تسليم بودند و در مقابل يك قديس و منجي كه از طرف خداوند متعال بيايد، زانو زدند آنوقت اين دولت عدالت گستر خواهد آمد.

ادامه...

گروه: بررسی عدالت گستری امام(ع)

تاریخ: 1393/11/23

 

بخشي از بيانات مقام معظم رهبري

اعتقاد به ظهور مهدي در يك دوراني از تاريخ مخصوص شيعه نيست. همه مسلمانان اعم از شيعه وسني به اين معنا معتقد هستند. بلكه غير مسلمانان هم به يك معنا، به يك صورت به آن معتقد هستند. منتهي امتياز شيعه در اين است كه اين شخصيت نجات بخش بشريت را با نام و نشان و خصوصيات مي‌شناسند. و معتقد است كه او همواره براي دريافت دستور الهي حاضر و آماده است. هروقتي كه پروردگار عالم به او دستور بدهد او آماده‌ي شروع آن كار عظيمي است كه بنا است بشريت و تاريخ را متحول كند. آنچه ما به عنوان يك درس و تعليم معرفتي و علمي از اين قضيه بايد بگيريم، مهم است.

ادامه...

گروه: بخشي از بيانات مقام معظم رهبري

تاریخ: 1393/11/23

 

امام زمان با شادي ما شاد مي‌شوند و با غم ما غمگين و با بيماري ما بيمار مي‌شوند.پس همزمان كه چندين نفر شاد و غمناك و بيمار هستند، چطور مي‌شود؟

امام، چه امام زمان(ع)، چه امام معصوم، فرمودند: ما با غم شيعيانمان غمگين مي‌شويم، با شادي‌شان شاد مي‌شويم و با بيماري‌شان بيمار مي‌شويم. خيلي از دوستان هستند بعضي شاد هستند. بعضي غمناك هستند. بعضي بيمار هستند. بعضي سالم هستند. در آن واحد امام چگونه مي‌تواند همه اين حالات را داشته باشد؟ اولاً من يك تشبيه مي‌كنم. پدر يا مادر در خانواده، وقتي يكي از بچه‌ها مريض است و يكي سالم است، يكي شاد است و غمناك است، معمولاً پدري كه دلسوز همه است، مادري كه براي همه دلسوز است، حالتي دارند كه همه اين حالت‌ها در آن است. يعني با توجه به يكي يك حالت دارد. با توجه به يكي يك حالت ديگر دارد. خلاف عقل نيست. مثلاً فرض كنيد هنگام ازدواج يكي از بچه‌هايش در آن واحد يكي از بچه‌هاي ديگرش مريض است. اين حالت را درك مي‌كند. به علاوه اينكه امام وسعت روحش طوري است كه آن صفت خدا كه خداوند متعال «لَا يَشْغَلُهُ شَأْنٌ عَنْ شَأْن‏» (مستدرك/ج5/ص48) يك كاري او را از كار ديگر باز نمي‌دارند. يك مشغوليتي او را از يك مشغوليت ديگر باز نمي‌دارد. اين صفت خدا چون مظهرش ائمه هستند، اگر به واسطه‌ي يك شيعه اين حالت را دارند، باعث نمي‌شود كه اين مشغولشان كند و مانع توجه به شيء ديگري شود.

ادامه...

گروه: ویژگیهای خاص امام عصر(عج)

تاریخ: 1393/11/23

 

حضرت در زمان ظهور به مردم كمك مي‌كنند حق‌الناس را جبران كنند و جزء ياران باشند،اين ظلم به كساني كه در آن زمان نيستند، نمي‌شود؟

حضرت در زمان خودشان كمك مي‌دهند كه مردم زمانشان، حق‌الناس‌هايي كه بر گردنشان هست، بپردازند و از بعضي ديون خلاص شوند. اين يك ظلم است كه براي زمان خودشان اين ارفاق رخ مي‌دهد، ولي ما كه براي آن زمان هستيم، درك نكنيم، نه! جواب اين است كه آنهايي كه آن زمان را درك كردند يك كاري كردند. يك سعي كردند. تصادفي نيست. كساني كه آن زمان را درك كردند يك زحمتي كشيدند و يك لياقتي براي خودشان تحصيل كردند كه آن زمان را درك كردند و اين ارفاق به آنها مي‌شود. ما قبلاً گفتيم: راه برگشت براي همه افراد به صورت رجعت است. يعني رجعت در هنگام ظهور است. يعني افرادي كه در غير از زمان ظهور هستند، مي‌توانند كاري كنند و آمادگي براي خودشان فراهم كنند كه در هنگام ظهور اگر هم از دنيا رفتند در هنگام ظهور برگردند و آن ارفاق‌هايي كه حضرت در زمان ظهور براي افراد مي‌كند، براي آنها هم خواهد كرد.

در مورد امواتي كه در حال برزخ هستند، نه. چون آنها زمان ظهور را درك نكردند. كه آن حق الناس را در دنيا بدهند. بحث شفاعت معصومين كه در عالم آخرت هست، اينكه در چه مرحله‌اي شامل حالشان مي‌شود، شامل حالشان خواهد شد. اگر برگشتند باز در همين عالم دنيا همان چيزي كه امام زمان در حق افراد در هنگام ظهور انجام مي‌دهند، در حق آنها هم انجام مي‌دهند.

ادامه...

گروه: نقش امام در تقدیر انسانها

تاریخ: 1393/11/23

 

در خصوص آيه‌ي «امن يجيب» گفته اند امام زمان مضطر واقعي هستند. پس چرا همين حالا اين آيه «امن يجيب» را نمي‌خوانند تا موانع برطرف شود؟

حضرت در روايات متعدد به عنوان مضطر واقعي و مصداق واقعي همان آيه «امن يجيب المضطر» شمرده شده است. اگر مضطر واقعي است. خوب خدا هم كه دعاي مضطر را اجابت مي‌كند، پس چطور هست؟ ما در روايات داريم كه حضرت اين دعا را هنگامي كه ظهور كردند، اين آيه را مي‌‌خوانند و دعا مي‌كنند كه موانع برطرف شود. يعني خود حضرت ولي‌عصر(ع) اين را مي‌دانند كه يك شرايطي بايد فراهم شود. شكي نيست كه دعاي مضطر مستجاب مي‌شود چون بعضي هم سؤال كردند كه ما مضطر مي‌شويم. چرا دعاي ما مستجاب نمي‌شود؟ استجابت دعاي مضطر سر جاي خود، ولي خدا خلاف سنت‌هايش كه رفتار نمي‌كند. من الآن مضطر هستم و با اضطرار دعا مي‌كنم كه خدايا من ديگر نميرم. ديگر مرگ سراغ من نيايد. خدا اين را مستجاب نمي‌كند. بر خلاف سنت است. من مريض هستم و هيچ تكاني نمي‌خورم. هيچ سعي نمي‌كنم. مضطرانه و ملتمسانه از خدا مي‌خواهم كه خدايا مرا شفا بده. يك كارهايي بايد صورت بگيرد تا دعا سر جايش باشد و خدا بر خلاف سنت دعاها را مستجاب نمي‌كند. امام زمان(ع) چون سنت‌هاي الهي را مي‌داند، مي‌داند بايد يك شرايطي در مردم فراهم شود. اينها دوايي است و دعايي نيست. بايد مداوا شود. آنوقت به موقعش براي برطرف شدن يك سري از موانع هنگام ظهور دعا مي‌كنند، و خدا هم دعايشان را مستجاب مي‌كند.

ادامه...

گروه: ویژگیهای خاص امام عصر(عج)

تاریخ: 1393/11/23

 

شرط اصلي آمدن امام زمان اضطرار ما است پس خواندن «امن يجيب» به صورت ختم سند دارد؟

در لعال المخزونه فيض كاشاني، آمده براي حصول مهمات عظيمه و برآمدن حاجات و شفاي مريض و اداي ديون آيه‌ي «امن يجيب» را دوازده هزار بار بخوانند، در همان هفته به مراد مي‌رسند؟
مهم اين است كه به اين آيه عمل كنيم. نه اينكه فقط به صورت ختم بخوانيم. هرچند كه منعي نمي‌كنيم كسي را كه پشت سر هم اين را تكرار كند. پنج مرتبه، يا هفت مرتبه، يا دوازده هزار مرتبه، ولي اين سند روايي ندارد. اينكه اين بزرگوار در لعال المخزونه فيض كاشاني گفته شده: دوازده هزار مرتبه به صورت ختم، روايت نقل نكرديم. خود ايشان فرموده است. حالا كه خود ايشان يك مدرك و سندي داشته است، ايشان خيلي بزرگوار هستند. ولي حجت ما روايات معصومين است. روايتي در اين رابطه به صورت ختم بخوانيد، و تكرار كنيد نيست. هرچند رجاعاً و به قصد ثواب اشكالي ندارد اگر كسي اين را چند مرتبه بخواند. همينطور كه براي شفاي مريضان و معمولاً بعد از جلسات دعا گرفته مي‌شود. اشكالي ندارد ولي سند روايي هم ندارد.

ادامه...

گروه: یادی از امام عصر(عج)

تاریخ: 1393/11/23

 

آيه‌ي دوم سوره مباركه مائده

آيه‌ي دوم سوره مباركه مائده كه آيه مفصلي است. بخشي از اين آيه جمله معروفي است كه خداوند متعال مي‌فرمايند: «وَ تَعَاوَنُواْ عَلىَ الْبرِِّ وَ التَّقْوَى‏ وَ لَا تَعَاوَنُواْ عَلىَ الْاثْمِ وَ الْعُدْوَانِ» براي اينكه انسان الهي و يك مؤمن باشد، فقط اينكه خودش به صورت فردي خوبي را انجام بدهد و از شر و بدي دوري كند، كافي نيست. بلكه لازم هست به همديگر هم در انجام خوبي‌ها و در پرهيز از بدي‌ها كمك بدهند! اين آيه اين مطلب را اشاره مي‌كند. يك قانون و قاعده‌اي است كه «وَ تَعَاوَنُواْ عَلىَ الْبرِِّ وَ التَّقْوَى» همديگر را كمك كنيد. يعني فقط خودت خوبي را انجام نده. كاري كن كه ديگري را براي خوبي كردن و دوري كردن از بدي راه بياندازي. «وَ تَعَاوَنُواْ عَلىَ الْبرِِّ وَ التَّقْوَى وَ لَا تَعَاوَنُواْ عَلىَ الْاثْمِ وَ الْعُدْوَانِ» اگر من مي‌بينم كه خانه‌ام يا مغازه‌ام محل گناه مي‌شود، اينجا دادن مغازه يا خانه، يا دادن زمين براي چنين جايي تعاون بر اثم و عدوان است. تعاون بر گناه است. كمك به كس ديگر در اين مسير است. لذا فقهاي ما گفتند: اگر كسي انگور را بفروشد به كسي كه مي‌خواهد از آن شراب بسازد، ولو اين انگور را فروخته، ولي چون مي‌داند كه آن فرد در اين مسير مي‌خواهد به كار ببرد و نتيجه‌اش يك كار حرامي است، اين آيه شامل اين مي شود كه نبايد اين كار را بكند و او را بر گناه تعاون كند. كما اينكه بر عكس آن اگر شما فرض كنيد براي يك محيط علمي كتابخانه درست كردن، كارهاي خير كردن، اگر قدمي بردارد، اين تعاون بر برّ و تقوا است. به هر حال انجام خوبي‌ها و ترك بدي‌ها نه فقط بايد فردي باشد، بلكه بايد تشويق به خوبي‌ها و منع ديگري از بدي‌ها به صورت جمعي هم باشد كه اين توصيه خدا در اين آيه است.

ادامه...

گروه: گزیده هایی از نکات آیه های قرآن

تاریخ: 1393/11/23

 

میگویند"خودت يك كاري كن كه ظهور رخ بدهد".مگر دست من است؟

بله، بايد يك جمعي براي ظهور آماده شوند. ولي در رجعت كه مي‌شود برگردي. يعني به هر حال يا شما آمادگي ظهور را به صورت جمعي در جامعه‌ات مي‌تواني فراهم بكني، يا نه به صورت فردي اگر ديگران تنبل هستند و خودشان را براي حكومت عدل و معصوم محيا نمي‌كنند و تحت تربيت او قرار گرفتند، تو خودت تنهايي شرايط را در خودت محيا كني، زمان ظهور را هم درك نكردي، رجعت است. يعني تو را برمي‌گردانند. اصلاً براي خود ظهور هم برمي‌گردانند. براي كمك به امام زمان هم برمي‌گردانند. پس بنابراين راه براي كسي بسته نيست. اگر كسي بخواهد اين لطف و تفضل خدا را دريافت كند و اين دو مرحله مقدماتي را(ظهور ورجعت معصومين ومرحله بعدي كه ملاقات با حضرت حق)، راه باز است. ولي اگر كسي شرايط اين لطف و تفضل خدا براي خودش را فراهم نكرد. نه ظهور و نه رجعت، اين دو مقدمه را براي دريافت غيابت به آساني، ورود به بهشت را محيا نكرد. ديگر بايد همين راه عمومي آمادگي براي قيامت يعني برزخ، كه آنوقت ممكن است سختي‌هايي هم داشته باشد، قبر و شب اول و قبر و مراحل ديگر بزرخ، ان راه عمومي است. اگر همين دو مقدمه را كسي در همين دنيا نديد، بالاخره بايد از آن راه براي قيامت و صحنه ملاقات با خداي متعال آماده شود.

ادامه...

گروه: وظایف منتظران

تاریخ: 1393/11/23

 

اهل‌بيت(ع) هم در مسير عدل و قسط و عدالت حضرت مهدی(عج)گام برمي‌داشتند؟

آن بزرگواران زمينه‌سازبودند. نه فقط امامان، همه پيغمبران. يعني در واقع يك سير تاريخي را اولياي الهي طي كردند، كه كلاس كلاس و مرحله مرحله بشريت را پيش بردند، تا به هر حال بشر بتواند به آن نقطه اوج كه نطقه بندگي و نقطه پر شدن عدالت هست، و تازه شروع زندگي انساني است. ما فكر نكنيم آخرالزمان تمام مي‌شود. تازه شروع مي‌شود. تازه به معناي واقعي كلمه زندگي انساني شروع مي‌شود. در هر حال اين خصوصيت حضرت است كه ويژگي منحصر به فرد اين بزرگوار هست و مسأله‌ي عدل و عدالت گستري،
دو نکته:

ادامه...

گروه: بررسی عدالت گستری امام(ع)

تاریخ: 1393/11/23

 

عدالت يعني حضرت مهدي(عج)؟

يكي از برجسته‌ترين و معروف‌ترين ويژگي‌هاي حضرت خصوصيت عدالت حضرت است كه اصلاً به قدري بحث عدالت و عدالت گستري با امام زمان توأم است، كه هر زمان اسم ان بزرگوار مي‌آيد، اصلاً مهدي يعني عدالت. عدالت يعني مهدي! واقعاً هم همين است. در دعاها و روايات متعدد حضرت را با اين وصف و خصوصيت توصيف كردند. در دعاي افتتاح كه مؤمنين شب‌هاي ماه مبارك رمضان مي‌خوانند، اين تعبير را آنجا مي‌خوانند كه «وَ صَلِّ عَلَى وَلِيِّ أَمْرِكَ الْقَائِمِ الْمُؤَمِّلِ وَ الْعَدْلِ الْمُنْتَظَرِ» (تهذيب/ج3/ص110) خدايا درود و رحمت خودت را بر قيام كننده‌اي بفرست كه مردم آرزو و اميد به او دارند و او عدالت مورد انتظار است. اصلاً امام زمان به عدالت توصيف شده است. نه اينكه عادل است، اصلاً عدالت عدل محض است. سر تا پاي او عدل است. مجسمه‌ي عدالت است.

ادامه...

گروه: بررسی عدالت گستری امام(ع)

تاریخ: 1393/11/23

 

بخشي از بيانات مقام معظم رهبري- (14/03/90)

تمام راه‌هايي كه مي‌شود فرزند پيغمبر از ان راه‌ها استفاده كند براي حفظ ميراث عظيم اسلام كه ميراث جد او و پدر او و پيروان راستين آنهاست در زندگي سيدالشهداء محسوس است. از تبيين و انذار از تحرك تبليغاتي، از بيدار كردن و حساس كردن وجدان‌هاي عناصر خاص همين خواص كه ما تعبير مي‌كنيم در آن خطبه منا، اينها همه در طول زندگي سيد‌الشهدا است. بعد هم ايستادگي در مقابل يك انحراف بزرگ، با قصد مجاهدت با جان نه اينكه امام حسين از سرنوشت اين حركت بي‌اطلاع بود. نه! اينها امام بودند. مسأله‌ي معرفت امام و علم امام و آگاهي وسيع امام بالاتر از اين حرف‌هايي است كه ما در ذهنمان مي‌گنجد. بلكه به معناي ترسيم يك دستورالعمل مي‌ايستد و تسليم نمي‌شود. مردم را به ياري مي‌طلبد، بعد هم وقتي يك عده‌اي پيدا مي‌شوند كه همان اهل كوفه باشند و اظهار مي‌كنند كه حاضر هستند در كنار آن بزرگوار در اين راه قدم بگذارند، حضرت درخواست آنها را اجابت مي‌كند و طرف آنها مي‌رود. بعد هم در ميانه‌ي راه پشيمان نمي‌شود. بيانات امام را كه انسان نگاه مي‌كند، مي‌بيند حضرت عازم و جازم بوده است براي اينكه اين كار را به پايان ببرد. اين كه در مقابله با حركت انحرافي فوق‌العاده خطرناك آن روز، امام حسين (ع) مي‌ايستد و اين يك درس مي‌شود.

ادامه...

گروه: بخشي از بيانات مقام معظم رهبري

تاریخ: 1393/11/23

 

آيه‌ي 148 سوره‌ي مباركه نساء

آيه‌ي 148 سوره‌ي مباركه نساء، خداوند متعال مي‌فرمايد: «لَّا يحُِبُّ اللَّهُ الْجَهْرَ بِالسُّوءِ مِنَ الْقَوْلِ إِلَّا مَن ظُلِمَ  وَ كاَنَ اللَّهُ سمَِيعًا عَلِيمًا» دوست ندارد كه عيوب مردم و نقايص مردم را آدم اين طرف و آن طرف بگويد.  بلند به اين و آن نقل كند. اگر يك عيبي از كسي ديدي، و نقصي از كسي سراغ داري، اين طرف و آن طرف نقل نكن و نگو. چه به طنز و چه حكايت كردن و خبر دادن، به هر شكلي گفته نشود. همانطور كه خدا ستار العيوب است و عيب‌هاي ما را پوشانده است، دوست ندارد كه بندگانش عيب‌هاي همديگر را آشكار كنند. فقط يكجا هست كه استثناء است. آن يكجا جايي است كه اگر كسي يك بدي و ظلمي به شما كرد، يعني اينطور نيست كه يك عيب شخصي داشته باشد، يك نقص شخصي داشته باشد، بلكه آن بدي و ظلمش به شما رسيد، اينجا ديگر اگر شما بخواهي ساكت شوي، ظالم پروري مي‌شود. ظالم سوء استفاده مي‌كند. مي‌گويد: خدا گفته: قرار نيست كسي از بدي‌ها چيزي بگويد. ما بدي مي‌كنيم. همين كه ظالم پروري نشود، خدا مي‌فرمايد: «إِلَّا مَن ظُلِمَ» آن كسي كه مظلوم واقع شده، مي‌تواند آن بدي كه شخص ظالم به او كرده را براي ديگران بگويد. البته نه چيزهاي ديگر را، همان بدي‌اش را بگويد. چون اگر بخواهد بيشتر بگويد: «وَ كاَنَ اللَّهُ سمَِيعًا عَلِيمًا» خدا مي‌شنود و علم دارد.  بيشتر از آن ديگر تجاوز نكن. ولي در اين مورد استثناء از غيبت هم است كه اگر كسي مظلوم واقع شده گفتن ظلم هيچ عيبي ندارد.

ادامه...

گروه: گزیده هایی از نکات آیه های قرآن

تاریخ: 1393/11/23

 

چه ارتباطی بين امام حسين(ع) و وجود مقدس حضرت ولي‌عصر(ع) وجود دارد؟

يك دعايي از ناحيه مقدسه وارد شده است. ناحيه مقدسه به دو جا اطلاق مي‌شد. يك از ناحيه مقدسه امام زمان است، معمولاً نامه‌هايي كه در زمان غيبت صغري مي‌آمده است، تعبير به ناحيه مقدسه مي‌كردند. در زمان امام عسگري(ع) هم همينطور بوده است. چون حضرت عسگري هم زمانشان طوري بوده كه اختلاط زيادي با مردم نداشتند، به گونه‌اي بوده گاهي نامه‌هايي به نماينده‌هايشان مي‌دادند تا به شيعيانشان برسانند. اين دعايي كه براي سوم شعبان و امروز ميلاد امام حسين(ع) وارد شده از ناحيه‌ي امام عسگري است كه به دست قاسم بن علا همداني از نماينده‌هاي امام رسيده و او صادر كرده كه به دست ما رسيده است. جزء اعمال روز سوم ماه شعبان است.

ادامه...

گروه: ویژگیهای خاص امام عصر(عج)

تاریخ: 1393/11/23

 

در اين عصر هم مي‌شود پا در ركاب حضرت بود، چگونه است؟

کافیست آدم يك مقدار مراقب خودش باشد. زمان امام كاظم(ع) شايد در بين اهل‌بيت پر فشار ترين و پر اختناق‌ترين دوران‌ها بوده است. زماني بود كه حكومت بني عباس شكل گرفته بود، زمان امام صادق و امام باقر، هنوز اوايل حكومتشان بود و پا نگرفته بود، امام صادق و امام باقر دستشان باز بود و مي‌توانستند شاگرد تربيت كنند. ولي وقتي مستقر شدند، به خصوص آن زماني كه امام كاظم با هارون الرشيد بود. امام كاظم مصادف با چهار خليفه صفاك عباسي بود. ده سال با منصور دوانقي، ده سال با مهدي عباسي، يك سال با هادي عباسي، چهارده سال با هارون الرشيد. يعني در مجموع سي و پنج سال دوران حضرت است و از بيست سالگي به امامت رسيد، 35 سال هم دوران امامتشان بود اين چهارده سال آخر كه با هارون بود، اوج اقتدار بني عباس بود. طوري كه هارون الرشيد معروف است. به خورشيد روي مي كرد و مي‌گفت: خورشيد، هرجا مي‌‌خواهي بتابي، بتاب. اينجا حكومت من است. اينقدر سرزمين‌هايش پهناور شده بود و اقتدار داشت و ديگر اين حكومت جا افتاده بود.

ادامه...

گروه: وظایف منتظران

تاریخ: 1393/11/22

 

آيه‌ي 114 سوره‌ي مباركه نساء

آيه‌ي 114 سوره‌ي مباركه نساء خداوند متعال مي‌فرمايد: «لَّا خَيرَْ فىِ كَثِيرٍ مِّن نَّجْوَئهُمْ إِلَّا مَنْ أَمَرَ بِصَدَقَةٍ أَوْ مَعْرُوفٍ أَوْ إِصْلَحِ  بَينْ‏َ النَّاسِ» اين يكي از آداب ديني است كه اصلاً خود ترجمه‌اش كافي است كه آن عدد ديني را از اين آيه شريفه بفهميم. خدا مي‌فرمايد: خير در بسياري از نجواها و در گوشي نيست. در گوشي حرف زدن و پنهان، در جايي كه در جمع نشستيم، اين مذمت شده و خوب نيست.چه بسا موجب سوء ظن ديگران هم شود. شايد در گوشي صحبت كردن باعث اين شود كه ديگران بگويند: در مورد ما صبحت مي‌گويند. گفته شده اين كار را نكنيد، مگر در بعضي موارد. «إِلَّا مَنْ أَمَرَ بِصَدَقَةٍ» مگر آنجايي كه در رابطه با يك كمك مالي باشد، اينجا براي حفظ آبروي او پنهاني گفتن باشد و به فلاني كمك بدهيم، اينجا اشكالي ندارد. «أَوْ مَعْرُوفٍ» يك تذكر خوبي را بخواهم به كسي بدهد. يك كار خيري را بخواهد به ديگري بدهد. گاهي مواقع بعضي از امر به معروف‌ها لازم نيست داد و بيدادي باشد. چه بسا اگر داد و بيدادي باشد، باعث لجاجت، باعث غرور و برخوردن به كسي بشود و آن را عملي نكنيم. اما اگر آهسته در جمع بگوييم، عملي كند. «أَوْ إِصْلَحِ  بَينْ‏َ النَّاسِ» يا جايي كه به هر حال مي‌خواهد بين بعضي اصلاح و پا درمياني كند. انجا چه بسا پنهاني بخواهد با اين طرف يا با كس ديگر صحبت كند، در جمع نباشد. در اين موارد كه قصد خير هست، در اينطور موارد از در گوشي صحبت كردن و نجواي مضموم استثنا شده است.

ادامه...

گروه: گزیده هایی از نکات آیه های قرآن

تاریخ: 1393/11/22

 

آنهايي كه مادرشان سيد هست و از طريق مادر به پيغمبر مي‌رسند،اگر كسي مادرش سيد باشد، او هم سيد است يا نه؟

هارون به امام كاظم(ع) گفت: شما فضيلتي بر ما نداريد. امتيازي بر ما نداريد. شما بچه‌هاي علي هستيد كه به ابوطالب منتهي مي‌شويد. ابوطالب عموي پيغمبر بود. ما هم بچه‌هاي عباس هستيم كه او هم عموي پيغمبر بود. ما همه عموزاده‌هاي پيغمبر هستيم. فرقي با هم نداريم. امام كاظم(ع) فرمود: ما بچه‌هاي فاطمه زهرا هستيم و از طريق فاطمه زهرا مي‌رسيم. بعد او گفت: نه! شما فرزندان علي هستيد. اين خودش يك مبارزه‌ي سياسي بود. الآن براي ما ساده است. در تبليغات بني اميه و بني عباس مهم بود كه اينها را بچه‌هاي پيغمبر ندانند. امام كاظم يك استدلالي كرد. گفت آيه‌ي 85 سوره‌ي انعام وقتي اولاد ابراهيم را نام مي‌برد، «وَ وَهَبْنا لَهُ إِسْحاقَ وَ يَعْقُوبَ كُلاًّ هَدَيْنا وَ نُوحاً هَدَيْنا مِنْ قَبْلُ وَ مِنْ ذُرِّيَّتِهِ داوُدَ وَ سُلَيْمانَ وَ أَيُّوبَ وَ يُوسُفَ وَ مُوسى‏ وَ هارُونَ وَ كَذلِكَ نَجْزِي الْمُحْسِنينَ، وَ زَكَرِيَّا وَ يحَْيىَ‏ وَ عِيسىَ‏ وَ إِلْيَاسَ  كلُ‏ٌّ مِّنَ الصَّالِحِينَ» (انعام/84 و85) عيسي را جزء فرزندان ابراهيم مي‌داند. در حالي كه حضرت عيسي از طريق مادر به حضرت ابراهيم متصل مي‌شود. پدر بشري نداشت. هارون ساكت شد. بعد حضرت يك مطلب ديگر فرمود كه اين ديگر كاملاً او را خلع سلاح كرد. حضرت فرمود: اگر پيغمبر اكرم براي خواستگاري دختر تو بيايد، به او دختر مي‌دهي؟ گفت: بله، با افتخار مي‌دهم. موسي بن جعفر فرمود: اما اگر پيغمبر براي خواستگاري دختر من بيايد، من نمي‌توانم به او بدهم. چون محرم است و جد مادري دختر من است. هارون گفت: درست گفتي!

آنهايي كه مادرشان سيد هست و از طريق مادر به پيغمبر مي‌رسند، چون خيلي اوقات سؤال مي‌كنند، اگر كسي مادرش سيد باشد، او هم سيد است يا نه؟  به بحث فقهي‌اش كار نداریم. در مباحث فقهي خمس و امثال اينها كه سهم ساداتي آنجا هست، يك ادله‌اي دارد. ولي از جهت فضيلت و انتساب به پيغمبر اگر كسي از طريق مادر به پيغمبر اكرم منتسب شود، او هم سيد است. به همين دلايلي كه موسي بن جعفر گفتند. به همان آيه قرآن كه از طريق مادر هم صورت مي‌گيرد. بنابراين همان فضيلت را دارد. آنهايي كه مادرشان هم سيده است، اينها منتسب به پيغمبر اكرم هستند و از اين جهت براي اينها امتيازي است.

يك زماني هارون در مسير مكه، اول مدينه آمد. همه براي استقبال از او آمده بودند. حضرت موسي بن جعفر را هم آورده بودند. هارون كنار مرقد پيغمبر آمد و خواست سلام بدهد كه مثلاً ما جزء منسوبين شما هستيم. به پيغمبر اينطور سلام داد كه «السلام عليك يا رسول الله، يابن العم» امام كاظم(ع) ايستاده بود، فرموده بود: «السلام عليك يا ابا» سلام بر تو اي پدر! ما اين را خيلي ساده مي‌بينيم. مثلاً هارون خطاب به پيغمبر كرد، به عنوان پسر عمو، امام كاظم(ع) به ميدان آمد. به عنوان يك پدر سلام داد. چون هارون قبلاً استدلالش را شنيده بود،گفت: بله شهادت مي‌دهم كه شما فرزند پيغمبر هستي ولي بعداً همين يك علتي براي دستگيري امام شد. چون هارون فهميد به هر حال اين تبليغات ديگر خنثي شده است و اينها به عنوان فرزندان پيغمبر در بين مردم جا افتاده‌اند.

ادامه...

گروه: یادی از امام عصر(عج)

تاریخ: 1393/11/22

 

در زمان سختي‌ها و مشكلات چگونه مي‌توان يار حضرت مهدی(عج) یار تربیت کرد و شد؟

كسي نگويد اين زمان نمي‌شود. كسي نگويد: مشكل است.
تو نگو ما را بدان شه بار نيست *** با كريمان كارها دشوار نيست

آدم يك مقدار مراقب خودش باشد. زمان امام كاظم(ع) شايد در بين اهل‌بيت پر فشار ترين و پر اختناق‌ترين دوران‌ها بوده است. زماني بود كه حكومت بني عباس شكل گرفته بود، حالا زمان امام صادق و امام باقر، هنوز اوايل حكومتشان بود و پا نگرفته بود، امام صادق و امام باقر دستشان باز بود و مي‌توانستند كلاس بگذارند و شاگرد تربيت كنند. ولي وقتي مستقر شدند، به خصوص آن زماني كه امام كاظم با هارون الرشيد بود. امام كاظم مصادف با چهار خليفه صفاك عباسي بود. ده سال با منصور دوانقي، ده سال با مهدي عباسي، يك سال با هادي عباسي، چهارده سال با هارون الرشيد. يعني در مجموع سي و پنج سال دوران حضرت است و از بيست سالگي به امامت رسيد، 35 سال هم دوران امامتشان بود اين چهارده سال آخر كه با هارون بود، اوج اقتدار بني عباس بود. طوري كه هارون الرشيد معروف است. به خورشيد روي مي كرد و مي‌گفت: خورشيد، هرجا مي‌‌خواهي بتابي، بتاب. اينجا حكومت من است. اينقدر سرزمين‌هايش پهناور شده بود و اقتدار داشت و ديگر اين حكومت جا افتاده بود. هركسي كه بويي از مخالفت مي‌داد، هركسي كه به گونه‌اي زمينه‌اي مخالفت با بني عباس در او بود، به شدت سركوب مي‌شد، خصوصاً كسي مثل امام كاظم(ع) طبيعي است كه اينها مي‌دانستند اينها چقدر مورد توجه هستند. از اين جهت شما نگاه كنيد وقتي شيعيان مي‌خواستند از امام چيزي نقل كنند، نمي‌توانستند به اسم امام نقل كنند. گاهي مواقع مي‌گفتند: «قال عبد الصالح» عبد صالح اينطور گفت. گاهي وقت‌ها عالم مي‌گفتند. گاهي مي‌گفتند: صابر، يعني به صورت كنايه مي‌گفتند. ما دوران ائمه ديگر هم داشتيم كه اصل تقيه بوده است. ولي نه به اين شدت! با كنايه اسم مي‌بردند. به قدري وحشت داشتند كه در خانه امام رفت و آمد كنند كه حضرت معصومه(س) حدود 28 ساله بود ولي نتوانست ازدواج كند. چون مي‌ترسيدند با خانواده امام كاظم وصلت كنند. رفت و آمد با اين خانه داشته باشند. چون اين خانه يك خانه‌ي سياسي بود. يك خانه‌اي بود كه مي‌دانستند مورد خشم حكومت هست و از اين جهت بعضي گفتند: به اين دليل وصلت صورت نگرفته است. هارون به انحا مختلف مي‌خواست حضرت را در بين مردم بشكند. آن زمان مثل اين زمان نبود. آن زمان حتي اگر كسي امام را به عنوان امام معرفي مي‌كرد، يعني كسي كه واجب الاطاعه است، همين خطرناك بود. همين مقدار كه ايشان را به عنوان واجب الاطاعه معرفي كنند كه بايد از اين اطاعت كرد، طبيعتاً وقتي هارون اين را مي‌فهميد كه كسي واجب الاطاعه است و اگر فرمان به جهاد بدهد، يك عده بسيج مي‌شوند برايش خيلي خطرناك بود. لذا همين هم غدغن بود و مورد تقيه بود كه ياران امام نبايد به گونه‌اي اشاره به امام بودن ايشان مي‌كردند. دوران بسيار سختي است.

ادامه...

گروه: وظایف منتظران

تاریخ: 1393/11/22

 

بسياري از كساني كه در زمان غيبت گفتند: ما خدمت حضرت ولي‌عصر رسيديم واقعا خدمت امام زمان رسيده اند؟وآیا حضرت ازدواج نكرده اند؟

اصل در زمان غيبت، حضور و بروز و ظهور و ملاقات و ارتباط نيست. اصل اين است كه خورشيد از پس ابر بايد بتابد و فوايد امام از پس حجاب به مردم مي‌رسد. بايد در اثر كفران نعمت‌هايي كه از امام و قدرناشناسي‌هايي كه شده است يك دودي در چشم بايد برود، تا مردم برگردند و آماده شوند و اضطرار ايجاد شود. حتي بعضي گفتند: اصل در زمان غيبت عدم ارتباط و ناشناخته بودن امام زمان است، به همين خاطر هست كه حضرت مثلاً ازدواج نكردند. بحث ازدواج حضرت كه گاهي مواقع مطرح مي‌شود بحثي نيست كه خيلي فايده براي ما داشته باشد. فقط اینكه حتي بعضي گفتند: چون زمان، زمان ناشناخته بودن حضرت است، پس اين مصلحت به قدري مهم است كه مي‌شود به خاطر آن، آن سنت مؤكد ازدواج را تأخير انداخت يا اصلاً هنگامي كه ظهورشان رخ داد، آن زمان ازدواج كنند.

ادامه...

گروه: ویژگیهای خاص امام عصر(عج)

تاریخ: 1393/11/22

 

آیا اشتياق داشتن به درک امام زمان(عج) لازمه مؤمن بودن است?

«لَوْ أَدْرَكْتُهُ لَخَدَمْتُهُ أَيَّامَ حَيَاتِي» اگر من مي‌توانستم مهدي اهل‌بيت را درك كنم، تمام عمر به او خدمت مي‌كردم. امام صادق علامه عالم وجود است. او وقتي مي‌گويد: اگر مهدي را درك مي‌كردم، تا آخر عمر خادمش بودم، ديگر ما چه بايد بگوييم؟ اشتياق داشتن لازمه مؤمن بودن است. هر مؤمني درجه ايمانش بالاتر برود، شوقش به ديدار حضرت زياد مي‌شود. اين شوق خيلي خوب است. حتي در دعاها به ما ياد دادند كه اين اشتياق را داشته باشيد. در دعاها خود اهل‌بيت اين را به زبان گذاشتند كه بگوييم: «اللَّهُمَّ أَرِنِي الطَّلْعَةَ الرَّشِيدَةَ وَ الْغُرَّةَ الْحَمِيدَة» در دعاي عهد است كه خدايا آن ماه رخسار را به من نشان بده. اين شوق و اشتياق از لوازم يك منتظر است. اما اينكه يك مرتبه به يك هدف تبديل شود، طوري كه ما تمام همّ و غم‌مان را براي ديدار ظاهري حضرت و ديدن جسم فيزيكي امام زمان(ع) بگذاريم. چهله گرفتن‌ها، ختم گرفتن‌ها، به بعضي از علوم غريبه رجوع كردن‌ها، احياناً افتادن به اين چيزها، اين مقدار اصرار را ما ديگر در جايي نداريم كه به اين شكل كار كنيم و تبديل به يك هدف شود.

ادامه...

گروه: یادی از امام عصر(عج)

تاریخ: 1393/11/22

 

آيه 58 سوره مباركه نساء

آيه 58 سوره مباركه نساء خداوند متعال مي‌فرمايد: «إِنَّ اللَّهَ يَأْمُرُكُمْ أَن تُؤَدُّواْ الْأَمَانَاتِ إِلىَ أَهْلِهَا وَ إِذَا حَكَمْتُم» امانات را به اهل آن بسپاريد. امانت‌هايي كه خدا فرموده است، فقط امانت‌هاي مالي نيست. فقط حق نيست. هر امكانات و سرمايه‌اي كه خدا به ما داده است كه بايد درست خرج شود و در جاي خودش مصرف شود، مشمول اين آيه است. به عنوان مثال اگر خدا علمي به ما داده است، اين علم فقط بايد در سينه بماند يا اينكه بايد پخش شود آن جايي كه بايد گفته شود. اين خودش امانت را نزد اهلش بردن است. مخاطبيني كه تشنه اين علم هستند. اگر خدا به كسي قدرت و پست و مقامي داد، اگر خودش اهلش نيست، ما از اميرالمؤمنين(ع) روايت داريم كه اگر كسي موقعيت و مقام و پستي داشت، و ديد كس ديگري در بين مردم هست كه از او صلاحيت بيشتري دارد، اگر اين پست را واگذار نكند، «فَقَدْ خَانَ اللَّهَ وَ رَسُولَهُ وَ الْمُؤْمِنِين‏» (وسايل‌الشيعه/ج16/ص383) خيانت به خدا و رسول و مؤمنين كرده است. بايد به اهلش بدهد. از جهت مالي هم اگر حق كسي بود، ما در روايات داريم كه اگر مي‌خواهيد مؤمن را بشناسيد، ببينيد چقدر امانت‌‌دار است. چقدر به اهلش رد امانت مي‌كند. اگر اين كار را كنيم، اين يكي از محك‌هاي ايماني است كه خدا اينجا به ما ياد داده است.

ادامه...

گروه: گزیده هایی از نکات آیه های قرآن

تاریخ: 1393/11/22

 

آيا در عصر غيبت راه ارتباطي ما با حضرت ولي‌عصر همچنان برقرار است ومیتوان ارتباط داشت و اگر مي‌شود چگونه است؟

یكي از سؤالات بسيار مهمي كه در مباحث مهدويت به طور عموم و خاص در بحث غيبت امام زمان همين سؤال است. حالا كه زمان غيبت است،و حكمت‌ها و فلسلفه‌هايي كه در روايات براي غيبت امام زمان ذكر شده، مثلاً به خاطر ناامن بودن بر جان حضرت، حضرت غايب است. بخاطر امتحان شدن مردم در زمان غيبت، مردم به همين غيبت امتحان شوند، حضرت غايب است، يا بخاطر قدرشناس شدن دوراني نباشد، سختي‌هايي ببينند، تا قدرشناس شوند. اين فلسفه‌ها و اين حكمت‌ها اقتضا مي‌كند كه ارتباط كاملاً قطع شود. اگر ما اينها را در نظر بگيريم، علي القاعده به طور معمولي و عادي نمي‌شود با حضرت ارتباط برقرار كرد. منتهي آيا واقعاً همين است كه به طور كلي و كامل ارتباط و هرگونه ارتباطي قطع است، يا اينكه نه احياناً ارتباط هست. به هر حال بعضي از علماي ما بودند كه معتقد بودند نمي‌شود در زمان غيبت ارتباط برقرار كرد. ملاقات در زمان غيبت امكان پذير نيست. بعضي‌ها گفتند: هست و براي خودشان دلايلي داشتند. اينها بحثي است كه واقعاً بايد مطرح شود، به خصوص با توجه به اينكه متأسفانه بعضي‌ها دكان‌داري‌هايي كردند، ادعاهايي كردند، اينها بايد صحت و سقمش معلوم شود.

ادامه...

گروه: ویژگیهای خاص امام عصر(عج)

تاریخ: 1393/11/22

 

بخشي از بيانات مقام معظم رهبري

شما جوانان عزيز كه در آغاز زندگي و تلاش خود هستيد، بايد تلاش كنيد تا زمينه را براي آنچنان دوراني آماده كنيد. دوراني كه در آن ظلم و ستم به هيچ شكلي وجود ندارد. دوراني كه در آن انديشه بشري و عقول بشر از هميشه فعالتر و خلاق‌تر و آفريننده تر هست. دوراني كه ملت‌ها با يكديگر نمي‌جنگند، دست‌هاي جنگ افروز عالم همان‌هايي كه امروز مي‌بينيم چگونه جنگ‌هاي منطقه‌اي و جهاني را در گذشته به راه انداخته‌اند و مي‌اندازند. اين جنگ‌ها در آن دوران ديگر نيست. صلح است، امنيت كامل است، در مقياس عالم بايد براي آن دوران تلاش كرد. قبل از دوران مهدي موعود آسايش و راحت‌طلبي و عافيت نيست. «وَ اللَّهِ لَتُمَحَّصُن‏» (بحارالانوار/ج5/ص216)، «وَ اللَّهِ لَتُغَرْبَلُن‏»، به شدت امتحان مي‌شويد، امتحان كجا و چه موقع است؟ آنوقتي كه ميداني است، ميدان مجاهدتي است، در ميدان‌هاي مجاهدت قبل از ظهور مهدي موعود، انسان‌هاي پاك امتحان مي‌شوند و در كوره‌هاي آزمايش وارد مي‌شوند و سربلند بيرون مي‌آيند و جهان به دوران آرماني و هدفي مهدي موعود روز به روز نزديك تر مي‌شود. اين همان اميد بزرگ است.

ادامه...

گروه: بخشي از بيانات مقام معظم رهبري

تاریخ: 1393/11/22

 

آيه‌ي 17 سوره‌ي مباركه‌ي نساء

آيه‌ي 17 سوره‌ي مباركه‌ي نساء خداوند متعال مي‌فرمايد: «إِنَّمَا التَّوْبَةُ عَلىَ اللَّهِ لِلَّذِينَ يَعْمَلُونَ السُّوءَ بجَِهَالَةٍ ثُمَّ يَتُوبُونَ مِن قَرِيبٍ» آن توبه‌اي كه بر خدا لازم است، فرد توبه كننده را ببخشد، البته اينكه بر خدا واجب است، كسي بر خدا واجب نكرده است. كسي رساله‌ي اوليه بر خدا ننوشته كه خدايا اين بر تو واجب است. خدا از بابا رحمتش بر خودش لازم كرده است كه ببخشد، آن توبه‌اي است كه فرد «يَعْمَلُونَ السُّوءَ بجَِهَالَةٍ ثُمَّ يَتُوبُونَ مِن قَرِيبٍ» اگر احياناً يك كار زشتي انجام مي‌دهد، نه از باب عناد و لجبازي با خدا و كفر باشد، بلكه از باب اينكه عواقب اين گناه را نمي‌دانسته و غفلت و هوا و هوس بر او غالب شده است، از باب دشمني با خدا نبوده است. بعد هم فوري پشيمان شود.
درست است كه اگر فوري هم پشيمان نشد، بعدها هم پشيمان شد، خدا مي‌گذرد. اما خدا مي‌گويد: آن توبه‌اي كه بر خدا لازم است خيلي خوب است كه اگر آدم خداي نكرده يك جايي از دستش در رفت، سريع پشيمان شود. ما در روايت داريم كه تا هفت ساعت گناه را در نامه عمل نمي‌نويسند. اين ننوشتن گناه در نامه عمل خيلي ارزش دارد. آدم نگويد: خوب بنويسند، بعداً توبه مي‌كنيم، پاك مي‌كنند. نخير! وقتي نمي‌نويسند، آن آثارش تو را نمي‌گيرد. ريشه در وجودت نمي‌دواند. وقتي سريع آدم توبه كند، هنوز در وجود آدم عمق پيدا نكرده است. از اين جهت هست كه خدا مي‌فرمايد: آن توبه‌اي كه بر خدا لازم است كه از باب رحمت خدا توبه كننده را ببخشد، آن است كه وقتي روي جهالت يك كار زشتي انجام مي‌دهد، يك كار زشتي انجام مي‌دهد.

ادامه...

گروه: گزیده هایی از نکات آیه های قرآن

تاریخ: 1393/11/22

 

حضرت ولي‌عصر از ديد شيطان و جنودش غايب نیز هستند؟

ما روايت صريحي نداريم ولي علي القاعده بايد همينطور باشد.حضرت ولي‌عصر(ع) وقتي پنهان است، فقط از ديد انسان‌ها پنهان نيست. وقتي ناشناس است، در رابطه با اين وجود مقدس، اين خصوصيت ناشناس بودن برقرار است. كه شيطان هم نمي‌تواند. شيطان بر خود اولياي خدا نفوذ ندارد. بر كساني كه به تعبير قرآن از مخلصين هستند، خود شيطان گفت: «قَالَ فَبِعِزَّتِكَ لَأُغْوِيَنَّهُمْ أَجْمَعِينَ، إِلَّا عِبَادَكَ مِنْهُمُ الْمُخْلَصِينَ» (ص/82 و83) من بر آنها نفوذ و سلطه‌اي ندارم. اما شيطان مي‌تواند بر كسان ديگري سلطه پيدا كند و كاري كند به ولي خدا ضربه بزنند. اگر ولي خدا پنهان و ناشناس نباشد. شيطان مي‌تواند اين كار را بكند، كما اينكه راجع به ائمه قبلي كه يك عده آمدند و آنها را شهيد كردند، اينها اولياي شيطان بودند. شيطان آنها را مثل ابن ملجم تحريك كرد. مثل كساني كه آمدند با ائمه مبارزه كردند. اينها دستشان در دست شيطان بود. آدم‌هاي اين چنين بود. خوب شيطان مي‌تواند كسان ديگري را تحريك كند كه سر راه معصوم قرار بدهد و ضربه به خود او و كار او بزند.

ادامه...

گروه: ویژگیهای خاص امام عصر(عج)

تاریخ: 1393/11/22

 

حكمت‌ها و علت‌هاي غيبت در روايات چیست؟

یكي از دلايلي كه ما متعدد روايت در آن داريم، در رابطه با علت غيبت ذكر شده است، ترس از كشته شدن است. ناامن بودن محيط براي حضرت ولي‌عصر است. چون محيط ناامن است، چون محيط طوري است كه براي حضرت مورد تهديد واقع مي‌شود و جان اين بزرگوار مورد تهديد قرار مي‌گيرد، از اين جهت ناشناس و پنهاني در بين مردم زندگي مي‌كند.

در روايت خيلي داريم «يَخَافُ الْقَتْلَ» (بحارالانوار/ج52/ص90)، ترس از كشتن دارد. در يك روايتي است كه زراره از امام صادق(ع) پرسيد: حضرت ولي‌عصر(ع)، امام آخرين براي چه غيبت دارند؟ امام صادق(ع) فرمود: به خاطر ترس از جانش!

در زيارت روز جمعه حضرت هم هست كه اگر مفاتيح را دوستان در روز جمعه ببينند، ما با اين سلام به امام زمان خطاب مي‌كنيم. سلام بر آن امام پاك و خائف! كه از القاب امام زمان، از جمله همان 180 لقبي كه مرحوم محدث نوري ذكر كردند، همين لقب خائف هست كه ترسي براي حضرت وجود دارد. منتهي يك نكته‌ي بسيار مهم ،اين ترس مضموم نيست. اين ترس بد نيست. ترس از جان، در اينجا يك نوع خودخواهي نيست. اتفاقاً كمال دين خواهي و خدا خواهي است.

ادامه...

گروه: ویژگیهای خاص امام عصر(عج)

تاریخ: 1393/11/22

 

بخشي از بيانات مقام معظم رهبري

مسأله‌ي فرهنگ، مسأله‌ي مهمي است. اساس اين ايستادگي و اين حركت و در نهايت انشاءالله پيروزي بر حفظ فرهنگ اسلامي و انقلابي است و تقويت جناح فرهنگي مؤمن. بشريت در طول تاريخ مثل همان سرنشينان يك كشتي طوفان زده هميشه گرفتار مشكلاتي از سوي قدرتمندان و ستمگران و مسلطين در امور انسان‌هاي مظلوم، قوي‌دستان در حيات اجتماعي، هميشه دچار اين افراد بودند. اميد موجب مي‌شود كه انسان مبارزه كند، راه باز كند، پيش برود. وقتي به شما مي‌گويند: انتظار بكشيد، يعني اين وضعيتي كه امروز شما را رنج مي‌دهد، و دل شما را به درد مي‌آورد، اين وضعيت ابدي نيست. اين تمام شدني است. ببينيد چقدر انسان حيلات و نشاط پيدا مي‌كند. اين نقش اعتقاد به امام زمان (ارواحناه فداه) است. اين نقش اعتقاد به مهدي موعود است. اين است كه شيعه را تا امروز، از آن همه پيچ و خم‌هاي عجيب و غريبي كه در سر راه او قرار داده بودند، عبور داده است و امروز بحمدلله عزت اسلام و پرچم سربلندي اسلام و قرآن در دست شما ملت مسلمان و شيعه‌ي ايران است. هرجايي يك چنين اعتقادي وجود داشته باشد، همين اميد و مبارزه وجود دارد.

ادامه...

گروه: بخشي از بيانات مقام معظم رهبري

تاریخ: 1393/11/22

 

آيه‌ي 179 سوره‌ي مباركه آل‌عمران

آيه‌ي 179 سوره‌ي مباركه آل‌عمران «مَّا كاَنَ اللَّهُ لِيَذَرَ الْمُؤْمِنِينَ عَلىَ‏ مَا أَنتُمْ عَلَيْهِ حَتىَ‏ يَمِيزَ الخَْبِيثَ مِنَ الطَّيِّبِ» خداوند متعال مي‌فرمايد: مؤمنين فكر مي‌كنند، ما آنها را با همان وضعيتي كه دارند، در دنيا رها مي‌كنيم. وضعيتي كه مؤمن دارد، اين است كه آن مدعي از آن مؤمن واقعي جدا نشده است. بايد محك بخوريد. بايد امتحان شويد. خدا مي‌فرمايد: من اينجا امتحان مي‌كنم. امتحان خدا در دنيا نه براي استعلام فهم خداست. امتحان‌هاي خدا تربيت خداست. پرورش استعداد و رشد است. براي بعضي كه استعداد رشد دارند، بعضي هم كه خودشان را خداي نكرده جا زدند و به هر حال جزء مؤمنين واقعي نيستند، اينها بايد صفشان جدا شود. «حَتىَ‏ يَمِيزَ الخَْبِيثَ مِنَ الطَّيِّبِ» يكي از علل غيبت امام زمان(ع) همين است كه در اين دوران كاملاً مردم محك بخورند. مؤمنين واقعي بمانند، تا وقتي حضرت آمد ديگر مثل دوران زمان اميرالمؤمنين يا امام حسن، پشت حضرت را خالي نكنند. خالص‌ها بمانند. انشاءالله همه دوستان جزء همان خالص‌ها باشند.

ادامه...

گروه: گزیده هایی از نکات آیه های قرآن

تاریخ: 1393/11/22

 

چه كار كنيم آن سنت‌هاي خدا كه زمينه‌ساز ظهور حضرت است تحقق پيدا كند?

حالا كه مي‌فهميم ظهور طبق قواعد و قوانين است، دنبال قواعد و قوانين ظهور برويم. برويم كاري كنيم آن سنت‌هاي خدا كه زمينه‌ساز ظهور حضرت است تحقق پيدا كند. آن قواعد و شرايط ظهور كه بستر آمدن امام زمان را مي‌سازد، آمادگي ما، عدالت‌خواهي ما، معنويت‌خواهي ما، ولايت پذيري ما است. صرف اينكه ما دنبال علائم برويم، اين خيلي كار مناسبي نيست. بعضي‌ها هستند كه خيلي افراطي دنبال يك سري نشانه‌ها و علائم مي‌روند، گاهي مواقع خيلي ناشيانه افراط هم مي‌كنند. به عنوان مثال فرض كنيد كه يَماني فلان كس است. سيد خراساني فلان كس است، شعيب بن صالح، فلان كس هست. سفياني در شخصيت‌هاي منفي فلان كس است. باور مي‌كنيد بعضي از سايت‌هايي كه در خدمت نظام استكباري است، چندين سال تبليغ مي‌‌كردند، بن لادن همان يماني است كه مي‌آيد و به عنوان يكي از پرچم‌هاي هدايت قبل از منجي مي‌آيد. بعضي‌ها از دور خودشان را به سپاه بن لادن مي‌رساندند كه جزء سپاهش باشند. اين تطبيق‌هاي قطعي علائم خيلي مورد سوء استفاده قرار مي‌گيرد. يا گاهي مواقع برخي از پيشگويي‌ها، مثلاً فرض كنيد اشعاري كه شاه نعمت الله ولي گفته است. يا نوستراداموس پيشگويي كرده است. چرا ما دنبال چنين چيزهاي متشابه و مشتبه برويم كه بازار دكان‌داري را، بازار سوء استفاده و زمين خوردن و خطرات را براي مؤمنين باز كند. نمي‌خواهم بگويم كه علايم و نشانه‌ها را نبينيم. نه! اما اولويت بيشتر اين هست كه اولاً آن رواياتي كه علائم را بيان كرده، احتياج به سند شناسي دارد، احتياج به يك فرد متخصص دارد كه اين را بفهمد و بيان كند. ثانياً بر اين حادثه و آن حادثه تطبيق قطعي ندهيم. بعضي مي‌گفتند: يازده سپتامبر يك زمينه است. دنبال شرايطي باشيم كه زمينه ساز ظهور حضرت است.

ادامه...

گروه: وظایف منتظران

تاریخ: 1393/11/22

 

غيبت براي خود حضرت سخت نيست؟

خود اين غيبت براي حضرت بلايي سنگين است. حضرت دستش بسته است و ظلم‌ها را مي‌بيند و خبر دارد. كس كه همه توان‌ها را دارد. همه ويژگي‌ها را دارد، اما در عين حال به خاطر اينكه مردم هنوز آمادگي‌اش را ندارند، دستش بسته است و نمي‌تواند با ظلم‌ها مقابله كند. براي او خيلي سخت است. آن دل رئوف وقتي مظلوميت‌ها را مي‌بيند، چقدر غصه مي‌خورد. در دعاي ندبه است كه «عَزِيزٌ عَلَيَّ أَنْ تُحِيطَ بِكَ دُونِيَ الْبَلْوَى‏» بلاها سر شما ريخته است. و اين خيلي سخت است. اگر يك دل سوخته اين را فكر كند، خيلي خوب است.

ادامه...

گروه: ویژگیهای خاص امام عصر(عج)

تاریخ: 1393/11/22

 

غيبت امام زمان يك نوع غضب خداست. جواب كفران نعمت است?

يكي از فلسفه‌هاي رجعت اين است كه آن بزرگواران برمي‌گردند كه شأنشان در همين دنيا شناخته شود. در اين غيبت وقتي اين كفران نعمت براي يازده امام صورت گرفت، خدا خودش در قرآن يك سنت، يك فرمول، يك قانون داده است. «وَ إِذْ تَأَذَّنَ رَبُّكُمْ لَئِنْ شَكَرْتُمْ لَأَزيدَنَّكُمْ وَ لَئِنْ كَفَرْتُمْ إِنَّ عَذابي‏ لَشَديدٌ» (ابراهيم/7) كفران نعمت عذاب دارد، آن هم اگر بالاترين نعمت خدا كفران شود، يعني يازده امام، آنوقت در دوازدهمي كه ديگر بقية الله و آخرين ذخيره‌ي خداست، شخصش هم غايب مي‌شود. ناشناخته مي‌شود. غيبت امام زمان يك نوع غضب خداست. جواب كفران نعمت است. امام باقر(ع) فرمود: «إِذَا غَضِبَ اللَّهُ تَبَارَكَ وَ تَعَالَى عَلَى خَلْقِهِ نَحَّانَا عَنْ جِوَارِهِمْ» (كافي/ج1/ص343) وقتي خدا غضب كند، ما اهل‌بيت را دور مي‌كنيم.

پس در غيبت شخص امام زمان، اين محصول آن بي‌حرمتي‌ها و كفران نعمت‌ها به شخصيت آن يازده امام قبلي بوده و طبق سنت الهي پيش رفته است. بنابراين مسأله‌ي غيبت حضرت يك چيز علي القاعده‌اي است و طبق قوانين سنت و آفرينش و قوانين الهي است. در روايتي هست كه غيبت حضرت يك سري دارد كه تا زماني كه خودش نيايد، روشن نمي‌شود. حالا با قطع نظر از او اگر ما غيبت را تحليل كنيم، مي‌بينيم محصول كفران نعمت است. كفران نعمت عذاب دارد، اين هم عذابش است. كما اينكه ظهور حضرت هم طبق قاعده است. طبق سنت‌هاي الهي است و يك چيز معجزه‌و‌ار نيست. ظهور حضرت بايد در شرايطي اتفاق بيافتد و آن كفران از بين برود. آن بي‌معرفتي‌ها از بين برود. به تعبير شهيد مطهري ظهور يك انقلاب است و يك انفجار نيست. كه شما ظلم‌ها را زياد كن تا انفجار شود. شما آمادگي او را پيدا كن. شما سنخيت با او پيدا كن.

ادامه...

گروه: ویژگیهای خاص امام عصر(عج)

تاریخ: 1393/11/22

 

چرا شیعیان آخرالزمان را مصداق «الَّذينَ يُؤْمِنُونَ بِالْغَيْب‏» می دانند؟

در کتاب مرحوم محدث نوری، کتاب نجم الثاقب ،حدود 180 اسم و عنوان برای امام زمان ذکر شده است، یکی از عناوین و القاب حضرت غیب است که در ذیل آیه‌ی شریفه در سوره‌ی بقره که خداوند مؤمنین را وصف می‌کند، می‌فرماید: «الَّذينَ يُؤْمِنُونَ بِالْغَيْب‏» (بقره/3) ذیل آن از امام صادق(ع) روایت داریم که «الغیب هو الحجة الغائب» (تأويل الآيات/ص34) یکی از مصادیق غیب، نه اینکه منحصراً مقصود از غیب، امام زمان است. یکی از مصادیق غیب که متقین کسانی هستند که ایمان دارند به نوری که حس نمی‌شود، فقط و فقط کافی نیست که دیده شود، امام زمان(ع) است.در روایتی است که پیغمبر اکرم در جمعی از اصحاب نشسته بودند، روایت معروفی است. فرمودند: من خیلی مشتاق دیدار برادرانم هستم. اصحاب گفتند: ما برادران شما هستیم. پیغمبر فرمودند: شما اصحاب من هستید. برادران من هستید، کسانی که نسبتشان با پیغمبر خیلی بالاتر است. در حد برادر بودن کسانی هستند که در آخر الزمان با اینکه امامشان را نمی‌بینند، با اینکه برایشان غیب است، اما به او ایمان دارند. مصداق «الَّذينَ يُؤْمِنُونَ بِالْغَيْب‏» هستند. این یکی از ویژگی‌های حضرت است.

ادامه...

گروه: ویژگیهای خاص امام عصر(عج)

تاریخ: 1393/11/22

 

این صحیح است که همه ائمه ما اگرچه شخصشان غايب نبوده است، اما شخصيت‌شان از معرفت‌ها غايب بوده است، يعني شخصيت‌شان ناشناخته بوده است

يازده امام ما، قبل از امام زمان(ع) غيبت به اين معنا نداشتند. يعني شخصشان در بين مردم بوده است. مردم مي‌شناختند و ايشان را مي‌ديدند. يك نوع غيبت ديگر هست كه همه ائمه ما داشتند و آن اينكه شخصشان غايب نبوده است، اما شخصيت‌شان از معرفت‌ها غايب بوده است. يعني شخصيت‌شان ناشناخته بوده است. شخصيت‌شان را نمي‌شناختند و قدر نمي‌دانستند.

ادامه...

گروه: ویژگیهای خاص امام عصر(عج)

تاریخ: 1393/11/22

 

آیا هنوز تعداد منتظران دلسوخته دوران ما براي ظهور حضرت ولي عصرکافی نشده؟

كاري كه حضرت مي‌خواهد بكند، كار سنگيني است. كار فقط كار منطقه‌اي نيست. يك كار بسيار بزرگي است. از اين جهت آن انتظار نبايد فقط در گوشه‌اي رخ بدهد و يك انتظار جهاني باید باشد. يعني شاخص‌هايي كه براي آمدن حضرت وليعصر (ع) است، متناسب با كار خودش است. كار انبياي سابق در اين حد نبود. روي اين جهت است كه غيبت حضرت هم يك غيبت خاصي است كه يك آمادگي كلي بايد به وجود بيايد. در عين حال كه مي‌فرماييد: ممكن است در يك گوشه‌اي اتفاقات خوبي افتاده باشد.

ادامه...

گروه: ویژگیهای خاص امام عصر(عج)

تاریخ: 1393/11/22

 

چرا باید در جامعه اسلامی اسامی افراد نیز اسلامی باشد؟

یك درد و آسيبي كه الآن در جامعه‌ي ما ديده مي‌شود وجود يكسري اسامي است كه با فرهنگ ديني و ملي ما سازگار نيست. اسم فقط يك لفظ براي شناسايي شخص نيست. بلكه يك شناسنامه‌ي كوچك است كه هويت فرهنگي فرد را هم معلوم مي‌كند. اگر شما در يك كشور اروپايي باشيد كه مسلمان نشين نيست. از يك نفر بپرسيد: اسم شما چيست؟ مي‌گويد: رضا. تا گفت رضا، هويت مسلكي، عقيدتي خودش و پدر و مادري كه اين اسم را براي او گذاشتند، براي شما روشن مي‌شود. فقط يك لفظ براي اينكه صدا بزني، نيست. يك نشانه است. نشانه‌ي يك فرهنگ است. علامت يك عقيده است. بنابراين چيز كوچكي نيست. در روايات ما هست كه اولين حقي كه فرزند بر پدر و مادر، به خصوص بر پدر دارد، «مِنْ حَقِّ الْوَلَدِ عَلَى الْوَالِدَيْنِ يُحَسِّنُ اسْمَهُ» (مستدرك/ج15/ص128) اولين حق انتخاب يك نام خوب است. يك مقدار كه بزرگتر شد، حق دومي فرزند بر پدر پيدا مي‌كند، «وَ يُعَلِّمُهُ» زمينه‌ي تعليم و تعلم را براي او فراهم كند. يك مقدار كه بزرگتر شد حق سومي پيدا مي‌كند، «وَ يُزَوِّجُهُ» زمينه‌ي ازدواج را برايش فراهم كند. اما آنها حقوق بعدي است. اولين حق و به تعبيري بعضي روايات، اولين هديه‌اي كه پدر و مادر به فرزندشان مي‌دهند يك اسم خوب است كه براي او گذاشتند.

ادامه...

گروه: یادی از امام عصر(عج)

تاریخ: 1393/11/22

 

آیا اسامي و القاب معصومين از طرف خداي متعال انتخاب شده و هركدام از روي حساب است؟

اسامي و القاب معصومين از طرف خداي متعال، آنهايي كه در روايت و ادعيه وارد شده از طرف خداوند متعال انتخاب شده و هركدام روي حساب است. هر كدام از اين اسامي و القاب يكي از كمالات، يكي از شئون و يكي از مأموريت‌هاي اهلبيت را مطرح مي‌كند.

در روايتي هست كه شخصي خدمت امام صادق(ع) رسيد و گفت: آقا من اگر به امام مهدي(ع) سلام بدهم، مي‌توانم اينطور سلام بدهم و بگويم «السلام عليك يا اميرالمؤمنين»؟ هركدام از ائمه در زمان امامت خودشان اميرالمؤمنين هستند. امام صادق فرمودند: اصلاً اينطور سلام نده! امام صادق فرمود: «ذَلِكَ اسْمٌ سَمَّاهُ اللَّهُ أَمِيرَ الْمُؤْمِنِينَ لَا يُسَمَّى بِهِ أَحَدٌ قَبْلَهُ وَ لَا بَعْدَهُ إِلَّا كَافِر» (بحارالانوار/ج53/ص373) اين يك اسم مختص جدمان علي است كه هيچ كسي قبل از او و بعد از او اين اسم را بر روي خودش نگذاشت، مگر اينكه كافر است. در بعضي از خلفاي بني عباس داشتيم كه خودشان را اميرالمؤمنين مي‌ناميدند و به كمتر از اين هم راضي نمي‌شدند. آدم‌هاي حقه‌باز و مزدور و پستي كه همه‌ي خباثت‌ها را داشتند، آنوقت در عين حال اين اسم را و اين لقب را هم براي خودشان سرقت كرده بودند. امام صادق فرمودند: هيچ‌كسي حق ندارد اين اسم را روي خودش بگذارد. چون او هست كه يك مأموريت ويژه‌اي در اين عالم داشت كه صاحب ولايت باشد و بعد از رسول خدا(ص) آن خط و جريان امامت و ولايت را رهبري كند. طرف گفت: اگر بخواهيم به او سلام بدهيم به چه عنوان سلام بدهيم؟ امام صادق(ع) فرمود: بگو «السلام عليك يا بقيية الله». خود بقية الله براي امام زمان(ع) با اينكه هركدام از ائمه بقيه‌ي الهي و ذخيره‌ي الهي بودند، اما به خصوص به اين عنوان سلام بده كه او ذخيره‌ي الهي است كه در آخرالزمان از طرف پروردگار عالم ذخيره شده است و براي تحقق حاكميت و حكومت الهي در جهان مي‌آيد.

ادامه...

گروه: ویژگیهای خاص امام عصر(عج)

تاریخ: 1393/11/22

 

آيه‌ي 75 سوره‌ي آل‌عمران

آيه‌ي 75 سوره‌ي آل‌عمران مي‌فرمايند: بعضي از اهل كتاب كساني هستند كه اگر شما ثروت فراواني به عنوان امانت به آنها بسپاري، به شما برمي‌گردانند. اما بعضي از آنها كساني هستند كه اگر يك دينار هم به آنها بدهيد، به شما برنمي‌گردانند. اينقدر خساست و بخل و امانت‌خوري در آنها زياد است. يك نكته اين است كه پروردگار عالم در ملاك خوبي و بدي دست روي امانت‌داري گذاشته است كه درست برگرداندن امانت يا برنگرداندن، ملاك اين است كه شخص خوب و درست باشد يا نه!

 

ادامه...

گروه: گزیده هایی از نکات آیه های قرآن

تاریخ: 1393/11/21

 

براي افرادي كه اهل گناه و لغزش هستند اهلبيت بايد هزينه‌اي را بپردازند؟

هم در دنيا و هم در آخرت اين دستگيري‌هاي اهلبيت براي افرادي كه اهل گناه و لغزش هستند، محتاج به يك سرمايه‌گزاري و ريش گرو گذاشتن و هزينه پرداختن است. درست است آنها سپر بلا مي‌شوند، در همين دنيا هم همينطور است اما با صدمات و غصه‌ها و ناراحتي‌هايي كه بر آنها ايجاد مي‌شود. يك پدر مهربان وقتي مي‌بيند بچه‌اش در برف مي‌لرزد، كت خودش را درمي‌آورد و روي بچه‌اش مي‌اندازد. اما صدمه‌اش را پدر مي‌خورد. سپر بلا مي‌شود اما صدمه مي‌خورد. امام زمان(ع) بايد گريه‌هايش را بكند، آنهايي كه دچار لغزش هستند. آنهايي كه دچار گناهاني هستند. حضرت وليعصر بايد پيش خدا شرمنده باشد. وقتي يك پدر مي‌بيند بچه‌اش بازيگوشي مي‌كند، شيطنت مي‌كند، ديگران را اذيت مي‌كند، آن بچه شايد متوجه نباشد، اما آن پدر خيلي غصه مي‌خورد. دعا هم مي‌كند كه خدايا بچه‌ي ما بازيگوش است. بچه‌ي ما شيطنت مي‌كند، بچه‌ي ما اذيت مي‌كند، اما بالاخره آن پدر شرمنده مي‌شود. اين همان هزينه‌هاست. اين هزينه‌ها را بايد كم كنيم.لذا اهلبيت فرمودند: ما دست شما را مي‌گيريم ولي «أَعِينُونِي بِوَرَعٍ وَ اجْتِهَاد» (بحارالانوار/ج32/ص473) ولي خودتان به ما كمك بدهيد كه كمتر هزينه شود.


ادامه...

گروه: یادی از امام عصر(عج)

تاریخ: 1393/11/21

 

دعاي تعقيبات نماز در ماه رمضان«اللهم ادخل علي اهل القبور السرور»دعاي ظهور حضرت است. يعني اهلبيت(ع) و پيامبر اعظم(ص) براي عصر ظهور دعا مي‌كردند؟

شكي نيست، همه‌ي آنها دعا مي‌كردند. از دعاهاي مهم اهلبيت همين بوده كه فرج امام زمان فرج الله است. درواقع گشايش اسماء و صفات خدا در اين عالم است. حكومت الهي در اين عالم است. امام زمان دستگاهي غير از دستگاه خدا ندارد. همان حكومت است. لذا تمام انبياء و اولياء در طول تاريخ چشم‌اندازشان ظهور بوده است. اين دعايي هم كه مؤمنين در ماه مبارك رمضان مي‌كنند، درست است كه تحقق اين در زمان ظهور است، ولي مؤمنين بايد اين كارها را آرام آرام ياد بگيرند و تمرين كنند. يك تمريني هم هست كه در عين حال كه داريم مثلاً مي‌‌گوييم: خدايا، «اللهم اصلح كل فاسدٍ من امور المسلمين» در زمان ظهور همه‌ي مفاسد و مشكلات مسلمين را برطرف كنم. خودت هم در اينجا گامي بردار كه مي‌تواني. شما هم در تحقق آن ظهور نقشي داشته باش. اگر اين دعاها را مي‌كنيد، آن مقداري كه مي‌توانيد.

ادامه...

گروه: یادی از امام عصر(عج)

تاریخ: 1393/11/21

 

انقلاب جهاني حضرت مهدی(عج) در بيرون انسان‌ها است؟

در زمان ظهور چون يك حيات برتري براي همه‌ي موجودات است، به واسطه‌ي همان عدالتي كه حضرت به عينيت و فعليت مي‌رساند، در بستر عدالت دلها به هم نزديك مي‌شود. مهرباني‌ها ظهور مي‌كند و حضرت ورق را برمي‌گردانند به گونه‌اي كه انقلابي در افكار و در دلها رخ مي‌دهد، يعني انقلاب جهاني حضرت فقط در بيرون انسان‌ها نيست، در درون انسان‌ها است. يك تغييري در درون انسان‌ها و در همه‌ي موجودات به وجود مي‌آيد. يعني واقعاً يك جلوه‌اي از بهشت است، همينطور كه در بهشت موجودات بهشتي يك حيات برتر دارند. موجوداتي هم كه در زمان حضرت وليعصر(ع)، با ظهور ايشان و تحقق عدالت و آن رأفت و رحمت گسترده خواهند بود، تمام آن موجودات يك تكاملي در وجودشان رخ مي‌دهد. زندگي انساني تازه آن موقع شروع مي‌شود و همه‌ي موجودات ديگر هم ارتقاء حيات پيدا مي‌كنند. حكومت وليعصر(ع) حكومتي است كه قبل از اينكه بر معيشت انسان‌ها، بر اجتماع جهانيان باشد، بر دلهاست. آن خصوصياتي كه حضرت دارد، مهرباني‌هاي او، رحمت او، عدالت او، صافت او، اينقدر گرايش پيدا مي‌كنند كه دلها ابتدا نسبت به ايشان يك خصوصيتي پيدا مي‌كند كه همه نسبت به ايشان گرايش دارند.

ادامه...

گروه: بررسی عدالت گستری امام(ع)

تاریخ: 1393/11/21

 

آيه‌ي 19 سوره‌ي مباركه‌ي آل‌عمران

در آيه‌ي 19 سوره‌ي مباركه‌ي آل‌عمران خداي متعال مي‌فرمايد: «إِنَّ الدِّينَ عِندَ اللَّهِ الْاسْلَامُ» پيش خدا آن ديني كه مقبول هست، دين اسلام است. «وَ مَا اخْتَلَفَ الَّذِينَ أُوتُواْ الْكِتَابَ إِلَّا مِن بَعْدِ مَا جَاءَهُمُ الْعِلْمُ بَغْيَا بَيْنَهُمْ  وَ مَن يَكْفُرْ بَِايَاتِ اللَّهِ فَإِنَّ اللَّهَ سَرِيعُ الحِْسَابِ» اگر اهل كتاب اختلافي كردند در اين مسأله، بعد از اينكه حجت بر آنها تمام شد، از باب ظلم و از باب گردن كشي و تمرد بوده است. والا آنچه كه دين حق هست، دين حق اسلام است.

ادامه...

گروه: گزیده هایی از نکات آیه های قرآن

تاریخ: 1393/11/21

 

رحمت فراگير و گسترده مخصوص امام عصر (ارواحنا فداه) است؟

اصل اين گستردگي رحمت و اين مهرباني بي‌حد و نهايتي كه مظهرش وجود مقدس وليعصر است، مخصوص اين حجت خدا نيست، همه‌ي ائمه معدن رحمت خدا بودند. ولي يك ويژگي در امام زمان(ع) است آن مخصوص خود حضرت است. در بحث رحمت و رأفت اصل رحمت ورأفت براي همه‌ي ائمه است، اما يك خصوصيتي امام زمان دارد.
اولاً همه‌ي اهلبيت معدن رحمت خدا بودند كه در زيارت جامعه‌ي كبيره «معدن الرحمة» يكي از فضيلت‌هايشان ذكر شده است. يعني اينكه تمام رحمت خدا، كه به عوالم پايين مي‌رسد، نه عوالم دنيا، همه‌ي عوالم وجود، عالم ملائكه، عالم جن، به تمام ملائكه كه مي‌رسد از كانال اهلبيت مي‌رسد و بعد آنها تقسيم مي‌كنند.

ادامه...

گروه: ویژگیهای خاص امام عصر(عج)

تاریخ: 1393/11/21

 

ما که آلوده وگناهكار هستيم،حضرت اگر ظهور كندو سختگير باشد، طبيعتاً مي‌خواهد با ما برخورد كند. پس براي چه دعا كنيم كه بيايدو با ما برخوردي صورت بگيرد؟

متأسفانه يكي از جفاها و ظلم‌هايي كه به امام زمان(ع) مي‌شود همين است كه چهره‌ي حضرت را بعضي‌ها متأسفانه چهره‌ي خشني شناختند. حالا يا در اثر جهالت‌ها و بي‌معرفتي‌ها، يا در اثر بد معرفي كردن‌ها، يا در اثر غرض ورزي‌ها، به هر حال هرچه كه هست بعضي‌ها اين چهره‌ي نوراني و اين دل رئوف و منور را خشن فرض كردند كه خيلي سختگير است و نعوذ بالله يك شمشيري در دستش هست كه همينطور از كشته، پشته مي‌سازد و جوي‌هاي خون راه مي‌اندازد. مي‌دانيد اين نگاه به وليعصر(ع) باعث مي شود كه ميل به ظهور را در بعضي‌ها بگيرد. بعضي‌ها حتي دعا براي ظهور هم نمي‌كنند. بعضي‌ها مي‌گويند: ما آلوده هستيم، گناهكار هستيم. حضرت وقتي اينطور بخواهد بيايد، ظهور كند، برخورد داشته باشد و سختگير باشد، طبيعتاً مي‌خواهد با ما برخورد كند. پس براي چه دعا كنيم كه بيايد؟ دعا كنيم كه با ما برخوردي صورت بگيرد؟

يا حداقل اينطور مي‌گويند كه: چون گنهكار و آلوده هستيم، جزء ياران حضرت كه نمي‌توانيم باشيم. بنابراين جايگاه و موقعيت و ارزشي در حكومت و دولت حضرت نخواهيم داشت. پس ديگر آمدن و نيامدنش براي ما چيزي ندارد. آمدنش براي ما حسني ندارد.

ادامه...

گروه: یادی از امام عصر(عج)

تاریخ: 1393/11/21

 

چه چیزهایی تحول و انقلاب در انسان ایجاد می کند؟

هر موقع كه يك تغييري در ايام، در مكان‌ها، در موقعيت‌ها براي انسان به وجود آيد، يك سرفصل جديدي در زندگي‌اش مي‌خواهد شروع شود اين مقدمه‌اي باشد براي تحول در درونش، يعني يك تحول بيروني، مثلاً خانه‌اش را عوض مي‌كند.فرض كنيد سال عوض مي‌شود. فرض كنيد يك فصلي در زندگي‌اش عوض مي‌شود. مجرد بود، حالا متأهل مي‌شود. اينها هركدام درست است كه در بيرون آدم دارد اتفاق مي‌افتد. ولي مي‌تواند يك مقدمه‌اي باشد كه انسان در درون خودش يك استارتي بزند، يك شروعي كند، يك بازنگري كند، يك تغييري بدهد، به تعبير بهتر بگويم يك گردگيري كند. به خصوص در اين زمان و اين دوران ما نياز به اين گردگيري‌ها، به اين تجديد نظرها، به اينكه يك مقداري به خودمان جلا بدهيم، داريم. در دنيايي داريم زندگي مي‌كنيم كه از جاهاي مختلف غفلت‌هايي پمپاژ مي‌شود. اگر ما اين گردگيري‌ها، اين تحولات را در درون خودمان نداشته باشيم، خداي نكرده زير گرد و غبار غفلت‌ها مدفون مي‌‌شويم و دل مي‌ميرد. نياز دارد با يك چيزهاي كمكي براي خودمان جلاء بدهيم. خودمان را شارژ كنيم. از آن اموري كه باعث صيقلي دادن، صفا دادن، گردگيري كردن ما مي‌شود، استفاده كنيم.

مثلاً قرآن به عنوان يكي از چيزهايي كه جلاء دهنده است، اسم برده شده است. ياد مرگ يكي از چيزهايي است كه جلا دهنده‌ي انسان است كه غافل نباشد. لذا گفتند: آن زمان كه خيلي شاد هستيد، آن زمان كه خيلي غمناك هستيد، به قبرستان برويد. آدم وقتي ياد مرگ كند تنظيم مي‌شود. متعادل مي‌شود. خيلي شاد است سرمست و ذوق زده و غافل نمي‌شود. خودش را تنظيم مي‌كند. خيلي غمگين هست، اينجا مي‌رود باز خودش را تنظيم مي‌كند. به هر حال دنيا ابدي نيست. عالم دنيا با همين چيزها دنيا است.

ادامه...

گروه: یادی از امام عصر(عج)

تاریخ: 1393/11/21

 

حزن سياه چه فرقی با حزن سبز دارد؟شادي واقعي و اصل شادي در چه زمانی است؟

اگرحزن كسي براي او افسردگي مي‌آورد. اين حزن سياه است. آن‌هايي كه حرص دنيا مي‌زنند. آن‌هايي كه حسادت مي‌كنند از اين كه كسي چرا در يك مسأله‌اي جلو افتاده است؟ اينها حزن‌هاي سياه است. آدم را تاريك مي‌كند. افسرده مي‌كند. اما يك حزن سبز داريم. آدم را رشد مي‌دهد. با نشاط و خرم مي‌كند.

گفت: غم دنياي دني چند خوري، باده بخور *** حيف باشد دل دانا كه مشوش باشد

آن غم را نبايد خورد. غم دنياي دني چند خوري؟ آن فايده ندارد. اما اين غم چرا. هر آن دل را كه سوزي نيست، دل نيست! اين سوز را بايد داشت. چون اين رشد است. اين دل را دل مي‌كند.

آنوقت با توجه به اين چيزي كه در فرهنگ ديني ما هست كه خواستند ما را به آن عيد حقيقي و آن ولي معصوم الهي توجه بدهند، اين است.

ادامه...

گروه: یادی از امام عصر(عج)

تاریخ: 1393/11/21

 

در فرهنگ شیعه گريه در اعیاد، چه تناسبي با عيد دارد؟چرا در شادي و اعیاد دعاي ندبه را خواستند؟

اعياد در اسلام آن ايام و اوقاتي هست كه يك زمينه‌ي قربي براي انسان نسبت به خداوند متعال فراهم شده است. يك زمينه‌ي وصالي فراهم شده كه آن روز قرار است يك صله و يك پاداشي به آدم داده شود. آن موقع به عنوان عيد، يعني روزي كه يك عود و برگشتي به سمت خدا براي آدم تحقق پيدا كرده است.

مثلاً شما ماه مبارك رمضان سي روز روزه مي‌گيريد، زحمت مي‌كشيد، شب زنده‌داري‌ها، احياها، قرآن بر سر گرفتن‌ها، درك شب قدر، توجه كردن و مراقبه‌هايي كه آدم مرتكب حرام نشود. يك شستشو و تطهيري براي آدم فراهم مي‌شود، اين زمينه قرب وقتي فراهم شد، روز اول شوال را با توجه به اين مرتبه‌ و موقعيتي كه آدم در اين يك ماه بدست آورده، به عنوان روزي كه خدا مي‌خواهد صله و پاداش بدهد، روز جايزه به عنوان عيد گرفته شده است. به تعبير حافظ:

روز عيد است و من مانده در اين تدبيرم *** كه دهم حاصل سي روزه و ساغر گيرم

اين سي روز را مي‌دهد و يك چيزي مي‌گيرد. مثلاً فرض كنيد وقتي حاجي رفته مناسك را انجام داده، زحمت كشيده، سعي و طواف و بيابان گردي، آن وقوف‌هايي كه در عرفات و مشعر و منا هست، قرباني و رجم و امثال اينها، بعد روز دهم ذي الحجه را به عنوان اينكه اين زحماتي كه براي انسان يك قربي حاصل كرده، يك قدمي جلو رفته است، يك درب خاصي از رحمت به رويش باز شده، حالا مي‌خواهيم با توجه به اين زحماتي كه كشيدي، يك پاداشي به تو بدهيم. آن روز عيد قربان است.

ادامه...

گروه: یادی از امام عصر(عج)

تاریخ: 1393/11/21

 

وجود مقدس ولي خدا و حجت خدا مثل روح است براي عالم وجود یعنی چی؟برای درک این مطلب چه کنیم؟

وجود مقدس ولي خدا و حجت خدا مثل روح است براي عالم وجود. چطور روح ما نسبت به پيكر ما حيات را به ارمغان مي‌آورد. اگر روح كاري به اين پيكر نداشته باشد، اين را مديريت نكند و جدا شود، اين بدن مرده است و افتاده است. وجود مقدس وليعصر(ع) هم نسبت به عالم، در هر عالمي است، اگر در عالم دنيا است، براي اين عالم دنيا روح كلي اين عالم است كه اگر نباشد، زنده نباشد، اين عالم نخواهد بود.

به علاوه اينكه همانطور كه روح ما نه فقط مايه‌ي حيات ما است. روح ما به جزء جز بدن ما اشراف دارد. به تمام اجزاء بدنتان الان روح شما اشراف دارد. نمي‌شود يك ضربه‌اي، به يك جايي بخورد و روح متوجه نشود. اگر يك چنين چيزي باشد، آن قسمت ديگر مرده است. تمام انسان‌هايي كه در عالم زمين و اين كره‌ي خاكي هستند و در عوالم ديگري هستند، تحت اشراف و نظارت حجت خدا و ولي خدا هستند. او شاهد بر همه است. ناظر بر همه است.

ادامه...

گروه: ویژگیهای خاص امام عصر(عج)

تاریخ: 1393/11/21

 

آيه‌ي 200 و 201 سوره‌ي مباركه‌ي بقره

در آيه‌ي 200 و 201 سوره‌ي مباركه‌ي بقره خداي متعال مردم را دو دسته نام مي برد كه دسته‌اي از مردم كساني هستند كه همتشان خيلي كم است. معلوم است كه خدا را قبول دارند، از خدا چيزي مي‌خواهند. ولي از خدا وقتي مي‌خواهند دنيا را مي‌خواهند و كاري به خوب و بد و حلال و حرامش هم ندارند.

ادامه...

گروه: گزیده هایی از نکات آیه های قرآن

تاریخ: 1393/11/21

 

آثار فوق العاده‌اي که ما حجت و امام زمان را در بين خودمان بدانيم چیست؟

يكي از آثار كه طبيعتاً به ذهن هركسي مي‌آيد وقتي ما بدانيم امام زمان آن هم با اين قدرتي كه به اذن خدا دارد، يعني واسطه‌ي تمام فيض‌ها هست، با اين قدرت و عنايت كه خدا همه‌ي كارش را به واسطه‌ي او انجام مي‌دهد. ايشان درست است مافوق انسان نيست، ولي انسان مافوق است. انساني متكامل و كامل است. اگر اين را باور داشته باشيد، كه اين مهربان در بين ما دارد زندگي مي‌كند، با غم ما غمناك مي‌شود، با شادي مؤمنين شاد مي‌شود. بي‌خبر نيست. اينطور نيست كه در قله‌ي قاف و در عالم ديگري باشد، در همين‌جا است.

اميرالمؤمنين(ع) يكي از اصحابش به نام رُميله بود. مي‌گويد: من خيلي مريض بودم و تب شديدي داشتم. روز جمعه شد ديدم يك مقداري آرام شدم. گفتم: خوب است نماز جمعه بروم و از خطبه‌هاي حضرت امير استفاده كنم. رفتم نماز نشستم، بين خطبه‌ها تبم برگشت و حال من خيلي خراب شد. ولي خودم را نگه داشتم كه بتوانم نماز را بخوانم و بروم. نماز كه تمام شد از مسجد كوفه بيرون مي‌آمديم، اميرالمؤمنين(ع) ايستاد، فرمود: رميله چه بود؟ مريض بودي؟ ما هم ناراحت بوديم. تو مريض بودي ما هم ناراحت بوديم. بعد حضرت فرمود: مگر نمي‌داني «لَيْسَ مِنْ مُؤْمِنٍ يَمْرَضُ إِلَّا مَرِضْنَا بِمَرَضِه‏» (بحارالانوار/ج65/ص167) هيچ مؤمني نيست كه مريض شود مگر اينكه ما هم مريض شويم. «وَ لَا اغْتَمَّ إِلَّا اغْتَمَمْنَا لِغَمِّه‏» غمناك نمي‌شويم مگر اينكه ما هم اندوهناك شويم. در يك روايتي دارد شاد نمي‌شود مگر اينكه ما هم خوشحال شويم. دعا نمي‌كند مگر اينكه ما آمين بگوييم. ساكت نمي‌شود مگر اينكه ما برايش دعا مي‌كنيم. خوب يك چنين حجت دلسوزي وقتي هست چقدر مايه‌ي دلگرمي و آرامش است. اينطور نيست كه بي‌خبر از ما باشد.

ادامه...

گروه: ویژگیهای خاص امام عصر(عج)

تاریخ: 1393/11/21

 

دلایل شیعه برای زنده بودن امام زمان چیست؟

امام عصر(ع)، بنابر عقيده‌ي ما شيعيان و بر خلاف ديدگاه‌هايي که ساير اديان و مذاهب دارند، بايد زنده باشند. ما امام زمان را زنده و حي مي‌دانيم که در بين ما زندگي مي‌کند. ديدگاهي که، مکتب اهلبيت نسبت به وليعصر(ع)، ديدگاهي که ما شيعيان نسبت به امام زمان(ع) داريم، حضرت را خيلي ملموس و عيني در بين خودمان مي‌دانيم، آنچنان که هر روز صبح با سلام به حضرت شروع مي‌کنيم. با عهد بستن با حضرت شروع مي‌کنيم که «اللَّهُمَّ إِنِّي أُجَدِّدُ لَهُ فِي صَبِيحَةِ يَوْمِي هَذَا وَ مَا عِشْتُ مِنْ أَيَّامِي عَهْداً وَ عَقْداً وَ بَيْعَةً» (بحارالانوار/ج53/ص95) خدايا من امروز صبح تا هروقت که زنده هستم، با او عهد مي‌بندم. هر روز صبحمان را با دعا براي سلامتي حضرت، براي سلامتي ‌ايشان، يعني هست و حضور دارد. يا صدقه دادن.

مرحوم سيد بن طاووس در سفارش‌هايش به پسرش مي‌گويد: محمدم! صبح به صبح دعا براي سلامتي حضرت و صدقه را فراموش نکني. مقدم بر صدقه دادن براي خودت و فرزندانت و عزيزانت براي حضرت صدقه‌اي بده و دعا کن، تا او به تو توجه کند و با احسان او روز تو، روز با برکتي باشد. ما نگاهمان و ديدمان به حضرت آنچنان عيني هست که اگر يک مشکلي داشته باشيم، عريضه مي‌نويسيم و بر امام زمان(ع) عرض حال مي‌کنيم. دردهايمان را به او مي‌گوييم. يعني اينقدر ما او را نزديک مي‌بينيم و در کنار خودمان حس می‌کنیم که مشکلات و عرض حال خودمان را به حضرت ارائه مي‌دهيم و اين برکاتي دارد وقتي شما اينقدر حضرت را نزديک مي‌بيني که در کنارت دارد زندگي مي‌کند، چه برکات و آثاري در زندگي‌ات دارد.

ادامه...

گروه: ویژگیهای خاص امام عصر(عج)

تاریخ: 1393/11/21

 

آيه‌ي 159 سوره‌ي مباركه‌ي بقره

خداوند متعال مي‌فرمايد: «إِنَّ الَّذِينَ يَكْتُمُونَ مَا أَنزَلْنَا مِنَ الْبَيِّنَاتِ وَ الْهُدَى‏ مِن بَعْدِ مَا بَيَّنَّهُ لِلنَّاسِ فىِ الْكِتَابِ أُوْلَئكَ يَلْعَنهُُمُ اللَّهُ وَ يَلْعَنهُُمُ اللَّعِنُونَ» خدا در اين آيه يك لعن بسيار شديدي، يك نفرين و دورباش از رحمت بسيار شديد در اين آيه دارند، كه در جاي ديگر از قرآن شايد به اين شكل لعن نشده باشد كه لعنت خدا و همه‌ي لعنت كنندگان بر آن كساني كه حقايق ديني را كتمان مي‌كنند. حقايقي را كه خداوند متعال در كتابش بيان كرده است. حقايقي كه باعث هدايت مردم مي‌شود. باعث روشنگري مردم مي‌شود. باعث اين مي‌شود كه گمراه نشوند. اگر كسي اين حقايق را كتمان و پنهان كند، به هر دليلي، به دليل ترسش‌، به دليل اينكه به هر حال، به عنوان مثال طمعي دارد. به خاطر وابستگي به جايي و كسي طمعي دارد و نمي‌تواند اين را بيان كند چون احياناً منافعش به خطر مي‌افتد، اگر كسي اين كار را بكند، هم لعنت خدا بر او خواهد بود طبق اين آيه «أُوْلَئكَ يَلْعَنهُُمُ اللَّهُ وَ يَلْعَنهُُمُ اللَّعِنُونَ» چون دارد حق خدايي را ضايع مي‌كند كه هدايت به مردم است، و هم لعنت به لعنت كنندگان مردم، چون حق مردم هم هست كه هدايت خدا را بگيرند. و اين كسي كه از حقايق اطلاع دارد و به آنها نمي‌گويد و كتمان مي‌كند، اين حق مردم را هم دارد ضايع مي‌كند. لذا لعنت از طرف آنها هم بر اين شخص خواهد بود. در روايات ما هست كه اين در رابطه با علمايي است كه از اميرالمؤمنين(ع) پرسيدند كه بهترين خلق كيست؟ حضرت امير(ع) فرمودند: علمايي كه صالح هستند، حقايق دين را بيان مي‌كنند. از حضرت پرسيدند كه بدترين خلق كيست؟ اميرالمؤمنين(ع) فرمودند، ذيل همين آيه در روايات است. فرمودند: علمايي كه حقايق ديني را پنهان مي‌كنند. درست است كه اين آيه شأن نزولش مربوط به يهود و علماي يهود بوده كه حقايقي را كه در كتب خودشان خوانده بودند، به يهوديان نمي‌گفتند: كه اين پيغمبر آخرالزمان است. حق است! اما خصوصيت ندارد براي علماي يهود. هر عالم ديني كه حقايق دين را در اختيار مردم نگذارد، اين شامل حالش خواهد بود.

ادامه...

گروه: گزیده هایی از نکات آیه های قرآن

تاریخ: 1393/11/20

 

آیا بايد امام و حجت خدا زنده باشد و این اختصاص به حضرت وليعصر دارد؟

يكي از ويژگي‌هاي حضرت را كه به هر حال از خصوصيات مكتب اهلبيت و عقايد ما شيعيان است امام و حجت خدا بايد زنده باشد اين ويژگي اختصاص به حضرت وليعصر دارد؟ نخير! اصلاً. اين ويژگي مختص هركسي است كه امام است. هركسي است كه حجت خداست و از جمله اين حجت الهي كه در زمان ما هست، همه اين ويژگي را دارند و آن زنده بودن است، حي بودن است. امام و حجت خدا بايد زنده باشد. بابي در اصول كافي داريم كه مرحوم كليني آنجا مطرح كرده كه «لا تقوم الحجة لله عزَّ وَ جل علي خلقه الا بامام حيٍّ يُعرف» حجت بر مردم، حجت خدا بر مردم، قائم نمي‌شود، تمام نمي‌شود مگر اينكه زنده باشد كه او را بشناسند. «الا بامام حيٍّ يعرف» بنابراين اين يكي از خصوصياتي است كه به عقيده‌ي ما امام زمان و حجت هر عصري بايد داشته باشد و اين مي‌دانيد يكي از تفاوت‌هاي ديدگاه مكتب اهلبيت با بقيه‌ي اديان و مذاهب است.

ادامه...

گروه: ویژگیهای خاص امام عصر(عج)

تاریخ: 1393/11/20

 

آيه‌ي 111 سوره‌ي مباركه‌ي بقره

خداوند متعال مي‌فرمايد: «وَ قَالُواْ لَن يَدْخُلَ الْجَنَّةَ إِلَّا مَن كاَنَ هُودًا أَوْ نَصَارَى» يهودي‌ها و مسيحي‌ها به صورت يك تعصب نژادي مي‌آمدند مي‌گفتند: ما اهل بهشت هستيم. غير از ما كسي نيست. مسيحي‌ها مي‌گفتند: ما اهل بهشت هستيم. غير از ما ديگر كسي نيست. خداوند متعال مي‌فرمايد: «تِلْكَ أَمَانِيُّهُمْ» اينها آرزوها و به هر حال آن تمناهاي واهي هست كه همينطور ادعا دارند. «قُلْ هَاتُواْ بُرْهَانَكُمْ إِن كُنتُمْ صَادِقِينَ» دليل شما چيه؟ اگر راست مي‌گوييد، دليل شما چيه كه شما فقط بهشتي هستيد؟ بهشت براي شما است؟

ادامه...

گروه: گزیده هایی از نکات آیه های قرآن

تاریخ: 1393/11/20

 

آيه‌ي 65 و66سوره‌ي مباركه‌ي بقره

آيه‌ي 65 و66 قضيه‌اي را خداوند نقل مي‌کند در رابطه با معصيتي که بني اسرائيل انجام مي‌دادند و يک ديد شرعي را که نسبت به يک وظيفه‌اي خداوند روي دوششان گذاشته بود، يک کلاه شرعي را به هر حال براي از زير بار آن وظيفه در رفتن انجام مي‌دادند. خدا به آنها فرموده بود که روزهاي شنبه را براي عبادت‌تان قرار بدهيد و ديگر صيد نکنيد. کساني بودند کنار دريا زندگي مي‌کردند. براي آن‌ها يک امتحاني بود، اين وظيفه روي دوششان آمد. اينها يک نوعي کلاه شرعي درست کردند و يک فريبي که از زير اين فرمان در بروند، اما ظاهراً صيد نکرده باشند. يعني يک طور راه ماهي‌ها را به يک سمتي منحرف کرده بودند که در حوضچه‌هايي قرار بگيرند که ديگر نتوانند به دريا برگردند. ولي به هر حال تور و مثلاً قلابي، چيزي هم صيد نکردند. خدا وقتي که اينها اين کار معصيت به صورت مستمر مي‌کردند، و بر خودشان جايز مي‌دانستند، اين حرام را حلال کرده بودند، خداوند متعال اينها را دچار يک عقوبتي کرد که اين‌ها را مسخ کرد که اينها « كُونُواْ قِرَدَةً خَاسِِينَ» به شکل بوزينه‌هايي باشيد که ذليلانه زندگي کنند که تا سه روز هم اينها مسخ شده بودند و بعد ديگر نسلشلن منقرض شد. از بين رفتند. بعد دنباله‌ي آيه که مقصود اينجاست، خدا مي‌فرمايد: اين را ما يک عبرتي قرار داديم. « فجََعَلْنَاهَا نَكَالًا لِّمَا بَينْ‏َ يَدَيهَْا» يک عبرتي قرار داديم براي آن زمان، براي کساني که آن زمان بودند، يک عقوبتي قرار داديم، «وَ مَا خَلْفَهَا» و کساني که در آينده مي‌آيند.

 

ادامه...

گروه: گزیده هایی از نکات آیه های قرآن

تاریخ: 1393/11/19

 

اضطرار به امام زمان (عج) از چه راه‌هايي حاصل مي‌شود؟

براي رسيدن به اضطرار بايد امام زمان را بشناسم. بايد بفهمم که امام زمان(ع) چه کارهايي دارد. آنها مقدمه است. ولي نهايتاً من بايد دردمند او شوم که اگر اين اتفاق افتاد، آنوقت فرج رخ مي‌دهد.حالا يا فرج شخصي براي آن شخصي که دردمند شده است، يا اگر جامعه به اضطرار و دردمندي رسيده است، دردمندي نسبت به او؛ نسبت به امام زمان، يعني فهميدند او گره گشا است، آنوقت فرج عمومي رخ مي‌دهد.

ادامه...

گروه: یادی از امام عصر(عج)

تاریخ: 1393/11/19

 

حتي اگر اضطرار به امام زمان(عج) را نفهميم و متوجه نشويم باز هم ضروری است؟

نه فقط اضطرار و نياز حرکتي را در ما به سمت او ايجاد مي‌کند، بلکه هرجا اضطرار باشد در هر بعدي از ابعاد دين، اضطرار و نياز ما ببينيم، بدانيم که او چه خلأيي را از ما پر مي‌کند، چه نيازي از ما را برطرف مي کند، نسبت به او حرکت بيشتري خواهيم داشت. نسبت به او توجه بيشتري خواهيم داشت. شما نگاه کنيد، مثلاً واجباتي که خداوند متعال در دين گذاشته است، تمام واجبات استثناء و نقاط اضطرار ما هستند. يعني چيزهايي هستند که ما به آنها مضطر هستيم، و در مسير ابديت به آنها نياز داريم و هيچ چيز جاي آنها را پر نمي‌کند. حتي اگر اين اضطرار را نفهميم و متوجه نشويم. ولي اگر بفهميم و متوجه شويم، با توجه بيشتري به سمت نماز مي‌رويم. اقبال بيشتري به سمتش خواهيم داشت. آدم از لحظه لحظه‌اش استفاده مي‌کند.نه هيچ واجبي جاي واجب ديگر را مي‌گيرد و جايگزين مي‌شود، نه هيچ چيز ديگري جاي واجبي را مي‌گيرد. به عنوان مثال فرض کنيد نماز. نماز چيزي است که به حد ضرورت و وجوب رسيده است. ما به آن مضطر هستيم اگر مي‌خواهيم شخصيت معنوي خودمان را بسازيم، اگر مي‌خواهيم براي خودمان شخصيت بهشتي درست کنيم، مجبور هستيم که نماز را در زندگي‌مان داشته باشيم. نه روزه جاي نماز را مي‌گيرد، نه امر به معروف و نهي از منکر جاي نماز را مي‌گيرد، و نه هيچ واجب ديگري، يا مستحب ديگري جاي نماز را مي‌گيرد.

ادامه...

گروه: یادی از امام عصر(عج)

تاریخ: 1393/11/19

 

آیا اگر به مقام اضطرار برسيم، لحظه به لحظه به ياد او خواهيم بود و دنبال او خواهيم گشت؟

عطش باعث مي‌شود شما راه بيفتي. اگر در يک بياباني عطش داشته باشي، يقين به آب هم نداشته باشي، حتي احتمال هم بدهي، کيلومترها دنبالش مي‌دوي. اما اگر عطش و نيازي نداشته باشي، يقين به آب هم داشته باشي، حرکتي در شما ايجاد نمي‌شود.

ادامه...

گروه: یادی از امام عصر(عج)

تاریخ: 1393/11/19

 

در زندگي‌مان و در مسيري که مي‌خواهيم گام برداريم، وجود حضرت حجت(عج)و عنايات ايشان است که شامل حال ما مي‌شود.يا اتفاقات ديگري براي ما مي‌افتد؟

هر عنايتي، هر نعمتي که در اين عالم وجود دارد، هر نفسي که از ما بالا و پايين مي‌رود، لحظه لحظه‌اي که عمر ما استمرار پيدا مي‌کند، اگر نعمت علمي براي ما به وجود مي‌آيد، اگر نعمت کار خيري از ما به وجود مي‌آيد، عبادتي، عمل خيري به وجود بيايد، هر چيزي که هست اين نعمت‌ها از خداست. و باب نعمت‌ها حجت زمان است. از کانال او به ما مي‌رسد. اينها به عنايت حضرت است. اين هماني است که در دعا هست، به يمن حضرت هست که مردم روزي مي‌خورند. حتي اگر به اضطرار نرسيده باشند.

ادامه...

گروه: یادی از امام عصر(عج)

تاریخ: 1393/11/19

 

آن اضطراري که در مسائل مادي و مشکلاتي که در زندگي روزمره رخ مي‌دهد، در راستاي اضطرار به امام زمان (عج) مي‌تواند باشد يا نه؟

يکي از حکمت‌ها و فوايد بلاها و گرفتاري‌هايي که گاهي براي يک شخصي پيش مي‌آيد همين است که به اضطرار برسد. خود اضطرار به يک معنا نعمتي است چون آدم بيچاره‌ي خدا مي‌شود. برمي‌گردد به فطرت خودش. غفلت‌ها را کنار مي‌زند. و از اين جهت هست که يکي از فوايد گرفتار‌ي‌ها همين است که بتواند از مسائل ديگر ببرد و وصل شود به آن کسي که بايد وصل شود. در قرآن دارد ما انبيايي را براي امت‌هاي خودشان مي‌فرستاديم، «فَأَخَذْناهُمْ بِالْبَأْساءِ وَ الضَّرَّاء» (انعام/42) براي آنها بلاها و سختي‌ها و مشکلاتي پيش مي‌آورديم، «لَعَلَّهُمْ يَتَضَرَّعُون‏» تا تضرع کنند، در خانه‌ي خدا اظهار عجز و لابه کنند. اين خيلي ارزشمند است که آدم دردمند شود. به تعبيري اينکه اضطرار باعث کارگشايي است اين است که آدم وقتي مضطر مي‌شود و از خدا چيزي مي‌خواهد تازه دعا مي‌کند. تازه دعاي او دعاست و به آسمان مي‌رود. تا وقتي آدم مضطر نشده و از سر سيري يک چيزي را مي‌خواهد هنوز دعايش دعا نيست. ولي مضطر دعايش، دعا است.

ادامه...

گروه: یادی از امام عصر(عج)

تاریخ: 1393/11/19

 

آيه‌ي 26 سوره‌ي مباركه‌ي بقره

فرمود: «إِنَّ اللَّهَ لَا يَسْتَحْىِ أَن يَضْرِبَ مَثَلًا مَّا بَعُوضَةً فَمَا فَوْقَهَا» خدا حيا نمي‌کند از اينکه وقتي مي‌خواهد براي هدايت مردم مثالي بزند، به پشه مثل بزند. به مگس مثل بزند. به عنکبوت مثل بزند. اين چيزهايي که در قرآن آمده است. خداوند از اين مثل‌ها حيا نمي‌کند. يک نکته اين است که ما در روايت داريم که خداوند متعال با حياء است. «كَرِيمٌ يَسْتَحْيِي وَ يُحِبُّ أَهْلَ الْحَيَاء» (فقيه/ج3/ص506) حيا را دوست دارد. خداوند متعال حيا دارد. منتهي اين حيا را خداوند مي‌فرمايد: در جايي که يک امر حقي است، خدا پاي آن ايستاده است. جاي حيا هم نيست. يک امر حقي را مي‌خواهد مطرح کند. اما در جايي که يک امر قبيحي است، آنجا جاي اين هست که به هر حال آدم حيا کند و آن کار را ترک کند. يک جاهايي جاي حيا نيست، در آن بيان حق جاي خجالت نيست. جايي که من حيا کنم و حق را نگويم. يا يک عمل حقي را انجام ندهم. يک جاهايي جاي حيا است. جاي اينها نبايد جا‌به‌جا شود و عوض شود.

ادامه...

گروه: گزیده هایی از نکات آیه های قرآن

تاریخ: 1393/11/19

 

رسيدن به مقام اضطرار به حضرت حجت (عج) مقدماتي دارد؟

اضطرار کارگشا است و کليد گشايش و فرج است، اوجش در آيه‌ي اضطرار : «أَمَّنْ يُجيبُ الْمُضْطَرَّ إِذا دَعاهُ وَ يَكْشِفُ السُّوء» (نمل/62) . حيف که ما اين آيه را فقط براي ختم‌ها و چندبار خواندن‌ها به کار مي‌بريم. البته اشکالي ندارد از باب تيمم و تبرک، مثلاً 5 بار يا چند بار اين آيه را خواندن. در روايتي اين وارد نشده که براي شفاء چند بار اين آيه را بخوانيد. ولي خيلي خوب است اين آيه را به کار ببنديم. اين يک دستورالعمل است. يک نسخه است. انگار يک دکتري نسخه مي‌دهد که سه بار اين شربت را در روز بخور، ما بنشينيم اين را تکرار کنيم. سه بار اين شربت را بخور! ذکر بگوييم. آقا عمل کن. اين دستورالعمل است. اينها دعايي نيست، اينها دوايي است. بايد خود را مداوا کرد.

يک کسي خدمت آيت الله بهجت بود. گفت: آقا يک ذکري به ما بگوييد که در نماز حضور قلب داشته باشيم. آقا فرمود: حضور قلب که دعايي نيست، دوايي است. بايد آدم خودش را مداوا کند. بايد عمل کني. يک تمرين دارد. يک کارهايي دارد.

ادامه...

گروه: یادی از امام عصر(عج)

تاریخ: 1393/11/19

 

آیا بايد معرفت امام زمان(عج) و شناخت باشد که ما مضطر شويم و بدانيم که براي چه مي‌خواهيم به حالت اضطرار برسيم؟

هيچ شکي نيست که تا معرفت نباشد، تا من نسبت به حضرت شناختي نداشته باشم، تا باوري در من شکل نگرفته باشد که او چه نيازهايي را از من برطرف مي‌کند، چه خلأيي را پر مي‌کند، بيچاره‌ي او نمي‌شوم. دردمند او نمي‌شوم. تا معرفت نباشد اين اضطرار پيدا نمي‌شود. حرف در اين نيست. شکي در اين نيست که اول بايد معرفت باشد تا آن اضطرار پيدا شود. اما بحث ما اين نيست که اول چه، دوم چه؟ بحث ما اين است که آن نقطه‌ي کليدي، آن محور، آنچه باعث فرج مي‌شود، آيا فقط معرفت است؟ در اين شکي نيست که معرفت لازم هست ولي آيا کافي است؟ ما همين بحث را داريم. شکي نيست که بايد بحث معرفت را داشته باشيم. تا اينکه به آن اضطرار برسيم. ادعای ما (و بعد دلايلش را باید بگوییم)  اين هست معرفت‌هاي عقلي، علمي و حتي قلبي، باورهاي قلبي، اين کافي نيست. انتظار کافي نيست با اينکه همه‌ي اينها لازم است. مگر اينکه اين مسيري شود و ما را به دردمندي و اضطرار برساند. او هست که درمان است و باعث گشايش مي‌شود. اگر ما به آن برسيم، اين باعث فرج مي‌شود. اگر درد در حد اضطرار در ما ايجاد شود، درمان قطعاً وجود دارد.

طبيب مسيح آدم است و مشفق دين     چو درد در تو نبيند که را دوا بکند

يک دردي را بايد در ما ببيند. اين درد اگر در ما وجود بيايد، از صد درمان بهتر است. گفت:

هرکجا دردي، دوا آنجا رود      هرکجا آهي، شفا آنجا رود

ادامه...

گروه: یادی از امام عصر(عج)

تاریخ: 1393/11/19

 

حجت کيست؟ چه شرايط و اوصافي دارد؟

چرا با وجود اينکه قرآن در بين ما هست و او حجت خداست، با وجود اينکه رسول خدا در ميان مسلمين بود و او حجت خدا بود، چه نيازي است که در هر زماني حجت زنده‌اي علاوه بر قرآن و رسول، او هم باشد. طوري که زمين نمي‌تواند خالي از آن باشد و چرا؟ چرا اگر حجت در زمين نباشد، زمان و زمين بر هم مي‌ريزد و نظام عالم برچيده مي‌شود؟ اين حجت چه کسي است و چه خصوصياتي دارد؟ حجت زمان ما چه صفاتي دارد؟ چه حقوقي ب گردن ما دارد و ما چه وظايفي نسبت به او داريم؟آيا ما مي‌توانيم با اين حجتي که در اين زمان هست ارتباط برقرار کنيم؟ اگر نمي‌توانيم چه فايده‌اي دارد؟ حجتي که غايب است و در دسترس نيست، چه فايده‌اي دارد؟ و اگر مي‌توانيم با چه شرايطي؟ به چه صورتي؟

ادامه...

گروه: یادی از امام عصر(عج)

تاریخ: 1393/11/19

 

دعا کننده برای فرج حضرت مشمول برکات زیر می‌شود

1 - اطاعت از امر مولایش کرده است، که فرموده‌اند: و بسیار دعا کنید برای تعجیل فرج که فرج شما در آن است.

2 - این دعا سبب زیاد شدن نعمت ها می شود.

3 - اظهار محبت قلبی است.

4 - نشانه انتظار است.

5- زنده کردن امر ائمه اطهار علیهم السلام است.

6 - مایه ناراحتی شیطان لعین است.

7 - اداء قسمتی از حقوق آن حضرت است (که اداء حق هر صاحب حقی واجب ترین امور است.)

9 - تعظیم خداوند و دین خداوند است.

10 - حضرت صاحب الزمان علیه السلام در حق دعا کننده دعا می کند.

ادامه...

گروه: در محضر دوست

تاریخ: 1393/11/19

 

انقلاب اسلامی ایران زمینه ساز ظهور انقلاب امام زمان(عج)

*استغفار رسول (ص) برای رفع هر گونه گره ، مسأله و مشکلی

از تمام برادران و خواهران مومن و مسلمان و بخصوص شیعیان و مستضعفان و چشم انتظاران حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) می خواهیم که بیایید این استغفار فوق العاده ارزشمند را برای تعجیل در فرج حضرتش و از همین امروز که شنبه و متعلق به حضرت رسول (ص) می باشد و تا ۴۰ روز انجام دهیم ، باشد که چشمان گناهکار ما بزودی به دیدارش منور شود و به درک و بهره مندی از وجود نازنین و مبارکش و زندگی پر از خوشبختی و نعمت در سایه حکومتش و در کنارش نایل شویم.

خدایا تمام دنیا و نعمتهایش را بدون حجتت ، امام عصر(عجل الله تعالی فرجه الشریف) نمی خواهم. فرجش و فرج ما را نزدیک بگردان. آمین . الّلهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّد وَآلِ مُحَمَّد وَعَجِّل فَرَجَهُم .

روش انجام عمل استغفار رسول (ص)

********

*برای پیروزی مردم عزیز یمن و سوریه

دوستان همیشه همراه 

برای پیروزی مردم عزیز یمن و سوریه هر روز رو به یمن و سوریه بایستید و ۴ قل(سوره های اخلاص، ناس، فلق، کافرون) و آیت الکرسی(سوره بقره-آیه ۲۵۵) را بخوانید

ادامه...

گروه: انقلاب ایران وانقلاب امام زمان

تاریخ: 1393/11/29

 

-------------------------------

SHBlog.Ir - © 1394